Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál 24 hodin: Nezničitelný Jack Bauer už prožil osm perných dní

Redakce

Redakce

18. 8. 2012

Existují seriály, které mají zajímavý nápad, obsazení či postavy. A pak jsou seriály, kde funguje na výbornou všechno. 24 hodin v Česku zapadlo, přitom ve světě jde o velký hit. Zaslouženě.

FOTO: Jack Bauer v seriálu 24 hodin

Přibyly mu vrásky, charizma však ani v osmé řadě Jacku Bauerovi nechybí. Zdroj: distributor seriálu

A to je všechno? Co na tom mělo být tak výjimečného? Podobné myšlenky jistě napadaly tisíce lidí, když televize Nova odvysílala první díl amerického seriálu 24 hodin. Seriálu, kterému dělala mimořádné promo – a od nějž lidé právem čekali zázraky. Jenže jeho tvůrci nešli cestou, která se často prosazuje dnes: udělat lákavý pilotní díl a průměrný zbytek. Kouzlo 24 hodin se začalo odkrývat až časem; ke škodě všech, co ho po prvním díle zatratili.

Po skončení osmé řady začali fanoušci netrpělivě vyhlížet plánovaný film, který měl definitivně uzavřít příběhy Jacka Bauera. Jenže tomu jako by nebylo přáno vzniknout: nejprve se tvůrcům nelíbil scénář, pak neměl Sutherland čas, jindy se mu zase nelíbily finanční podmínky. S filmem se ale dál počítá a natáčet by se mělo začít na jaře 2013. Jediným dosavadním celovečerákem tak zůstává 24 hodin: Vykoupení, prequel k sedmé řadě seriálu.

Všechny série 24 hodin spojuje jedno jméno – Jack Bauer, jehož perfektně ztvárnil Kiefer Sutherland. Začátek seriálu ho zastihne v dobrém rozpoložení: znovu mu klape manželství s ženou Teri, daří se mu v práci, trápí ho snad jen pubertální chování dcery Kim.

[youtube_660]kyWafhzs6zw[/youtube_660]

Jenže momenty štěstí rychle pominou, když je Jack povolán do akce. USA totiž hrozí atentát na populárního kandidáta na prezidenta Davida Palmera, který má reálnou šanci stát se prvním vůdcem země tmavé pleti (ano, vizionářství tvůrcům nechybí – první řada vznikala v roce 2001, kdy jméno Barack Obama skloňovali jen znalci).

Pro hlavního hrdinu tak začíná neúprosný boj s časem, během nějž musí teroristy zastavit. Jenže krušné chvíle čekají i jeho rodinu: dcera Kim totiž uteče z domova a vystrašená matka se ji vydá hledat. Aniž by obě tušily, jakému čelí nebezpečí… Ne nadarmo seriál uvádí hlavní hrdina slovy: „Jmenuji se Jack Bauer. A tohle bude nejdelší den mého života.“

Scenáristé se s postavami nekamarádí

S konceptem jednotlivých hodin se v seriálu hodně pracuje a tvůrci ho tehdy použili i k propagaci díla. Není pochyb o tom, že je zajímavý: když hrdina řekne, že někam dorazí za půl hodiny, víte, na co se máte ve zbytku dílu připravit. Pro úspěch 24 hodin ale klíčový není. Důležité klady seriálu spočívají jinde – ve skvěle napsaném scénáři, zajímavých postavách i jejich představitelech a také kvalitní hudbě od Seana Calleryho.

FOTO: 24 hodin

Taťka Jack musí kromě lidstva občas zachraňovat i vlastní děti.

Scénář a jeho realizace však vyniká v první řadě. Přestřelka v kancelářích hned v druhé epizodě má i díky nočnímu zasazení téměř hororovou atmosféru, především však odstartuje sérii zvratů, která neustane až do samého konce. A v něm pak tvůrci udeří nejtvrdším kalibrem…„Nevěř nikomu,“ říká jedna z postav hlavnímu hrdinovi – a tímto heslem se při sledování musí řídit i diváci.

Ani u Bauerových nejbližších si nemůžete být jisti jejich záměry, ani tím, zda přežijí do dalšího dílu. Scenáristi nemilosrdně zabíjí důležité postavy zcela nečekaně, čímž vytváří neustálé napětí ohledně dalšího vývoje.

I proto se během osmi sérií osazenstvo seriálu výrazně proměnilo, tvůrci s ním naštěstí pracovali s citem a neokoukané tváře zapojovali postupně. Z některých zprvu nenápadných, jako je analytička protiteroristického oddělení Chloe O’Brienová, vyrostly nejdůležitější tváře série. Další charaktery, jako třeba Jackova dcera Kim, postupně upadaly do pozadí. I za to tvůrcům patří obdiv: když poznali, že nějaká postava v seriálu už spíš překáží, nemilosrdně se jí zbavili, byť stále měla svou skupinu fanoušků.

FOTO: Snímek z 24 hodin

Tikající hodiny, vypjaté situace, dvojznačné charaktery… to jsou typické znaky 24 hodin.

Celých osm sérií tak přečkal jediný muž. Jack Bauer, jedna z nejzajímavějších postav seriálové scény obecně. Agent, který dokončí svou práci za jakoukoliv cenu – bohužel pro něj i s rizikem obětí v osobním životě. Bauer je zvláštním typem hrdiny: ve své práci exceluje, někdy i za použití krajních metod, často k nelibosti nadřízených i nejbližších.

Agent bez (nadějné) budoucnosti

Svou zemi nesčetněkrát zachrání před obrovskou katastrofou, odměnou mu však zpravidla zůstává pouhé „děkuji“ (a někdy ani to ne), trestem opakovaný krach jeho vztahů.

Seriál se v pozdějších fázích stává portrétem smutného osudu hrdiny – aby dokázal zachránit životy milionů lidí, musí dát všanc ty, na kterých mu doopravdy záleží. Postupem času začne být jasné, že Bauerovo snažení je marné: jakkoliv odmítá přijmout skutečnost, že život špičkového agenta nelze skloubit s životem spokojeného manžela, osud mu tento fakt opakovaně a nevybíravě metá do tváře. Happy-end je věc, kterou 24 hodin nezná; scény, z nichž mrazí, jsou naopak jeho běžnou součástí.

[youtube_660]z8QNzuXlero[/youtube_660]

K výjimečnému charismatu Jacka Bauera přispívá i životní výkon jeho představitele. Kiefer Sutherland zažil díky seriálu znovuzrození; jeho upadající kariéra dostala se seriálem novou velkou příležitost a herec se jí zmocnil excelentně.

Scény, kdy nevybíravě vyslýchá podezřelého, zvládá se stejnou přesvědčivostí jako emotivní momenty se svou ženou Teri. I další herci však podávají skvělé výkony: vyniká zejména Carlos Bernard v roli Tonyho Almeidy nebo hostující hvězdy jako třeba Jon Voight, Sean Astin či Michael Madsen.

Jistě, seriál má i své slabší chvilky. Napínavé tempo se mu nedaří držet celou dobu, to by zřejmě ani nešlo. Hluchých momentů je nejvíc v prvních a hlavně v posledních dvou sériích, kdy už tvůrci museli recyklovat nápady. Čtvrtá a pátá řada naopak patří k takřka bezchybným. Celkově je 24 hodin počinem, který byste rozhodně neměli přehlédnout. Promo, které mu dělala Nova, možná nebylo dost přesvědčivé, rozhodně ale bylo zasloužené. Pokud jste seriálu nedali šanci doteď, je nejvyšší čas to napravit.

24 hodin

Akční / Thriller / Krimi / Drama
USA, 2001, 192×60 min

Režie: Winrich Kolbe, Ian Toynton, Bryan Spicer, Ken Girotti, Paul Shapiro…
Hrají: Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard, Elisha Cuthbert, James Morrison, Leslie Hope, Sarah Wynter, Xander Berkeley, Željko Ivanek, Jude Ciccolella, Dennis Haysbert, Penny Johnson

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál 24 hodin: Nezničitelný Jack Bauer už prožil osm perných dní