Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Saša Rašilov nejmladší: Jsme nuceni plánovat si dny po minutách

Redakce

Redakce

18. 11. 2011

FOTO: Rašilov!Profil herce!Kouzelný měšec, Šakalí léta, Česká Miss, Johnny Depp. Že tyto pojmy navzájem nesouvisejí? Ale ano, společným jmenovatelem těchto titulů je Saša Rašilov nejmladší, talentovaný  herec a jeden z nejobsazovanějších dabérů u nás.

FOTO: Rašilov

Takhle Rašilova neznáme - drsňák ve filmu Hranaři, Zdroj: distributor filmu

Saša Rašilov (*1972) je zřejmě dítě štěstěny. Práci v herectví tak říkajíc podědil, celá jeho nejbližší rodina totiž pracuje ve filmovém průmyslu. Studium na Pražské konzervatoři pro něj proto znamenalo jasnou volbu. Absolvoval tehdy na hudebně-dramatickém oddělení konzervatoře. Po jejímž ukončení pokračoval studiem herectví na DAMU (1990 – 1994).

Nejstarší Rašilov je vzorem pro oba vnuky

Sašův dědeček, Saša Rašilov st., byl výtečný komik a geniální mystifikátor první poloviny 20. století. Není divu, že jeho vnuky, Alexandra a Václava (*1976), také láká herectví. Rodinné kořeny se zkrátka nezapřou. Zatímco Václava Rašilova uvidíme v českých pohádkách a seriálech, Saša, jako správný starší bratr jde dále. Není totiž jen obyčejným hercem, ale i moderátorem, dabérem, tanečníkem, ale také divadelním hercem.

FOTO: Rašilovovi

Bratři Saša a Václav se potkali v pohádce Ukradený poklad

Kvůli svému vzhledu á la nevinný smrtelník byl dosud Rašilov nejčastěji obsazován do rolí pozitivních. V pohádkách tak představoval hlavně prince. Musíme zmínit především pohádku Kouzelný měšec (1996), kde si část role Rašilov odehrál dokonce jako kominík. V tomto německo-českém dobrodružném příběhu se princ Petr (Saša Rašilov) uchází o ruku nebojácné princezny Blanky (Tina Ruland).

Pohádkové role střídají seriály

Důvěryhodně v této pohádce působil výkon Mahuleny Bočanové jakožto čarodějnice Bludimíry. V dalších pohádkách se Rašilov opět uchází o ruku princezen, mnohdy už ale ne jako princ. Třeba v pohádce Křesadlo (2004), natočené podle H. CH. Andersena, se herec objevuje jako rukavičkář.

Rašilov, stejně jako jeho bratr, prošel už mnohými seriálovými rolemi.  Z těch méně populárních seriálů zmiňme To nevymyslíš! (2005), který vznikl na námět diváků. Pak tady máme také tzv. vékávéčka, neboli Velmi křehké vztahy, vysílané na televizi Prima. Jedná se přitom o odpočinkový seriál, čili žádné velké zápletky či mistrovské výkony. Zkrátka pravidelná dávka emocí v oblasti  lidských vztahů. Rašilov ale nehraje jen v seriálech tohoto druhu.

FOTO: kouzelný měšec

Takto vypadal Rašilov v přestrojení za kominíka (Kouzelný měšec)

Úspěšnějším seriálem byly novácké Soukromé pasti, které už zpracovávají rozporuplnější témata, jako jsou znásilnění, stárnutí, dilema mezi kariérou a mateřstvím apod.

Co se filmů týká, je třeba zmínit nejméně dva. Prvním je komedie Samotáři (2000). Natáčení tohoto filmu trvalo celých 65 dní, což je délka, která v Česku předznamenává kvalitní film. Příběh popisuje v tragikomické rovině život sedmi samotářů, tedy lidí, kteří se cítí osamělí, ač se pohybují uprostřed davu. Během několika dní nastanou jisté události, které jim změní život.

Jedním z těchto samotářů je i rozhlasový moderátor Petr (Saša Rašilov), který se po letech rozchází s přítelkyní Lenkou (Jitka Schneiderová). Film se může pyšnit hvězdným obsazením (Jiří Macháček, Ivan Trojan, Hana Maciuchová) a režií Davida Ondříčka, režiséra komedie Jedna ruka netleská.

Druhým filmem, kde Rašilov podal skvělý výkon, je Help For You. Jedná se vlastně o epizodu seriálu Černí andělé. Tento díl je mimořádně vydařený. Diváci zde uvidí notnou dávku černého humoru, ale také pohled na svět od člověka, kterému byla diagnostikována nevyléčitelná choroba. Jedná se o na české poměry velmi zdařilý kriminální příběh.

Nejen herectvím je Saša živ

Všímavý divák jistě zaznamenal, že Saša Rašilov účinkoval v soutěži StarDance 4 vysílané na ČT1. Zatančil si přitom po boku zkušenější Karolíny Majerníkové. Sama Vanda Hybnerová, manželka Rašilova, přiznává, že muže k účasti na soutěži spolu s dcerami přinutila. Nemůže si přitom vynachválit Sašovy nabyté zkušenosti, kvůli tomu si více užívá společné plesy, na které společně chodí.

Dalším krokem mimo hereckou dráhu bylo moderování České Miss v roce 2009. Toho se Saša ujal spolu se svým bratrem Václavem.

Rašilov má talent také jako dabér. V roce 2008 daboval hlavního hrdinu animované komedie Kung Fu Panda. Svůj hlas propůjčil samotnému hlavnímu hrdinovi, obtloustlému pandímu medvídkovi jménem Po. Jak sám Rašilov řekl v rozhovoru pro rádio Impuls, nadabovat tuto postavu bylo těžké, nicméně příběh byl celkově legrační. Hlas Saši Rašilova jste také mohli slyšet v rodinném filmu Tima Burtona Alenka v říši divů či ve snímku Karlík a továrna na čokoládu, kde namluvil samotného Johnnyho Deppa.

Je jasné, že jako herec nemá času nazbyt. V této branži je buď práce hodně anebo málo, nic mezi tím. Proto dává smysl tvrzení, které Rašilov vyslovil pro rádio Impuls: „Jsme celosezónně nuceni plánovat si dny po minutách.“

Pokud patříte mezi obdivovatele Saši Rašilova, jistě si nenechte ujít nový snímek s názvem Hranaři, který do českých kin zamíří už 1. prosince. Zde se Rašilov objeví v hlavní roli po boku krásné Kateřiny Brožové. Film je vhodný obzvlášť pro ty, kdo si Rašilova nedovedou představit jako drsňáka s pistolí v ruce – přesně tak ho v tomto filmu totiž uvidí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Saša Rašilov nejmladší: Jsme nuceni plánovat si dny po minutách