Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Californication: Bývalý agent Mulder kamarádí s masturbátorem

Redakce

Redakce

29. 2. 2012

Pamatuje si ještě někdo z vás seriál Dawsonův svět? Jestli ano, tak vás vzhledem k jeho kvalitám určitě překvapí, že jeden ze scenáristů téhle puberťácké balady stojí za jedním z nejkvalitnějších seriálů poslední dekády.

Hank v tom zkrátka plave, ale s noblesou! Zdroj: distributor seriálu

První indicií k pochopení seriálu je už jeho název: Californication (známá to písnička od kapely Red Hot Chili Peppers, ale k tomu se ještě dostaneme) je docela zajímavý novotvar složený ze slov California (doufám, že nepotřebuje vysvětlení, pokud ano, tak pozdravujte svého zeměpisáře) a fornication, což je výraz pro sex dvou svobodných lidí. Takže stručně řečeno, souloží se už v názvu.

Duchovním otcem seriálu Californication je Tom Kapinos. Vysílá ho od roku 2007 stanice Showtime. Seriál sleduje osudy Hanka Moodyho (David Duchovny), jeho rodiny a přátel.

Něco mi říká, že sám se nevykouří

Tím to zdaleka nekončí. Pro všechny z vás, kteří se seriálem ještě nepřišli do kontaktu, máme jednu radu: pusťte si pilotní díl. I po čtyřech odvysílaných sezónách si dovolím tvrdit, že první díl seriálu ho dokonale vystihuje. Během této půl hodiny stihne Hank sex se třemi různými ženami, zmlátí v kině neposlušného Hispánce, vyhodí ze svého domu polonahou milenku a samozřejmě se při tom alespoň snaží imitovat otce.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=gQ7yaQhXJAI[/youtube_660]

Seriál vysílá stanice Showtime, což je stanice kabelová. To v praxi znamená, že její díla nepodléhají jindy tak oblíbené cenzuře. Hankův večer tak pro nás, sedící před obrazovkou, nekončí společným odchodem na pokoj s nejbližší slečnou, nýbrž jejím orgasmem v Hankově pokoji.

Bůh nás všechny nesnáší

A proč že to Hank vlastně všechno dělá? Stručně řečeno, protože může. Ženám se líbí, času má dost a materiální nouzí netrpí. Živí ho psaní knih a povídek, což má mimo jiné za následek naprostou absenci smyslu pro autority. Hank je samozřejmě výborný spisovatel, pokud ovšem má co psát.

God hates us all

Čtěte více: Hank Moody zabodoval i v naší anketě o nejlepší seriálové postavy

V tom také tkví jádro problému. Hank totiž podle vlastních slov trpí spisovatelským blokem. Po vydání bestselleru s optimistickým titulem Bůh nás všechny nesnáší (God Hates Us All) lelkuje v L. A. a o pauzách mezi souložením pije, kouří a pachá škody na vlastní, dříve bezúhonné pověsti. Po tom, co jste si přečetli, vám už musí být jasné, že si tohohle chlapíka zamilujete, nebo s ním nevydržíte ani minutu.

Samozřejmě by byl celý tento příběh poloviční, kdyby se nad vším netyčila žena. Tady jsou pro jistotu hned dvě. Hankova bývalá přítelkyně Karen (Natascha McElhone) a jejich dcera Becca (Madeleine Martin). To ony dvě jsou pro něj důvodem, proč ráno vstát z postele a večer si jít zase lehnout (s kým a jak, to už je zase jiná pohádka).

Nejsem expert, ale považuju se docela za masturbátora!

Touto hláškou lze charakterizovat nejpodstatnější vedlejší postavu. Hankův agent a nejlepší přítel Charlie Runkle (Evan Handler) je zakrslý holohlavec s krizí středního věku, řešící manželské problémy. Zajišťuje tak vedlejší dějovou linii. Jeho eskapády sice nezaujmou tolik jako hlavní příběh, ale důstojně zaplní Hankovy přesuny po L. A.

Někdo na „to“ holt má

Seriál si drží velice dobrou sledovanost, která průběžně stoupala i na konci čtvrté řady. Kvalitativně podle některých diváků Californication trochu kolísá, přičemž u kritiků jasně vede první a třetí série. Stejně jako hlavní postava i seriál sám pořád leží v žaludku spoustě lidí.

Hříšné jablko?

Tradičně proti němu brojí všechny možné náboženské spolky, vyznávající základní hodnoty lidské existence. Jejich jediným úspěchem bylo, že od seriálu odehnaly několik sponzorů, jejichž místa následně zaujali jiní, aby tak dokončili koloběh přírody.

Pozornost také přitahuje soudní spor s kapelou Red Hot Chili Peppers, která tvůrce zažalovala za použití názvu Californication. Tato pře zůstává dodnes nevyřešena. Každý moc dobře ví, že Californication patří k Red Hotům, ale Red Hoti zase vědí, že jim úplně nepatří (slovo se poprvé objevilo v časopise Time už v roce 1972).

Na konci dne je to celé jen o ní

Californication je odvážný seriál. Je to dramedie (neboli komediální drama), taková pouliční směska, která ale moc dobře ví, čím chce být. A taky tím je. Je příběhem ztraceného chlapa ve ztracené době. Hank je požitkář a průšvihář a všechno možné další, ale jediné, co chce, je být obyčejným tátou své dceři a manželem své životní lásce. Jeho příběh a všechna ta vata okolo vás posadí na zadek.

Californication (Californication)

Komedie / Drama
USA, 2007, 48×28 min

Režie: Stephen Hopkins, Scott Winant, Michael Lembeck, David Duchovny aj.
Hrají: David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon, Madeline Zima, Callum Keith Rennie, Rachel Miner, Carla Gallo, Kathleen Turner, Carla Gugino, Stephen Tobolowsky, Paula Marshall, Embeth Davidtz, Eva Amurri, Diane Farr aj.

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Californication: Bývalý agent Mulder kamarádí s masturbátorem