Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Ostře sledované vlaky a Tartuffe jsou sázkou na klasiku

Redakce

Redakce

17. 9. 2010

Pamatujete si, na čem jste byli naposledy v divadle nebo jaká výstava vás nejvíc zaujala? Nebo byste jen rádi získali nějaké tipy, na co a kam se příště vydat? Dnes se dozvíte, jaké jsou poslední kulturní zážitky vedoucího fotoprodukce Topzine.cz a jednoho z mála redaktorů – mužů rubriky Divadlo a umění. Můžete se nechat inspirovat.


Divadlo nebo výstava? Zdroj: archiv

1. Naše rubrika se zaměřuje jak na divadlo, tak na výtvarné umění. Který z těchto oborů upřednostňuješ ty?
2. Jaké divadlo/galerii navštěvuješ nejraději a proč?
3. Co jsi naposledy viděl/a a jak se ti to líbilo?
4. Jaký druh představení preferuješ – činohru, muzikál, operu,…?/Jaký druh výtvarného umění máš nejraději – kresbu, malbu, fotografii,…?
5. Je podle tebe povolání divadelního herce prestižní záležitostí?Jak vnímáš výtvarné umělce?

Pavel Cizner, vedoucí fotoprodukce

1. Upřednostňuji především divadlo, do kterého si chodím jednou za dva měsíce odpočinout většinou na nějakou komedii a zároveň zde načuchnu i kulturním životem.

2. Nejčastěji chodím do brněnského Městského divadla na novou scénu, kam mám předplatné.

3. Naposledy jsem byl na divadelním představení Ostře sledované vlaky s naší editorkou Magdou Siroginovou, od té doby jsem se do divadla nedostal. Každopádně můžu říct, že nejlepším divadelním představením, co jsem kdy viděl a opravdu mě pobavilo, bylo Mam ́zelle Nitouche.

4. Mým preferovaným divadelním žánrem je činohra, na rozdíl od opery k ní nepotřebuji titulky (asi jsem nahluchý).

5. Povolání divadelního herce je prestižní záležitost stejně jako každé další zaměstnání, které je prováděno na profesionální úrovni.

Pavel Cizner Zdroj: archiv Pavla Ciznera

David Mičke, redaktor rubriky Divadlo a umění

1. Nedovedu to jednoznačně říct. K obojímu mám vztah. A jeden nedovedu postavit nad ten druhý. Zůstanu neutrální.

2. Nejraději navštěvuji Švandovo divadlo. Má pro mě velmi příjemnou atmosféru a vždy se v něm dokážu naladit na tu správnou notu. Často ale zavítám i do jiných divadel. Přirozeně.

3. Naposledy jsem byl přítomen derniéře Moliérova Tartuffa v divadle Disk. Představení vyzařovalo výbornou náladu. Jelikož to byla derniéra, herci své uzdy popustili ještě více a celé publikum to přijalo více než s povděkem. Hra byla počinem  mladého začínajícího spolku, a přesto byla komplexně velmi vtipně a příjemně zpracovaná.

4. Na mém žebříčku priorit je nejvýše činohra. Z výčtu všech představení, která jsem viděl, by obsadila první místo i v kvantitativním měřítku. Otázka mi připomněla, že jsem na muzikálu nebyl již dlouho, v dohledné době musím nějaký navštívit. S operou nemám dosud pražádné zkušenosti a hluboce se za to stydím. Ve výtvarném umění u mě jednoznačně vítězí malba. Kupříkladu mnohem více zalíbení si najdu v historické malbě než v té dnešní. Caravaggio či Vermeer van Delft u mě bodují. V závěsu za malbou jsou fotografie, které se do jisté míry snažím vytvářet sám.

5. Nejsem oprávněn vynášet soudy o velikosti prestiže povolání divadelního herce. V dnešní společnosti je většinou měřítkem prestiže výše příjmů. V takové situaci by povolání divadelního herce nebylo příliš prestižní. Druhý pohled na věc by byla váha odkazu, jenž herec zanechává a určitá vznešenost, kterou sebou jeho zaměstnání nese. V tomto ohledu by jeho prestiž strmě stoupala. Zvolte si sami. Já volím variantu b.

David Mičke Zdroj: archiv

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ostře sledované vlaky a Tartuffe jsou sázkou na klasiku