Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sanctum na DVD: Režisér Avatara si odskočil k chabé potápěčské story

Jiří Hannich

Jiří Hannich

28. 9. 2011

Thriller Sanctum nalákal diváky do kin na jméno trojnásobného oscarového držitele Jamese Camerona, jenž se ujal produkce. Ačkoli jde o dílo inspirované skutečnou událostí, z jeho podprůměrnosti bolí oči.

Jsme mladí, jsme hezcí a předstíráme, že nám jde potápění, Zdroj: distributor filmu

Film

Děj nás zavádí do jeskyně Esa´ala v jižním Pacifiku, kde tým špičkového potápěče Franka McGuirea provádí rozsáhlý průzkum. Frank se ještě ani nestihne srovnat se ztrátou své kamarádky, jež se při jednom z ponorů nešťastnou shodou okolností utopila, a už stojí před další nepříjemností: vlivem prudké bouře se z jeskynní dutiny stalo vězení. Společně s dlouholetým parťákem Georgem, svým synem Joshem a jeho kamarády Carlem a Victorií musí nalézt cestu ven. A musí to být rychle, jelikož voda v jeskyni nezadržitelně stoupá.

James Cameron absolvoval několik podmořských expedicí a také o nich natočil dokumentární filmy. Režii Sanctum svěřil Alisteru Griersonovi, pro něhož je to druhý celovečerní snímek v kariéře. Tím prvním bylo válečné drama Kokoda, více však zaujal kraťasem Bomb.

Bohužel s přibývajícími minutami také stoupá rozčarování nad plochými postavami a jednotvárným, snadno předvídatelným, tudíž absolutně nezajímavým scénářem. Máme tu zkušeného jeskyňáře Franka, který má s podobnými situacemi zkušenosti, ví, jak se zachovat, aby přežil, je poučen o vlastnostech jeskynního systému a tuto znalost dokáže obrátit ve svůj prospěch.

Kudy ven?

Kromě toho je však typem člověka, jenž si nebere servítky a dokáže říct krutou pravdu. Nahlas a do očí. Asi aby byl za drsoně. Frankovu odzbrojující upřímnost těžce zkousává jeho syn, stejně jako dvojice, kterou si do jeskyně přivedl – frajera a frajerku, co chtějí být za každou cenu cool a zřejmě jim nedochází, že mohou přijít o život.

Tím se dostáváme k faktu, že chování postav nezřídka postrádá logiku, vztahy ve skupině jsou uměle napjaté, dialogy překypují trapnými hláškami. Hrdinové odpadávají jako kuželky na bowlingu a většinou zemřou prostě tak, že v osudnou chvíli, kdy je potřeba zatnout zuby a udělat vše pro přežití, začnou jednoduše hysterčit, zpanikaří a zabijí sami sebe.

Přečtěte si, jak thriller Sanctum vypadal ve 3D

Jistě, scenáristi zde chtěli vyzdvihnout význam stresových faktorů, nicméně opakující se způsob smrti jen nudí, lze jej snadno anticipovat, z autorského hlediska nepůsobí invenčně.

Nějak jsme to přehnali s bublinkami

Jak příběh postrádá zásadní dějové zvraty (tedy jedna výraznější peripetie by se zřejmě našla v poslední třetině vyprávění, ale tak nějak nad ní zůstává rozum stát), není těžké vytušit pořadí zahynuvších, stejně jako směr, jakým se bude ubírat vztah otce a syna. Vrcholem všeho je pak infantilní, nehorázně stupidní závěr.

Vyznění postav bohužel nepomáhají ani herecké výkony. V Sanctum totiž nikdo nehraje, představitelé hlavních rolí jenom tak odříkávají text, případně ječí. Toť vše. Dojde-li na emotivnější scénu, v níž hrdina oplakává kolegu, nedá se mu ani trochu věřit. Herecké osazenstvo tvoří samá neznámá jména a neznámá asi i nadále zůstanou.

Co však lze na Sanctum ocenit, je náročná výprava. Letecké záběry překrásné přírody jsou doslova pastvou pro oči, na samotnou jeskyni je zvenčí rovněž pěkný pohled. Jakmile se však děj přenese do útrob Esa´aly, divák má před sebou akorát tmu, tmu a zase jen tmu.

Vizuálně sice černá obrazovka s občasnými záběry na částečně nasvícené obličeje nebo jeskynní stěny není příliš zajímavá (ve 3D, jak byl film uváděn v kinech, úplně k ničemu), na druhou stranu dopomáhá vytvoření tísnivé atmosféry.

Už kvůli atraktivnímu námětu je nesmírná škoda, že se nepodařilo vydolovat z herců opravdový výkon a více propracovat psychologickou linii snímku. Takto je divák odsouzen k tomu, aby většinu stopáže nevěřícně kroutil hlavou nad ubohou narativní konstrukcí, opovrhoval jednotlivými charaktery, ironicky se usmíval po bizarních hláškách. Sanctum se mohl zařadit mezi hodnotné tituly svého žánru, místo toho jde o veskrze plytký, klišoidní, nudný, a proto obskurní počin.

DVD

Disk je opatřen českým menu, ale příliš na výběr toho není. Kdo nemusí dabing, rád zvolí původní znění s českými titulky, přidat ještě anglické otitulkování by ovšem také nebylo úplně od věci. Bonusové materiály bohužel zcela chybí.

Sanctum

Dobrodružný/Drama/Thriller
USA, 2010, 109 minut

Režie: Alister Grierson
Hrají: Rhys Wakefield, Alice Parkinson, Dan Wyllie aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 1*
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sanctum na DVD: Režisér Avatara si odskočil k chabé potápěčské story