Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Sám na dva šéfy pod Palmovkou: Klasicistní příběh doplní sex a peníze

Jana Kumherová

Jana Kumherová

11. 1. 2013

Nová premiéra Divadla pod Palmovkou přichází z mafiánského prostředí šedesátých let. Přitom se svým způsobem můžeme těšit na klasiku. Námětem hry Sám na dva šéfy je Goldoniho Sluha dvou pánů.

FOTO: Sám na dva šéfy

Na českých prknech čeká úspěšnou komedii premiéra. Zdroj: V. Kronbauer, DpP

Goldoniho Sluhu dvou pánů potkala pod perem Richarda Beana řada změn. Na nejslavnější a oblíbené scény se však můžeme dále těšit i v této inovaci pod názvem Sám na dva šéfy. Veselohra se jen přesunula o několik století dopředu.

Autor Richard Bean, současný britský dramatik, se narodil roku 1956. Vystudoval sociální psychologii, přesto ho stále lákala umělecká sféra. V roce 1995 napsal libreto pro operu Stephena McNeffa Ráj bláznů. Jeho první samostatné drama O krysách a lidech mělo premiéru následujícího roku a promítal se v něm Beanův zájem o psychologii.

Bean dnes patří mezi nejúspěšnější a zároveň nejkontroverznější anglické dramatiky dnešní doby. Za dílo Sám na dva šéfy získal mimo jiné prestižní ocenění londýnské divadelní kritiky za nejlepší hru roku 2011.

V provedení Divadla pod Palmovkou uvidíme v titulních rolích Jana Konečného, Annu Stropnickou, Radka Zimu a Reného Přibila. Dočkáme se živé kapely na jevišti, která bude hrát hudbu Granta Oldinga.

FOTO: Sám na dva šéfy

Goldoniho námět se přenesl do mafiánského prostředí.

Ačkoli půjde o českou premiéru, ve světě již hra sklízí úspěch. Po prvním uvedení v londýnském Národním divadle se hra Sám na dva šéfy stala rychle předmětem zájmu. Všechny velké deníky ji popisovaly jako nejzábavnější událost posledních let. Momentálně si užívá slávy na Broadwayi v New Yorku.

Sám na dva šéfy

Divadlo pod Palmovkou

Autor: Richard Bean (podle Goldoniho)

Režie: Antonín Procházka

Obsazení: Jan Konečný, Anna Stropnická, Radek Zima, René Přibil, Petra Horváthová, Zuzana Slavíková, Ondřej Kavan, Rudolf Jelínek, Hynek Chmelař, Ivo Kubečka a další

Premiéra: pátek 11. a sobota 12. ledna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sám na dva šéfy pod Palmovkou: Klasicistní příběh doplní sex a peníze