Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Nebe, Peklo. Dokument o sadomasochistech

Markéta Davidová

Markéta Davidová

13. 8. 2010

Do kin vstupuje dokument režiséra Davida Čálka Nebe, Peklo. Je o lidech, kteří mají zálibu v sadomasochistických praktikách a patří ke komunitě BDSM (bondage, dominance-submisivita, sado-masochismus), která v Česku funguje už řadu let.

Hrajete si taky někdy s bičíkem?, Foto: Michal Novotný

Miluji pouštění elektřiny do bradavek!

Ve filmu uvidíme sexuální  praktiky, které nejsou tak často provozovány (výprasky různé intenzity, zapichování jehel pod kůži, pouštění elektrického proudu do bradavek, nasazování koňských masek na hlavu, mlácení kopřivami, věšení za kůži na háky…). Je to ale i dokument o otevřenosti a toleranci.

Hlavními hrdiny filmu jsou Terezie, která pracovala pro Stranu zelených, programátor Altair, který má zálibu v koních, domina Aradia, která se před lety objevila v pořadu Tabu, a programátorka Fronéma. Ti všichni ve filmu otevřeně vypráví o svém životě a o tom, co je přitahuje, se sebeironií a nadhledem. Určitě se najde skupina diváků, které dokument rovnou odradí, protože se jedná o úchyly. Ze stejného důvodu si ale dokument jistě najde i své příznivce.

Welcome to the Hell party

Hlavní hrdinové se totiž za úchyly považují a rozhodně to neberou jako něco hanlivého nebo dokonce zavrženíhodného. V dokumentu se také dočkáme několika propracovaných scén přímo z Hell party, uvidíme dominu Aradiu v akci, což může působit jako senzace, ale dokument se naštěstí nesnaží za každou cenu šokovat.

Z rozhovoru s protagonistkou Fronémou jsem se dozvěděla, že režisér David Čálek měl v plánu např. scénu seskoku z letadla v latexové kombinéze apod. Podle mne by podobné scény působily spíše vykonstruovaně a rušivým dojmem, takže jsem ráda, že nakonec neprošly…

Je libo dominu?

Sado-maso umí i pobavit

Nejzajímavější momenty dokumentu pro mne byly takové, kdy představitelé filmu vypráví o svých snech z dětství s masochistickým podtextem, dost mne pobavila exkurze do salónu Aradie a  Altairovy vtipné hlášky.

Nebe, peklo je hlavně zábavný a otevřený dokument, který ukazuje běžný život sadomasochisticky orientovaných lidí. Po projekci na filmovém festivalu v Karlových Varech říkal Altair, že důležitý moment v jejich životě znamenalo poznání, že v tom nejsou sami. Je ale docela možné, že na některé diváky bude dokument působit inspirativním dojmem a řady sadomasochistů se o něco rozšíří…

Nebe, Peklo

Dokumentární
Česko, 2009, 82 min

Režie: David Čálek

Hodnocení: 4****

[album:

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Recenze: Nebe, Peklo. Dokument o sadomasochistech