Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Battlestar Galactica: Na honěnou se Cylony

Redakce

Redakce

5. 3. 2010

Battlestar GalacticaSeriál Battlestar Galactica víceméně započal novou vlnu sci-fi seriálů a jejich pojetí. Jeho dějově předcházející, ale datem vzniku mladší bratříček Caprica už tak revoluční není, ale i tak se rozhodně je na co dívat. Pojďme se teď podívat na Galacticu trochu blíže.

Osazenstvo seriálu na wallpaperu ke čtvrté sérii, paralela k obrazu Poslední večeře, Zdroj: syfy.com

Osazenstvo seriálu na wallpaperu ke čtvrté sérii, paralela k obrazu Poslední večeře, Zdroj: SyFy

Psal se rok 1978, když světlo světa televizních obrazovek spatřil seriál Battlestar Galactica. Ve své době lehce revoluční (co se vizuální stránky a rozpočtu týče) a velmi populární sci-fi seriál. Brzy si vybudoval obrovskou fanouškovskou základnu a dodnes by se hodně jeho obdivovatelů po světě našlo.  Je třeba se zmínit i o pokračování BSG 1980, které skončilo po deseti odvysílaných dílech a které skalní fanoušci vyškrtli z historie seriálu jako něco, co se nestalo. BSG 1978 na českých obrazovkách již běžel, BSG 1980 se plánuje na letošní jaro.

V roce 2004 byl americkým kanálem SyFy (tehdy ještě SciFi) odvysílán nejdříve televizní minisérie a po jejím mimořádném úspěchu i televizní seriál Battlestar Galactica. Nová Galactica ovšem není tak úplně remake. Dalo by se říci, že je to spíše něco mezi remakem a reebotem. Z původního seriálu si bere postavy, jména a lokace, ale charaktery, příběhové linie a spousty dalších věcí si buduje a dělá úplně jinak a po svém.

Battlestar Galactica, Zdroj: SyFy

Battlestar Galactica, Zdroj: SyFy

Děj BSG 2004 se točí okolo vcelku jednoduché situace. Na Dvanácti koloniích (dvanáct planet obydlených dvanácti národy), vysoce civilizované a technicky vyspělé civilizaci, která uctívá starořecký božský panteon, byli jednoho dne stvořeni Cyloni, roboti, kteří měli původně lidem sloužit, ale vzbouřili se a po osmileté válce zmizeli v hlubinách vesmíru. Jenomže jednoho dne se Cylonům povede, naprosto nečekaně a drtivě, napadnout a během několika hodin dobýt Dvanáct kolonií za pomocí nukleárních zbraní. Vesmírná flotila, sestávající se z vesmírných bitevních křižníků nazvaných Battlestar, je rovněž smetena. Zůstává pouze jediná loď, nejstarší (a zároveň nejzastaralejší) Battlestar Galactica, která jako jediná ozbrojená síla stane v čele flotily civilních lodí, kterým se podařilo z Kolonií uprchnout ještě před zkázou. Nikdo neví, co se stalo, proč se to stalo a jak se to stalo. Padesát tisíc přeživších najednou nemá domovy, za to jim v patách letí robotičtí nepřátelé a jediné, co stojí mezi Cylony a jimi je zastaralá bitevní loď, která měla být v den útoku slavnostně otevřena jako muzeum.

Příběh zní velmi banálně, ale poskytuje velké množství potenciálních zápletek a motivů. Navíc tvůrci uplatnili prvek,  díky němuž se stal seriál malou revolucí. Vážnost. Když se nad tím člověk trochu zamyslí, sci-fi seriál s vážnějším tónem tu už dlouho nebyl. Stargate je brána s velkým nadhledem a s lehkým komediálním nádechem, Star Trek byl vždy trochu naivní, Doctor Who je sice vážný, ale znáte Brity a jejich humor… a mohl bych pokračovat. Najednou tu byl seriál, který se tváří vážně, soustředí se především na psychologii postav, na filosofická a náboženská témata, rasové rozdílnosti a politické machinace, přestože se nebojí ukazovat vesmírné bitvy, akci a nahé a klející piloty (hláška Frak! nahrazující americké Fuck! už vešla do historie).

Battlestar Galactica - Šestka

Number Six, Zdroj: SyFy

Veškerá síla seriálu totiž pramení z postav. Galactice velí starý a ostřílený komandér William Adama, který má nevyřešené vztahy se svým synem Leem “Apollem“ Adamou. Jeho zástupce (XO) je nepříjemný plukovník Tigh, který své problémy utápí v alkoholu. Dále je tu nezvladatelná pilotka stíhacího letounu Kara „Starbuck“ Thrace, vědec Gaius Baltar, který trpí něčím na způsob halucinací a zároveň člověk, který nevědomky zradil a umožnil Cylonům vstup do obranného systému Kolonií (což úzkostlivě tají) a ještě k tomu je zároveň poměrně slušný magor, Laura Roslin, jež jako nejvýše politicky postavená osoba převezme úřad prezidenta Dvanácti kolonií a která zároveň trpí rakovinou a zbývá jí života, co by se za nehet vešlo. Všechno jsou to postavy, se kterými se dokážete sžít a se kterými budete dýchat. Živé, realistické charaktery, které jednají, chovají se a existují stejně, jako existujete vy a lidé okolo vás, a které se snaží v nastálé kritické situaci a tlaku přežít jak jenom to jde.

To vše podporováno výbornými hereckými výkony, bez kterých by vše působilo naprosto směšně a hloupě.

Battlestar Galactica - Starbuck

Starbuck, Zdroj: SyFy

Svět, ve kterém se BSG odehrává, je navíc zajímavě vymyšlený, ať už se jedná o podmínky k životu, politické uspořádání a náboženský a filosofický rozměr. Konflikty se řeší nejenom mezi jednotlivými postavami, ale i mezi obyvateli jednotlivých planet, sociálních vrstev, náboženských vyznání, vojáků a civilistů a tak dále. S postupujícím dějem se některé problémy daří řešit, jiné ztlumit, aby posléze opět znenadání vybuchly. Zkrátka kosmopolitní společnost, která je nucena najednou fungovat zcela jinak, než jak byla doposavad zvyklá.

Nesmím opomenout výtvarnou a hudební stránku. Velmi zajímavě, ale zároveň střízlivě navržený design kostýmů a lokací, které mají lehký retro nádech je velmi vítanou změnou oproti kupříkladu přebarvené Stargate. Hudba je velmi podmanivá, kombinující v sobě všemožné prvky, od ethna, po elektroniku nebo keltské motivy. Bear McCreary (ano, ten člověk se vážně jmenuje Medvěd) odvedl naprosto výbornou práci, s na televizní seriál až nevídanou, soundtrackovou kvalitou. Dosud vyšlo pět soudtracků, které si fanoušci nemohou vynachválit.

Zatím jsem se zmiňoval pouze o kladech, ale i BSG má samozřejmě své zápory. Hlavní a největší problém je v již zmiňované vážnosti. Jakmile máte něco, co se tváří vážně, tak veškeré odklony od logiky či patetické dialogy tím více bijí do očí. Občas se proto můžete přistihnout, že kroutíte hlavou nad tím, jak může někdo ucpat díru ve vesmírné lodi botou. Zmíněné dialogy občas hezky zaskřípou a některá řešení situací jsou v lepším případě podivná, v horším případě naprosto nelogická. Některé problémy zůstávají nedořešené, nebo se jejich vyřešení, či rozuzlení odbude nepříliš uspokojivým vysvětlením.

Battlestar Galactica - Adama senior

William Adama, Zdroj: SyFy

Technická stránka je poměrně uspokojivá, vesmírné přestřelky vypadají povětšinou výborně, ale na druhou stranu, objeví-li se nějaký cylonský centurion, vypadá přinejlepším srandovně.

Toto všechno zní možná malicherně, ale na druhou stranu, právě tyto drobnosti vám mnohdy vrazí velmi slušnou facku do obličeje pozornosti a narušují jinak perfektně fungující svět o to více.

Celkově se ale jedná o velmi povedenou a zároveň velmi návykovou záležitost. Pokud hledáte nějaký sci-fi seriál, který nejenom ukojí vaší touhou po sci-fi, ale zároveň u něj budete muset i trochu přemýšlet, Battlestar Galactica je rozhodně jedna z nejlepších možností, po které můžete sáhnout.

Název: Battlestar Galactica
Délka: 4 série (celkem 73 dílů po 43 min), minisérie (180 min), 2 filmy (po 85 min), 27 webizod (po 3 min)
Tvůrci: Ron Moore, David Eick, Edward James Olmos a další
Kanál originálního vysílání: SyFy
Kanál vysílání u nás: Nova Cinema, AXN
Hrají: Edward James Olmos, Katee Sackhoff, Mary McDonnell, Jamie Bamber, Michael Hogan, James Callis a další
Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Battlestar Galactica: Na honěnou se Cylony