×
TOPZINE.cz

Vysoké školy si oblíbily Scio testy. Nepodceňte přípravu

TestPři příjmacích zkouškách na vysokou školu se čím dál tím častěji setkáte s takzvanými Scio testy. Ačkoli jsou navrhnuté tak, aby prověřily vaše všeobecné znalosti, je třeba se na ně dobře připravit.

Test
Scio testy jsou čím dál více využívané, Zdroj: sxc.hu

Scio je společnost, která zajišťuje a vyhodnocuje Národní srovnávací zkoušky, díky nimž je možné dostat se na vysokou školu. Testy probíhají v různých koutech České republiky, ale také na území Slovenska a ve většině případech nahrazují přijímací zkoušky na fakultu.

Nejběžnější jsou testy ZSV a OSP

První termíny jsou již od prosince a trvají až do konce května. V současné době se lze přihlásit až na třetí termín:

NSZ III: termín 3. 3. 2012 – uzávěrka 16. 2. 2012
NSZ IV: termín 31. 3. 2012 – uzávěrka 15. 3. 2012
NSZ V: 28. 4. 2012 – uzávěrka 12. 4. 2012
NSZ VI: 26. 5. 2012 – uzávěrka 10. 5. 2012

Každá fakulta může vyžadovat jiný typ zkoušek, ať už matematiku, či biologii. Nejběžnějšími testy však jsou Základy společenských věd a Obecné studijní předpoklady. Co se týče prvního bloku, tedy ZSV, je zde 60 úloh rozdělených do tří částí: Společnost a jedinec, Hospodářství a svět, Stát a právo. Zde může posloužit  stejnojmenná knížka, v níž jsou všechny podstatné informace.

FOTO: Studenti
Na test je nutné soustředit se, Zdroj: Pavel Cizner

Druhý blok, OSP, se skládá z 85 úloh. Můžete si zvolit verzi základní, kde je 85 úloh, či rozšířenou verzi se 125 úlohami, podle fakulty, co která vyžaduje.

Čtěte také: Vysokou školu vybírejte pečlivě. Může vám poradit výchovný poradce

Obsahuje verbální oddíl, který se týká porozumění textu, stylistiky, antonym a synonym. Zde je důležité text si několikrát po sobě přečíst. Analytický oddíl se skládá z otázek, jenž jsou založeny na rozboru textu.

Je velmi užitečné dělat si alespoň malou přehlednou tabulku se vším, co potřebujete k vyřešení případu. Nemusí být nijak upravená, jen abyste se v ní vy vyznali. Třetí a poslední oddíl je kvantitativní, kde je potřeba mít základní matematické základy, vyznat se v grafech a posílit logické myšlení.

Jako příprava na zkoušky vám mohou posloužit: tištěné testy (sady testů), internetové kurzy, on-line testy a prezenční kurzy. Více informací, jak NSZ probíhají, včetně jejich cen a termínů, najdete na stránkách společnosti Scio.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..