Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sam Raimi: Od hororů ke Spider-manovi

Redakce

Redakce

2. 2. 2010

Sam-RaimiTento americký režisér, scénárista, herec a producent má za sebou již řadu úspěšných filmů, z nichž posledním je snímek, který se v roce 2009 objevil v českých kinech – Stáhni mě do pekla. Jaký byl život této osobnosti?

Sam Raimi

Sam Raimi

Samuel Marshall Raimi se narodil 23. října 1959 v Michiganu ve Spojených státech amerických. Raimi je čtvrtý z pěti dětí židovské rodiny, jejíž kořeny sahají až do východní Evropy. Studoval Michiganskou univerzitu, kde se zabýval angličtinou.

Ačkoli ho kamera zajímala už od raného dětství, svůj talent naplno projevil až na střední škole. V době, kdy navštěvoval státní univerzitu, natočil amatérský snímek Je to vražda! a horor V lesích. S natáčením mu pomáhal jeho starší bratr, přítel a spolužák. Univerzitu ale nedokončil, vášeň pro režírování byla mnohem silnější.

Založil výrobní společnost Renaissance Picture, ve které vznikl horor Smrtelné zlo, jež zaujal i samotný festival v Cannes. Ačkoliv vyzkoušel mnoho žánrů, od komedií a westernů přes sportovní dramata až k hororům, k poslednímu žánru se vrací rád. Je obdivovatelem Hitchcockových filmů, a to už něco vypovídá.

Spider-man

Spider-man

Proslavil se ovšem docela jiným žánrem. Zpracoval známý komiks o pavoučím muži do filmové podoby a výsledkem byl trhák v podobě snímků Spider-man, Spider-man 2 a Spider-man3.

Nepracoval ale pouze na filmech. V osmdesátých letech byl zaměstnán jako výkonný producent populárních seriálů jako jsou Herkules, Xena, Válka špionů nebo Mladý Herkules.

V roce 2002 vybudoval se svým bývalým spolužákem produkční společnost Ghost House Pictures, jež se zaměřuje na hororový žánr.

Sam Raimi vystupuje i jako herec, dříve pouze ve vlastních filmech, později i ve snímcích jeho kolegů z oboru. Zahrál si ve Spider-manovi 2, Flinstoneových, ve filmu Záskok nebo Armáda temnot.

Sam Raimi

Sam Raimi

V roce 2000 byl vyznamenán Pamětní cenou Georgie Pala, jež mu byla udělena Akademií sci-fi, fantasy a hororu.

Mezi jeho nejznámější filmy můžeme řadit Armádu temnot, Rychlejší než smrt, Téměř dokonalý zločin, kde si v hlavních rolích zahrála Katie Holmes, Keanu Reeves a Cate Blanchet, film Spider-man, Spider-man 2, Spider-man 3 či nejnovější snímek Stáhni mě do pekla (recenze tady).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sam Raimi: Od hororů ke Spider-manovi