Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Scio testy: Cesta na vysokou školu

Redakce

Redakce

8. 12. 2010

FOTO: StudiumTesty od společnosti Scio využívá při přijímacím řízení stále více vysokých škol. Ty v nich vidí možnost, jak ušetřit za přípravu vlastního přijímacího řízení i jak dát studentům šanci, aby mohli test psát vícekrát. Letos čeká na uchazeče jedna novinka, kterou jsou dvě varianty testu Obecných studijních předpokladů (OSP).

FOTO: Studium

Přijímací zkoušky vyžadují poctivou přípravu, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Prostřednictvím testů od společnosti Scio se mohou zájemci dostat hned na několik škol v Česku a na některé i na Slovensku. Ne všechny fakulty ale berou na Scio testy ohled. Některé stále připravují vlastní přijímací řízení. V rámci Scio testů mohou psát uchazeči test z OSP, ze základů společenských věd (ZSV), z matematiky, cizího jazyka a přírodních věd (ty zahrnují biologii, chemii a fyziku).

Nejznámějším testem od Scio je právě test OSP, který se píše v nejvíce termínech a bere na něj ohled nejvíce škol. „Testy OSP jsou srovnatelné s těmi, podle nichž se přijímá na americké univerzity. A tam to velmi dobře funguje už desítky let. Pro každý obor vysokoškolského studia sice potřebujete trochu jiné nadání, ale ten základ, tedy logika, schopnost vidět souvislosti, rychle se zorientovat v textu, tabulce či grafu, vyhmátnout podstatné, je společným základem pro všechny obory,“ uvedl mezinárodně uznávaný odborník na vzdělávání Petr Matějů pro scio.cz.

Základní vs. rozšířená verze testu OSP

FOTO: UčebnaPočínaje tímto školním rokem je test OSP rozdělen do dvou variant, a to na základní a rozšířenou. V základní verzi na studenty čeká 85 otázek ze tří oblastí, a sice z verbálního, analytického a kvantitativního myšlení. Jedná se o verzi, kterou psali zájemci i v minulých letech a na vypracování je 90 minut.

Novinkou je rozšířená varianta testu, ve které k okruhům verze základní přibyly ještě dva oddíly nové, a to kritické myšlení a abstraktní uvažování. Počet úloh se zvýšil na 125 a uchazeči mají na jeho vyplnění čas 170 minut.

Většina škol, které berou v potaz test OSP, zůstaly věrny základní verzi testu. Rozšířenou variantu musí absolvovat pouze uchazeči o studium na Fakultě informačních technologií na VUT v Brně a na Právnických fakultách Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy. Jediná škola, která ještě nezveřejnila, jaký test bude od uchazečů požadovat, je Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity.

Scio pořádá přípravné kurzy

Při přípravě na přijímací zkoušky mohou zájemci využít i kurzy pořádané přímo společností Scio. Ta organizuje několik druhů kurzů. Nejrozšířenější je jejich prezenční forma, kam zájemci docházejí na pár hodin týdně a učí se, jak jednotlivé příklady řešit. Dále pak Scio připravilo internetové kurzy a také si lze na vyzkoušení zakoupit on-line test.

FOTO: StudiumKromě cílené prezenční a internetové přípravy si mohou zájemci sadu testů zakoupit a vše si projít sami doma. „Na žádný kurz jsem nechodila. Pouze jsem si dva dny před testem prošla varianty z minulých let a stačilo to, měla jsem percentil kolem 85. Hodně mých spolužáků ale navštěvovalo právě Scio kurzy. Ne vždy jim to však pomohlo k lepšímu výsledku,“ řekla loňská účastnice testu Jana (pozn. studentka nechtěla být jmenována).

Zájemci mohou psát testy vícekrát, musejí si je zaplatit

Za absolvování jednoho testu od Scio zaplatí zájemci kolem pěti set korun, podle toho, jestli si objednají balíček základní, a nebo s doplňkovými službami. Pokud si připlatí, pak jim Scio například zpracuje podrobnou analýzu výsledku včetně možností na přijetí. „Psala jsem dvakrát test OSP i ZSV, takže jsem za to zaplatila skoro dva tisíce. Přijde mi to docela předražené. Bohužel fakulta, kam jsem se hlásila, přijímala pouze na základě Scio testů,“ dodala Jana.

První termín testů se uskutečnil 4. prosince. Další proběhnou 4. února, 5. března, 2. dubna, 30. dubna a 28. května 2011. Na všechny termíny je nutné se přihlásit prostřednictvím internetové přihlášky nejpozději měsíc před konáním testu.

Více o společnosti Scio a jejích testech se dozvíte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scio testy: Cesta na vysokou školu