Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Seriál pro začínající umělce: Velké shrnutí

Redakce

Redakce

15. 6. 2011

Malujete? Chystáte se malovat? FOTO: ŠtětceJestli tápete, nebo nevíte, kde začít, není nic jednoduššího, než si nechat poradit. Malířský speciál je tu pro vás, tak neváhejte a chopte se zbraní! Vlastně štětců. Připomeňme si, o čem jsme již mluvili a co dalšího chystáme.

FOTO: Štětce

Začít můžete třeba hned Zdroj: sxc.hu

Je načase udělat malé shrnutí toho, co jste se již o malbě měli možnost dozvědět, abyste měli přehled o tom, kam se obrátit, když si nebudete vědět rady.

Barva jako základ

Vezmeme to pěkně od začátku. Barva je mocný spojenec a při malbě nepostradatelný – od ní se všechno odvíjí. Jestli teprve začínáte, nejlepší službu vám prokážou akvarely nebo tempery. Práce s nimi je opravdu jednoduchá. Vyšší metou jsou potom akryly a samozřejmě oleje. Jaké barvy si nakonec vyberete, záleží vlastně jen na vás. V našem seriálu se dozvíte, jak s nimi správně zacházet.

Malujeme, ale na co? Poradí díl o podložkách

Pokud už máte barevné rozhodnutí za sebou, nezbývá, než vybrat, kam s ním. V díle o podložkách jistě najdete to správné místo. Papír je základ, neslouží jen jako skicák a místo pro nácvik, ale je to plnohodnotná součást malířských potřeb. S námi se naučíte papír vybrat a dobře napnout.

FOTO: Malířská plátna

Je to trochu jiná třída Zdroj: sxc.hu

Než od papíru přejdete přímo k plátnu, je dobré zkusit to nejprve se sololitem. Je to skvělý (a také levnější) odrazový můstek pro záležitost nejpreciznější – malbu na plátno, které je věnován další díl.

Začínáme s plátnem

To si samozřejmě můžete koupit v obchodě, čímž ušetříte čas i úsilí. Nebo se můžete inspirovat naším článkem o plátnech a posunout svou malířskou úroveň zas o něco výš; natahování, klížení, šepsování. Je to sice běh na dlouhou trať, v cíli na vás však čeká plátno zaslíbené, přesně podle vašich individuálních potřeb a představ.

Olejomalba

Pokud máte dobré plátno, byla by škoda nevyužít ho pro něco pořádného (třeba pro opravdovou olejomalbu ve vrstvách, tak jako to dělali skuteční mistři). Dozvíte se vše o tónovaných podkladech, podmalbách i správném vrstvení barev.

Klasická olejomalba vychází z pečlivé přípravy a vyžaduje také jistou dávku zručnosti a trpělivosti. Řadíme ji k těm náročnějším výtvarným technikám; pokud se však budete držet našich osvědčených rád, úspěch vás jistě nemine.

A co dál?

Jestliže však patříte mezi vyznavače něčeho svižnějšího, nemusíte mít strach. I na jiné techniky, jako je třeba malba alla prima, dojde. Ani výtvarní shopaholici nepřijdou zkrátka, na nákupy se také vydáme, protože vědět kdy, kam a za kolik, se zkrátka vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál pro začínající umělce: Velké shrnutí