×
TOPZINE.cz

Rychle a zběsile na DVD: Opravdový underground se zasloužilým jménem

FOTO: Rychle a zběsileJe to nějaký ten pátek, kdy se do tuzemských kin dostala tahle nitrem nasáklá zábava pro milovníky rychlých aut. Film o lidech, kterým život trvá čtvrt míle. A zaplať pánbůh taky příběh bez hektolitrů krve, kde si ruce špiní ještě pouze olejem.

FOTO: Rychle a zběsile
Vytuningovaná auta létají, Zdroj: distributor filmu

Film

Zatímco již páté pokračování rychlých a zběsilých v plné parádě válcuje česká kina, na DVD trh opět vchází jeho nejmladší bratříček z dílny Roba Cohena.

Psal se rok 2001, kdy se do celosvětových kin dostal snímek Rychle a zběsile. Kasovní trhák, jenž z Vina Diesela udělal uznávanou hvězdu. Jeden se může zeptat, proč bych si kupoval nejstarší díl, ten už je vlastně dávno passé. Jenže opak je pravdou. Když se to vezme kolem a kolem, byla jednička svou pointou daleko propracovanější než její nejnovější, páté pokračování.

Už jste viděli Rychle a zběsile 5? Ne? Čekání si můžete zkrátit naší recenzí

O čem že to mluvím? Nuže, Rychle a zběsile 1 si hledělo svého. Chtělo divákovi předvést kousek pořádné undergroundové akce, našláplou zábavu pro ty, kteří se nebojí. Pro jedince nevážící si svobody, mající v žilách adrenalin místo krve. Kulisou pro to byla nádherná vytuněná auta, krásné ženy a spolu se zločinem se divák pohupoval na pomyslné rovnováze dobra a zla.

Brian (Paul Walker) coby ochránce zákona a Dominic (Vin Diesel ještě není tak nafouklé prasátko, tudíž se na něj dá s radostí koukat, a je tak stěžejní postavou s plným respektem) jako zločinec a vůdce gangu. Na jejich miláčky (rozuměj vyšperkovaná auta) si legální cestou prostě vydělat nejde, tak se rozhodli vykrádat kamiony. Do toho se zapletla láska, nádherná Mia (Jordana Brewster), a o zápletku bylo postaráno.

Podívejte se na chyby, kterých se tvůrci při natáčení dopustili

Když se člověk v čase vrátí do dnešních dní, je mu předvedena trochu jiná zábava se stejným obsazením. Členové gangu postupně zestárli, ale co do názorů a činů zůstali stejní jako dřív. Krást, rabovat a jezdit rychle. Z undergroundu jako vyšitého se postupem času stala komerční záležitost, a tak se Brian, Dominic a Mia (z Jordany je ještě žhavější kousek) pod tlakem dneška mění na vrahy a vyvrhely.

Když už tvůrci neušetřili hlavní postavy, tak mohli alespoň diváka. Tomu už není nabídnuta žádná druhá strana, pro kterou by se mohl rozhodnout. Celou dobu pak vlastně fandí multikulturní skupině zlodějů navlečených do příliš moderních pravidel filmu. Takže střílečky, pořádné exploze a náležitá hromada mrtvých s neprůstřelnými auťáky jsou denním chlebem, kde více než oleje teče skutečné krve.

FOTO: Rychle a zběsile
Paul Walker dostává školení

Tím Linovu verzi v žádném případě nechci hanit, pětka toho má hodně co nabídnout, ale přece jen už to není ta první, opravdu uvěřitelná automobilová fajnšmekr zábava. Vzhledem k této změně celého zaměření filmu jsem pro změnu názvu jejich novějších pokračování. Druhý díl v režii Johna Singletona a následná škola smyku alias tokijská jízda už v silách Justina Lina se dá svým způsobem ještě považovat za streetovou záležitost, ale pátí Rychlí a zběsilí  jsou svým podáním úplně mimo. Možná by název Moderně a komerčně sedl lépe.

DVD

Dosud si šlo RZ1 zakoupit buď jen na novinových stáncích v edici Blesk z roku 2009 za pouhých 49 korun nebo lépe ve speciální čtyřdiskové sadě spolu s druhým, třetím a čtvrtým dílem. Oproti DVD, jež vyšlo ve Státech, by se měl disk hambit. Ten americký je bonusů totiž plný k prasknutí, zatímco česká verze obsahuje pouze trailer na čtvrtý díl.

FOTO: Rychle a zběsile
Kameraman si dal záležet

Nabídka titulků je rovněž velice chabá, takže se divák musí spokojit pouze s anglickou verzí. Buď si film pustíte s českým dabingem (který je velice slušný, takže tím rozhodně nic nezkazíte), nebo v originální verzi s titulky, jež jsou součástí obrazu.

Celkově hodnotím DVD jako velice podprůměrné a s určitostí to má co do činění s nejnovějším dílem série, který momentálně válcuje česká kina. Disk je prostě uspěchaný a naprosto nezajímavý. Můžeme být alespoň rádi, že má nějaké menu a výběr kapitol.

Rychle a zběsile (The Fast and the Furious)

Thriller/Akční/Krimi
USA/Německo, 2001, 103 min

Režie: Rob Cohen
Hrají: Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Rick Yune, Chad Lindberg, Matt Schulze, Ted Levine, Ja Rule, Thom Barry, Noel Gugliemi, Reggie Lee, Rob Cohen

Zvuk: 5,1 DD (český, anglický)
Titulky: české
Bonusy: Trailer

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 1*Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..