Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Kravaťáci: Dvojice sarkastických právníků nadchla celý svět

Redakce

Redakce

12. 1. 2013

FOTO: SuitsKvalita padnoucího obleku nikdy nezajišťovala, že svůj soudní spor vyhrajete. Pro Harveye, úspěšného newyorského právníka, je ale oblek zásada číslo jedna!

FOTO: suits, harvey specter

Harvey si velmi zakládá na svém vzhledu. Zdroj: distributor seriálu

Prostředí právnických kanceláří a soudních síní je pro seriálové tvůrce zřejmě stále lákavé. V kombinaci s drahými limuzínami, atmosférou velkoměsta a spletitými kauzami přichází další seriál. Po asi nejslavnější advokátce Ally McBealové a méně známé soudkyni Amy nastupují dva fešáci. Seriál Kravaťáci patří přesně k těm seriálům, které způsobují davové šílenství a zvyšují počet přihlášek na právnické fakulty.

Pilotní díl Kravaťáků předčil očekávání a sklidil pozitivní ohlas jak od diváků, tak i od kritiků. V první sérii se děj točí okolo zajímavých kauz a často neuvěřitelných metod jejich řešení. Druhá série už míchá právnický námět s osobními vztahy hlavních postav, což přitáhlo k obrazovkám další diváky. Jelikož se jedná o horkou novinku ve světě seriálů, zatím herci sklidili jen dvě nominace na méně známé ceny.

Ústřední postavou je zkušený právník Harvey Specter (Gabriel Macht), který se jednoho dne rozhodne přijmout asistenta. Z duše nenávidí prohry, je pověstný svým výrazem bez emocí a nic pro něj není nemožné. Stejně tak svého budoucího asistenta si představuje jako sebe před několika lety, tedy trochu arogantního, ale chytrého a ambiciózního právníka s břitkým humorem.

[youtube_660]HOi7_d3GOFI[/youtube_660]

Požadavky nebyly malé, v úvahu navíc přišli pouze absolventi Harvardu. Náhodou se na konkurzu objevil mladý krasavec Mike Ross (Patrick J. Adams). Svým důvtipem si Harveye získá, ačkoliv byl z Harvardu vyloučen. Přitom se překvapivě v zákonech orientuje lépe než kdejaký jiný advokát. Nejen, že se pyšní geniální fotografickou pamětí, navíc se dříve živil skládáním harvardských přijímacích zkoušek.

Kromě své výjimečné inteligence má stejně jako Harvey i smysl pro sarkastické narážky, takže jim častou společnou zábavou bývají i nekonečné slovní přestřelky. Tato ústřední dvojice společně řeší nejdůležitější kauzy. Mají hodně společného, ale v zásadě jsou každý jiný. Mike je víc lidský, ještě nezkažený právnickými kličkami. Harvey v tom prostě umí chodit, nic ho nerozhodí, ani když musí čas od času vytáhnout svého mladšího kolegu z průšvihu.

Pohledným advokátům sekundují krásné ženy

Jejich krásná šéfová se jmenuje Jessica Pearson (Gina Torres) a mladým talentem asistenta Mika si není moc jistá. Mezi ní a Harveyem to ale jiskří stejně jako třeba mezi doktorem Housem a jeho nadřízenou Lisou Cuddyovou. Můžete si tak klást otázku, jestli je mezi nimi něco víc než jen přátelství s neustálým provokováním?

FOTO: Louis Litt, Suits

Louis je od pohledu opak sympatického advokáta, zkrátka záporák, jak má být.

Aby neurčitých vztahů na pracovišti nebylo málo, Mike ze začátku usiluje o půvabnou sekretářku Rachel Zane (Meghan Markle), která si z něj nejdřív neustále utahuje a nehodlá mu vysvětlovat chod firmy a řád soudních procesů. Časem se ale samozřejmě spřátelí a kdo ví, zda jiskra nepřeskočí.

Nemohl by to být plnohodnotný seriál bez záporné postavy. V Kravaťácích se záporák jmenuje Louis Litt (Rick Hoffman). Úlisný a zrádný intrikář, který touží po stejném postavení před šéfkou, jako má Harvey. Logicky se tak tito dva nemají zrovna v lásce a neustále spolu bojují.

Netřeba dodávat, že milovníci práva si přijdou na své. Seriál je ale díky krasavcům v oblecích oblíbený i mezi ženami. Náhody, napětí a v neposlední řadě výborné herecké výkony podtrhuje propracovanost jednotlivých postav a inteligentní humor, který se obejde bez krve, sexu, i prvoplánových dialogů. Přejme Kravaťákům, ať si i nadále udrží svou vysoce postavenou laťku!

Kravaťáci (Suits), Drama/Komedie, USA, 2011, 22×42 min, Režie: Kevin Bray, Hrají: Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Rick Hoffman, Meghan Markle, Gina Torres

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Seriál Kravaťáci: Dvojice sarkastických právníků nadchla celý svět