Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Deník zasloužilé matky: Hlavní je vzít život do svých rukou

Redakce

Redakce

18. 12. 2011

Mnoha ženám by se v situaci hlavní postavy Reby Hartové asi zhroutil celý svět. Odchod manžela za mladší milenkou, tři děti a hypotéka na krku. To by ale nebyla ona, aby si s tím neporadila.

FOTO: Deník zasloužilé matky

Že jsou Hartovi jedna velká šťastná rodinka? Ale kdepak..., Zdroj: distributor seriálu

Celý americký seriál se točí kolem Reby Hartové (Reba McEntire) a její velké rodiny. Manžel Brock (Christopher Rich) ji opustil kvůli mladší těhotné blondýnce Barbře Jean (Melissa Peterman), ale soucitná Reba ji opečovává stejně jako své tři děti. Časem začne Barbra brát Rebu jako svou (jedinou) kamarádku. Reba ji naopak přijímá jako nutné zlo.

Deník zasloužilé matky je založen na komediálním herectví Reby McEntire, která za tento počin dokonce získala Zlatý glóbus. Seriál má celkem sedm sezón, prvních pět z nich bylo odvysíláno roku 2001. Ačkoli byl tento sitcom jedním z neúspěšnějších na televizních stanicích, roku 2007 oznámili producenti konec.

Po rozvodu čeká Rebu další šok. Nejstarší dcera Cheyenne (Joanna Garcie-Swisher), která je v posledním ročníku střední školy, je těhotná. Svou matku neuklidní ani návštěva budoucího tatínka. Tím je tupý fotbalový hráč ze střední Van Montgomery (Steve Howey). Reba se rozhodne dceru za Vana provdat, než se jim narodí dítě.

Reba dokonce přijme i milenku svého manžela s nadhledem

Nepočítala ale s tím, že Vana jeho vlastní rodiče vyhodí z domu kvůli plánovanému sňatku. A tak se počet lidí obývajících velký dům zvýší o jednoho. Časem se Van projeví jako milý člověk se srdcem na pravém místě. Novopečená babička Reba ho bere jako své další dítě, ostatní členové rodiny si ho brzy zamilují.

Rodinu si člověk nevybere

Kromě nejstarší těhotné dcery Cheyenne a jejího manžela Vana čítá Rebina domácnost ještě další dvě děti. Mladší dcera Kyra (Scarlett Pomers) má povahu po své matce. Je velmi tvrdohlavá a ctižádostivá, a stejně jako její dospívající vrstevníci si libuje v ironii a sarkasmu.

Třetí potomek je malý Jake (Mitch Holleman). Je bystrý a velmi zvídavý, pořád se více či méně úspěšně snaží vyznat ve své rodině. Na Brockovi je znát, že se mu často stýská po jeho dřívější rodině. Občas dokonce lituje rozvodu s Rebou, soužití s Barbrou není tak lehké.

Brock občas svého odchodu od rodiny lituje...

Barbra Jean je totiž neobyčejně zvláštní osobnost. Jejími typickými charakterovými rysy jsou naivita, dětinskost, nešikovnost, vtíravost a rozumu také příliš nepobrala. V hloubi duše je to dobrý člověk, nemyslí zle dvojsmyslné narážky na Rebu, čas od času se dokonce snaží převychovat její děti.

Barbra s radostí každodenně navštěvuje Rebin dům a ráda si s ní povídá. Z toho má Reba opravdu radost, hlavně když potrhlá blondýnka řeší její problémy, aniž by se ji o to někdo prosil. Je prostě svá, patří k ní její pitvoření a dětinské radostné skákání. Zřejmě proto se zrovna ona stala Brockovou milenkou, Reba je totiž naprostý opak.

Uznávaná zpěvačka se dala na hraní

Hlavní roli perfektně ztvárnila Reba McEntire, která se ovšem neživí je herectvím. V zahraničí je mnohem víc známá jako mnohokrát oceňovaná country zpěvačka. V roce 1986 dokonce získala Grammy a jako důkaz její slávy můžeme považovat i Rebinu hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Celkem vydala 26 desek a mimo jiné je i producentkou a skladatelkou. Také složila a nazpívala ústřední znělku seriálu.

The YouTube ID of -Au_Ng4zH48& is invalid.

Další velmi známou zpěvačkou, která se objevila v epizodní roli v tomto seriálu je Kelly Clarkson. Zahrála si Barbřinu sokyni v práci. Kelly v rozhovorech uvedla, že na písničkách Reby vlastně vyrostla a velice ji obdivuje. V roce 2002 spolupracovaly na společném duetu a od té doby jsou dobrými kamarádkami. Často vystupují společně na koncertech nebo natáčejí videoklipy.

Americké seriály jsou prosyceny netradičními rodinkami. Jedna taková se objevila i Gilmorových děvčatech

Seriál Deník zasloužilé matky je dalším z řady oddechových seriálů. Neočekávejte žádnou hlubokou myšlenku, ale ani že se budete válet smíchy po zemi. Je to zkrátka milý sitcom pro celou rodinu. Možná si občas řeknete, že je to jako u vás doma nebo naopak budete vděčni za ještě relativně klidnou domácnost.

Jak už je u amerických filmů i seriálů zvykem, v každém díle najdete spoustu klišovitých situací. Na druhou stranu jsem si jistá, že mezi námi žije spousta hloupých fotbalistů, sarkastických rozvedených žen nebo naivních blondýnek.

Deník zasloužilé matky (Reba)

Komedie
USA, 2001

Režie: Gail Mancuso, Will Mackenzie
Hrají: Reba McEntire, Joanna Garcia-Swisher, Christopher Rich, Steve Howey, Scarlett Pommers, Melissa Peterman, Park Overall, Masi Oka, Victor Webster

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Deník zasloužilé matky: Hlavní je vzít život do svých rukou