Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Vysoké školy si oblíbily Scio testy. Nepodceňte přípravu

Redakce

Redakce

14. 2. 2012

TestPři příjmacích zkouškách na vysokou školu se čím dál tím častěji setkáte s takzvanými Scio testy. Ačkoli jsou navrhnuté tak, aby prověřily vaše všeobecné znalosti, je třeba se na ně dobře připravit.

Test

Scio testy jsou čím dál více využívané, Zdroj: sxc.hu

Scio je společnost, která zajišťuje a vyhodnocuje Národní srovnávací zkoušky, díky nimž je možné dostat se na vysokou školu. Testy probíhají v různých koutech České republiky, ale také na území Slovenska a ve většině případech nahrazují přijímací zkoušky na fakultu.

Nejběžnější jsou testy ZSV a OSP

První termíny jsou již od prosince a trvají až do konce května. V současné době se lze přihlásit až na třetí termín:

NSZ III: termín 3. 3. 2012 – uzávěrka 16. 2. 2012
NSZ IV: termín 31. 3. 2012 – uzávěrka 15. 3. 2012
NSZ V: 28. 4. 2012 – uzávěrka 12. 4. 2012
NSZ VI: 26. 5. 2012 – uzávěrka 10. 5. 2012

Každá fakulta může vyžadovat jiný typ zkoušek, ať už matematiku, či biologii. Nejběžnějšími testy však jsou Základy společenských věd a Obecné studijní předpoklady. Co se týče prvního bloku, tedy ZSV, je zde 60 úloh rozdělených do tří částí: Společnost a jedinec, Hospodářství a svět, Stát a právo. Zde může posloužit  stejnojmenná knížka, v níž jsou všechny podstatné informace.

FOTO: Studenti

Na test je nutné soustředit se, Zdroj: Pavel Cizner

Druhý blok, OSP, se skládá z 85 úloh. Můžete si zvolit verzi základní, kde je 85 úloh, či rozšířenou verzi se 125 úlohami, podle fakulty, co která vyžaduje.

Čtěte také: Vysokou školu vybírejte pečlivě. Může vám poradit výchovný poradce

Obsahuje verbální oddíl, který se týká porozumění textu, stylistiky, antonym a synonym. Zde je důležité text si několikrát po sobě přečíst. Analytický oddíl se skládá z otázek, jenž jsou založeny na rozboru textu.

Je velmi užitečné dělat si alespoň malou přehlednou tabulku se vším, co potřebujete k vyřešení případu. Nemusí být nijak upravená, jen abyste se v ní vy vyznali. Třetí a poslední oddíl je kvantitativní, kde je potřeba mít základní matematické základy, vyznat se v grafech a posílit logické myšlení.

Jako příprava na zkoušky vám mohou posloužit: tištěné testy (sady testů), internetové kurzy, on-line testy a prezenční kurzy. Více informací, jak NSZ probíhají, včetně jejich cen a termínů, najdete na stránkách společnosti Scio.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vysoké školy si oblíbily Scio testy. Nepodceňte přípravu