Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Sadomaso praktiky i u vás?

Redakce

Redakce

31. 7. 2010

V době, kdy toto téma pomalu přestává být tabu, vnímá společnost sadomasochismus pod tíhou médií často velmi zkresleně. Stojí-li tyto sexuální praktiky mimo všeobecně uznávanou normu, kde tedy tato norma leží?

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Každá forma sexu může mít prvky sadomasochismu, pokud má jeden z partnerů navrch. Zavázané oči nebo škrábání na zádech jsou už vlastně sadomasochistické praktiky, i když to dnes nikdo tak nebere. Hranice mezi normálním a nenormálním sexem tedy není ostrá. Většina lidí praktikující sadomasochistický sex se s partnerem ráda vyspí i obvyklým způsobem. SM vnímají pouze jako rozšíření normální sexuality.

Role v SM sexu

Mnoho sadomasochistů rádo zaujímá obě role – dominantní i submisivní. Vždy záleží na aktuální náladě a chuti obou partnerů. Proto se častěji hovoří o sadomasochismu a méně často se odděluje sadismus a masochismus. Ať už je však člověk v jakékoli roli, vždy platí pravidlo dobrovolně, s rozumem a bezpečně.

Zdroj: concurringopinions.com

Rizika plynoucí ze SM sexu

Největším nebezpečím pro laiky je zhlédnutí filmu nebo reportáže s touto tematikou a následná chuť to vyzkoušet. Pokud nejsou partneři seznámeni s bezpečnostními pravidly, je velké riziko, že se zraní. Přitom psychické následky (ztráta důvěry, strach z dalšího sexu a podobně) bývají daleko závažnější než újma fyzická. Pokud však oba partneři se sexuálními praktikami souhlasí, ani ty extrémní nemusí být stresující.

Recenze: Nebe, Peklo. Dokument o sadomasochistech

Komerce a SM

Většinou je velký rozdíl mezi nekomerční sadomasochistickou subkulturou (lidé praktikující SM se svým partnerem) a komerčními dominami. Komerční SM praktikují jednotlivé osoby nebo studia a dělají to pro peníze. Jedná se o formu prostituce. Mnohé dominy ani nemají SM sklony, pouze vykonávají povolání. Ovšem svým způsobem se jedná o nejbezpečnější SM sex, protože k pohlavnímu styku s komerční dominou zpravidla nedochází.

Zdroj: dipity.com

A kde se to bere?

Někdo věří, že se s SM sklony narodil. Jiní to připisují zážitkům z dětství a někdo se k těmto praktikám dostal díky partnerovi a už u nich zůstal. Výsledek je stejný. Problém nastává, pokud dochází k ohrožení zdraví nebo života jednoho z partnerů. Je rozdíl mezi partnerem, kterého znáte léta, máte k němu důvěru a rozhodnete se vyzkoušet některou ze SM praktik (svazování, výprask a podobně), nebo zda si náhodně najdete partnera přímo k tomuto účelu, o němž nevíte, co má rád či zda netrpí nějakou psychopatologií. Není úchylka jako úchylka.

Dokument Nebe, peklo a rozhovor se sadomasochistickou protagonistkou

Pokud berete praktiky SM jako okořenění vašeho sexuálního života, jistě si užijete spoustu legrace, vzrušení, naplněných fantazií a nových zážitků. Pokud u toho ovšem teče krev a bolest už není vnímaná jako chtěná, je něco v nepořádku. Proto je nesmírně důležité včasné stanovení hranic a jejich důsledné dodržování.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Sadomaso praktiky i u vás?