Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Série Majálesů 2012 bude zakončena v Brně už za týden

FOTO: Plzeňský Majáles 2012Rok se s rokem sešel a je tu opět čas majálesových oslav. Po Praze, Hradci Králové a Plzni se 11. května uskuteční i v moravské metropoli. Mezi potvrzenými kapelami hlavního dne brněnských oslav figurují Nightwork, Iné Kafe, Horkýže Slíže a Vypsaná Fixa.

FOTO: Plzeňský Majáles 2012

Ilustrační snímek. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

„Devátý ročník největších oslav jara zůstává na stejném místě. Letos tedy opět proběhne na Hněvkovského v brněnském Komárově,“ potvrzují pořadatelé na svých webových stránkách. Po změnách a přesunech v letech minulých se tak zdá, že nalezli místo, které vyhovuje náročným požadavkům na prostor i umístění.

Historie oslav studentského života sahá až do 15. století, kdy dochází k zakládání nových univerzit a ke zvýšení počtu studentů. Již v té době bývá zvykem tolerovat studentské recese, a tak v den studentského volna před filipojakubskou nocí (30. duben) odcházejí studenti společně se svým učitelem do jarní přírody, kde zpěvem oslavují první jarní dny.

Informace o festivalu:
Vystoupí: Horkýže Slíže, Vypsaná Fixa, Nightwork, Iné Kafe, Monkey Bussines, UDG, Wohnout, Tomáš Klus, MIG 21 a další
Datum: pátek 11. května
Místo: Areál Hněvkovského, Brno – Komárov
Vstupenky: v předprodejích od 375 korun

O tradici majálesu se dozvídáme také z Jiráskových děl, podle nichž se v 19. století majáles stává spíše svátkem volnomyšlenkářství a vlastenectví. Za charakteristický rys oslav je již v této době pokládán průvod a také volba krále oslav.

Před první světovou válkou majálesové oslavy upadají a do života společnosti se znovu vrací až po Stalinově smrti, nyní však pod přísným dohledem Komunistické strany. Ve snaze co nejvíce kontrolovat oslavy dokonce strana vydává návody popisující jejich správnou přípravu. I přes veškeré snahy omezit průběh oslav si však majáles zachovává svůj alternativní ráz.

Nepřehlédněte: Fotografie z loňského Majálesu v Brně

Historie porevolučního majálesu se začíná psát v roce 2004. V následujících letech pak počet pořádajících měst strmě stoupá a svého vrcholu dosahuje v roce 2007, kdy se uskuteční v deseti českých městech. Na festivalu mimo švédských Clawfinger vystupují třeba němečtí Oomph! či britský projekt I AM X.

Od roku 2009 se pak počet pořádajících měst ustálil na čísle čtyři. Kromě Prahy a Plzně můžeme majáles navštívit i v Hradci Králové a Brně. A vzhledem k tomu, že první tři jmenované již máme za sebou, poslední příležitost shlédnout české i slovenské stálice na jednom pódiu, připojit se k průvodu, zvolit krále majálesu či navštívit studentský jarmark nabízí moravská metropole.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Série Majálesů 2012 bude zakončena v Brně už za týden