Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Gilmorova děvčata: Seriál s kadencí 300 slov za minutu

Redakce

Redakce

30. 7. 2011

FOTO: Fotografie Lauren Graham a Alexis BledelSeriálů s opravdu kvalitním humorem je v dnešní době spousta. Přesto je jeden, který nad ostatními určitým způsobem vyčnívá. A čím že se tak odlišuje od té spousty jiných seriálů? Neuvěřitelnou ukecaností. Lorelai a Rory Gilmorovy opět útočí na naše obrazovky, aby nám znovu ukázaly, že život sice není peříčko, ale vykecat se dá opravdu ze všeho.

FOTO: Fotografie Lauren Graham a Alexis Bledel

Lauren Graham a Alexis Bledel, Zdroj: distributor seriálu

Svobodná matka Lorelai Gilmorová (Lauren Graham) žije se svou dcerou Rory (Alexis Bledel) v městečku Stars Hollow ve státě Connecticut. Všichni v městečku je znají a mají je rádi. Život ale nejsou jen přátelé, láska a úspěch. Je v něm i spousta problémů, komplikací. Přesto si obě hrdinky najdou vždy způsob, jak se s humorem postavit i těm nejobtížnějším situacím.

Z nezdárné dcery maminkou

Lorelai jako dítě vyrůstala v bohaté rodině. Její rodiče Richard a Emily Gilmorovi (Edward Hermann, Kelly Bishop) patří do horní společenské vrstvy a snažili se svou dceru vychovat stejným způsobem. Ovšem Lorelai byla z jiného těsta. Neustále utíkala a způsoby, které se jí snažili její rodiče vnutit, se jí ani trochu nelíbily.

Její rebelství nakonec vedlo k tomu, že v šestnácti letech otěhotněla se svým přítelem Christopherem (David Sutcliffe). Tehdy si ho odmítla vzít, protože dítě nebyl správný důvod ke svatbě, a jelikož se k ní rodiče otočili zády, odstěhovala se z domova. Její další kroky ji vedly do Stars Hollow, kde začala pracovat jako pokojská v hotelu Nezávislost a po mnoha letech se stala i manažerkou hotelu.

FOTO: Lauren Graham, Alexis Bledel a David Sutcliffe v seriálu Gilmorova děvčata

Celá rodinka pohromadě

Rory byla od chvíle, kdy odešla z domova, celý její život. Lidé ve městě si mladou svobodnou matku velmi oblíbili a Rory se tak nepřímo stala jejich adoptovanou dcerou. Postupem času z Rory vyrostla krásná a inteligentní dívka, jež se určitým způsobem stala dokonalou kopií své matky.

Smlouva s ďáblem

Roryiny nadprůměrné inteligence si brzy všimnou i její učitelé a doporučí jí přestup na prestižní střední školu, z níž by měla lepší start na Harvard. Tato škola je ale velmi drahá. Svou novou šanci, jak se stát součástí života své vnučky, vycítí zazobaní prarodiče, kteří celou dobu stáli bokem od její výchovy. Výměnou za pravidelné páteční večeře se uvolují platit drahé školné. Lorelai začíná její strastiplná cesta za vzděláním své dcery.

FOTO: Lauren Graham a Alexis Bledel v seriálu Gilmorova děvčata

Ale ani Rory to nebude mít snadné. V nové škole proti ní stojí nekompromisní Paris Gellerová (Liza Weil), která ji vidí jako hrozbu a snaží se ji ve všech směrech sabotovat. Je ironií, že právě Liza Weil měla Rory původně hrát. Její nová postava se tak stala pomstou za to, že jí Alexis Bledel ukradla roli. Navíc se objevují stále další a další kluci, kteří si zaslouží její pozornost. Jen je potřeba si dávat pozor, aby nedopadla jako její matka.

Podivnosti maloměsta

Stars Hollow se ukázalo jako město plné zajímavých postav a různých komických postaviček. Nejdůležitější je Luke Danes (Scott Patterson), majitel bistra, které Lorelai a Rory už mnoho let pravidelně navštěvují především kvůli velkým dávkám výborného kafe. Luke je už roky zamilovaný do Lorelai a čeká na svou příležitost. Bohužel ta stále nepřichází, a jemu dochází, že pokud něco neudělá, bude už navždy jen dobrý přítel.

Ironií je, že ačkoli v seriálu Lorelai i Rory kafe zbožňují, ve skutečnosti nemůže Alexis Bledel kafe ani cítit. Přiznává, že se ho kvůli seriálu snažila mnohokrát pít, ale nikdy nedokázala zahrát ten slastný pocit, kterým se Rory i její matka vyznačovaly. Nakonec tvůrci vyřešili problém tím, že jí do hrnku místo kafe nalévali kolu nebo čaj. Naopak Lauren Graham přiznává, že kafe zbožňuje, a v jejím případě nebyl problém slastný pocit zahrát.

Nejpodivnější postavou je pak Kirk (Sean Gunn). Na Kirkovi je pravděpodobně nejzajímavější, že v každém díle pracuje někde jinde a neváhá přijmout i šílené herecké role, během nichž prezentuje ještě šílenější projekty radního Taylora Dooseho (Michael Winters). Město je zároveň plné tradic a slavností, které se pravidelně dodržují, a vyvolávají tak kromě krásného dojmu i množství komických situací.

Nejrychlejší pusy na světě

Nejvýraznějším faktorem seriálu je, jak si každý rychle všimne, mluvení. Postavy v seriálu si dokáží během jediného rozhovoru vyměnit neuvěřitelné množství informací. Většinou se jedná o narážky přímo odkazující na různé filmy, hudbu nebo celebrity a zároveň určitým způsobem související s daným problémem. Tyto série hlášek nakonec získaly vlastní název, gilmorismy. Výsledkem je změť rozhovorů, při které se směje i ta nejtvrdší nátura.

Do seriálu se samozřejmě takové množství informací nevejde jen tak. Scénář ke Gilmorovým děvčatům je oproti ostatním seriálovým scénářům téměř dvakrát tak dlouhý. Herci proto musí mluvit skutečně rychle, aby dokázali odříkat celý svůj text. V seriálu se proto místo dlouhého kochání krajinou soustředíme na děj, který je vždy veselý a energický.

Gilmorova děvčata jsou skutečné vydařený projekt, ve němž jdou ruku v ruce humor se silným příběhem. Přestože se některým divákům nemusí zpočátku příliš zamlouvat především ženské obsazení, je seriál navzdory názvu dokonale vyvážený vedlejšími mužskými rolemi a vhodný jak pro obě pohlaví, tak i pro všechny generace.

Gilmorova děvčata (Gilmore Girls)

Rodinný / Komedie / Drama
USA, 2000, 154×42 min

Režie: Jamie Babbit, Kenny Ortega, Eric Laneuville, Amy Sherman, Lesli Linka Glatter, Robert Berlinger, Steven Robman
Hrají: Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Edward Herrmann, Keiko Agena, Liza Weil, Yanic Truesdale, Kelly Bishop, Melissa McCarthy

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Gilmorova děvčata: Seriál s kadencí 300 slov za minutu