Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Bionic Woman: Beznohá Sommersová zametá s neřády

Redakce

Redakce

20. 5. 2011

Z civilistky Jamie Sommersové se po autonehodě stane tajná agentka soukromé organizace. Při srážce přišla o končetiny, které jí vědci nahradili bionickými. Znovuoživení seriálu Bionic Woman ze sedmdesátých let stálo za pokus.

Jamie se děsí svých nových nohou

Jamie se děsí nových nohou, pár hodin po operaci vypadají děsivě Zdroj: youtube.com

Nová technologie založená na bionické teorii dokáže nahradit lidské končetiny a jiné části těla, ale do jaké míry je lidem prospěšná? Bezpochyby zachrání mnoho životů a ušetří pár slz, avšak není takový zásah proti přírodě? Co se stane s člověkem, který získá umělou ruku třikrát tak silnou, než měl? Může zneužít nově nabytého vylepšení, nebo bude pokračovat v pohodlném životě? Jamie Sommersovou (Michelle Ryan) růžové vyhlídky nečekají.

Tajná organizace hlavní hrdince zachrání život pod podmínkou, že s nimi bude spolupracovat. Dozvídá se výhody i nevýhody nového života a ze začátku nabídnutou spolupráci odmítá. Chce dělat barmanku a starat se o mladší sestru. Plány jí  však zkrachují rychleji než banka v době krize,  protože do jejího života zasáhne první bionická žena, Sarah Corvusová (Katee Sackhoff), která se vymkla kontrole a stal se z ní zabiják.

Krátké seznámení s obyčejným životem Jamie Sommersové napovídá, že se nebude jednat o její soukromí, ale o budoucí práci zahrnující ochranu amerických občanů. Našlápnutý začátek představy o seriálu splňuje, ale s přibývajícími díly se pomalými krůčky ubírá k nezáživným a hlavně předvídatelným situacím.

Bye bye Sarah

Sarah se snaží Jamie otevřít oči, přemlouvá ji různými způsoby a odhaluje pravdu o jejich bionických vylepšeních. Pár detailů totiž vědci opomněli zmínit. Například vědí o každém kroku Jamie, protože má kromě GPS v hlavě i kameru. Jsou s ní na každém kroku, naneštěstí i ve sprše. Nová agentka se proto učí obcházet vnitřní software, protože si chce uchovat aspoň malou část soukromí.

Neustále přemýšlí o Sarah – jestli stejně jako ona nakonec zkratuje a pozabíjí své blízké. Podobné představy jí nahánějí husí kůži a snaží se Sarah pomoci. V této části seriálu se napětí, sebeironizace a další zpestřující prvky vytrácejí.

Vytěsněním herečky Katee Sackhoffové seriál nemálo utrpěl. Jako by s ní odešel vtip, zajímavé myšlenky, akce i mozek scenáristů. Během jejího hereckého pobytu se vynořilo velké množství témat, která by si zasloužila podrobnější rozpracování. Náměty se přímo nabízely, ale se zmizením postavy Sarah se na všechny nakousnuté otázky a nadhozené myšlenky zapomnělo. V původním plánu se měla do seriálu vrátit, ale zabránila tomu stávka scenáristů.

Podoba s chodícími loutkami

Seriál Bionic Woman nabírá formu obyčejné kriminálky přelévající se v rodinné drama. V průběhu druhé poloviny celá organizace soukromé firmy připomíná koncepci seriálu Dům loutek (Dollhouse). Jamie spolupracuje s afroamerickým ochráncem působícím jako tělesná stráž i vrba v jednom – obdoba Boyda. Shodují se i IT analytici, ale Nathan (Kevin Rankin) z Bionic Woman není natolik vtipný a šílený jako Topher Brink (Fran Kranz). Nakonec se seriály shodují i ve statutu organizací – obě jsou tajné, mají vlastní peněžní fondy a vesměs jim nemůže nikdo zvenčí diktovat podmínky.

Bionic Woman staví na charismatických nebo známých hercích. Producent a tvůrce David Eick obsadil herce, s nimiž v minulosti spolupracoval. Není proto překvapením, že se v hlavních i vedlejších rolích objevují protagonisté ze seriálu Battlestar Galactica. Jejich přítomnost by nebyla znát v projektu čítajícím několik řad, ale Bionic Woman má pouze jednu s osmi díly. Kvůli nízké sledovanosti a stávce scenáristů se dalšího pokračování už nedočkala.

Hlavní linie působí chaoticky a nepředává hlubší význam, varování či rozčarování nad novými technologiemi. Všechny tyto prvky Dům loutek má, avšak v Bionic Woman scházejí. Proto připomíná špatně okopírovaný obrázek – z půlky je na papíře zachycena jeho podstata, ale ta druhá schází, protože byl papír příliš malý.

Znovuoživení Jamie

Na konci sedmdesátých let se vysílal stejnojmenný seriál, z něhož novější verze převzala pouze pár postav a technologii. Šlo spíš o znovuvzkříšení fenoménu konce sedmdesátých let než o remake. Zdá se, že starší provedení dle odvysílaných dílů The Bionic Woman mělo mnohem větší úspěch než novější seriál.

Bionic Woman z roku 2007 lahodí pouze očím, protože v něm nechybí rvačky, speciální efekty a sympatičtí herci. Kamera přidává scénám větší dynamiku a napětí.

O síle děje se mluvit nedá, protože větší prostor zabírají rodinné a přátelské vztahy než zadané úkoly či ochrana důležitých osobností. Hlavní šéf tajné organizace Jonas Bledsoe (Miguel Ferrer) se v určitých momentech chová jako Taťka Šmoula. Jeho pochopení pro novou ovečku nezná mezí. Když má Jamie plnit důležité úkoly, vyzvedává její sestru z policejní stanice nebo se zničehonic objeví v jejich bytě a myje nádobí. Na druhou stranu nemá problém odstřelit pár nežádoucích lidí a to s velkou grácií.

První setkání Jamie a jejího parťáka

Ve výsledku se jedná o rodinné drama pojednávající o důvěře a životních prioritách. Sci-fi prvky se v seriálu objevují jen v Jamiených schopnostech, které nejsou natolik úžasné, aby vyrazily dech nebo pobavily. Působí jako zátiší tajných případů. Na své si přijdou citlivější povahy, ale zastánci sci-fi žánru budou zklamaní.

Název seriálu: Bionic Woman
Délka: 1 řada (8 dílů po 45 minutách)
Tvůrci seriálu: Martin Caidin, Kenneth Johnson, David Eick, Jason Smilovic, Stephen Welke
Kanál originálního vysílání: NBC Universal
Kanál vysílání u nás:
Hrají: Michelle Ryan, Miguel Ferrer, Molly Price, Lucy Hale, Will Yun Lee, Kevin Rankin

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Bionic Woman: Beznohá Sommersová zametá s neřády