Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rybičky 48: Chceme trumfnout Olympic a hrát aspoň 60 let

Martin Peška

Martin Peška

21. 11. 2012

Pop-punková skupina Rybičky 48 z Kutné Hory letos slaví deset let své existence. Jak hodnotí dosavadní kariéru, v čem vidí největší změny oproti začátkům, nebo jak si představují oslavu další dekády, odpovídal pro TOPZINE.cz zpěvák a baskytarista Kuba Ryba.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/rybicky-48/]

Letos slavíte 10 let existence. To je dost dlouhá doba, pamatujete si ještě vůbec na své začátky? Jaké byly?
Jasně, že si pamatujeme na začátky. Bylo to o hovnu, ale teď se na to krásně vzpomíná. V době, kdy jsme začínali, ještě tolik nefrčel internet, hlavně ne posílání mp3, takže jsme ještě postaru pálili naše demáče na cédéčka a posílali to do klubů pořadatelům. Ze sto poslání se většinou ozvali tři až čtyři pořadatelé. A to jenom s „Díky, ale ne“. (smích)
Potom jsme hodně jezdili soutěže regionálního typu. Nás ale už tehdy hlavně bavilo hrát, takže se na to pěkně vzpomíná. Ale kdybych měl teď dělat kapelu od začátku, tak už na to asi nebudu mít energii.

O kapele Rybičky 48
Baskytarista Kuba Ryba se společně se svými partnery, kytaristou Petrem Lebedou a bubeníkem Ondřejem Štorkem, sešel ve skupině Banánový Rybičky na podzim roku 2002. Název musela skupina časem z důvodu stejnojmenného televizního pořadu změnit na Rybičky 48, který si vybrali fanoušci kapely na internetových stránkách. Projděte se po diskografii skupiny a připomeňte si její videoklipy.

Jaký zážitek z té doby vám nejvíce uvíznul v paměti?
Když jsem měl v ruce náš první demáč. Konečně něco hmatatelnýho co po nás „zůstane“. Bylo to třináct strašně nahranejch písní s kresleným obalem, ale bylo to naše. (smích)
Na to si dobře pamatuju.

Když jste začínali hrát, bylo vám asi 14 nebo 15 let. Co vás k tomu tehdy vedlo, vzpomenete si?
Když jsme začali s Rybičkama hrát, tak mně bylo 18 a Peťovi s Ondrou kolem 16 a 17 let… Předtím už jsme měli všichni nějakou jinou kapelu. Kluci metalovou a já rockovou.
Co nás k tomu vedlo? Přece baby, chlast a potenciální prachy. (smích)

Kdy jste to začali myslet s kapelou skutečně vážně? Byl ve vaší kariéře nějaký takový zlom?
FOTO: Rybičky 48 - Taková normální kapelaJá to s každou svojí kapelou, ve které jsem hrál, vždycky myslel vážně. Samozřejmě, všechno musíš brát s nadhledem, ale já se vždycky chtěl živit tím, co mě baví. Muzikou.

A co pro vás byl za těch deset let největší zážitek, který všichni sdílíte?
Nevím. Za těch 10 let a přes 700 koncertů se událo hodně. Pro mě je nejhezčí zážitek to, že jsme spolu deset let, skvěle spolu vycházíme a bavíme naší muzikou a texty lidi po celé ČR. A my se samozřejmě bavíme s nimi. O to jde hlavně. Pobavit sám sebe, a když se baví někdo okolo, tak je to jenom plus. (smích)

Nedávno jste prozradili, že jste před těmi deseti lety měli úplně jiné představy o showbusinessu. Ale ve skutečnosti nejsou všichni spolu navzájem kámoši… Koho vy řadíte mezi své nejlepší kámoše z branže?
FOTO: Rybičky 48 - KUTHNAJA GHORANebudu jmenovat lidi, spíš kapely. Mám rád spoustu kapel, se kterými se vždycky rád vidím. Jsou z různých hudebních stylů, ale jsou to super lidi. Namátkou Harlej, Koblížci, Alkehol, Cookies, Wohnout, Divokej Bill, těch kapel je mraky… V každý kapele samozřejmě může bejt píčus, ale já vždycky radši beru ty pozitivní lidi. (smích)

Je někdo, koho vy z nějakých důvodů nenávidíte?
Já myslím, že slovo nenávist je hodně silný na to, aby se s ním jen tak plácalo. Není jediná kapela v ČR, kterou bych nenáviděl. Kapely v ČR dělím na ty, jejichž tvorba mě baví a ty, jejichž tvorba mě nebaví. Já si myslím, že každej člověk, kterej hraje v kapele a intenzivně se tomu věnuje, tak si zaslouží můj obdiv a podporu. Vím, že to není žádná prdel.

A víte o někom, kdo nenávidí vás?
FOTO: Rybičky 48 - KRASNAJA ZNOWAMyslím, že je tu pár kapel, který si myslí, že nás nenávidí. Ale spíš nás nemají rádi, ale tihle lidi nás většinou neznají osobně a soudí podle toho, co hrajeme. Lidi, kteří mě nebo někoho z kapely soudí, aniž by nás znali osobně, mi jsou lehce u prdele. Já dám na to, když mě soudí někdo, kdo mě zná. Pak je čas se nad slovem takovýho člověka zamyslet.

Proč si myslíte, že vás nenávidí?
To musí vědět oni, já v sobě nenávist nemám a u lidí ji ani moc nechápu. (smích)

Byla mezi členy Rybiček 48 nějaká nenávist, alespoň chvilkové naštvání za těch deset let?
FOTO: Rybičky 48 - ADIOS EMBRYOS!Ty se furt oháníš slovem nenávist… To je tak hnusný slovo. (smích)
Já myslím, že když vidím, na jaké úrovni členové některých skupin fungujou, tak my jsme žádné větší problémy neměli. Nikdy to nebylo tak, že bychom spolu nemluvili. Před časem jsme najeli na systém: „Když tě něco sere, tak to v sobě neschovávej a jdi s tím hned ven.“ Člověk, který v sobě potlačuje zlobu nebo tvou oblíbenou „nenávist“ většinou nejvíc ubližuje sobě. My si vše v klidu vyříkáme, poslechneme si názor toho druhýho a je klid.

Teď zase zpátky k muzice. V čem na sobě pozorujete největší změny, teď myslím zejména ty muzikantské?
Za těch deset let jsme se vyhráli. Jak už jsem říkal, tak předtím jsme každej už nějakou kapelu měli, takže aktivně každej z nás hraje třeba čtrnáct let. Na podiu seš jistější a víc si to můžeš užívat, než když se každou chvilku koukáš na prsty, jestli jsou na kytaře tam, kde mají být. (smích)

Co budete dělat, až vám skončí turné? Nějaké prázdniny? Co během nich budete dělat?
FOTO: Rybičky 48 - AMORES PERROS, VOE!Každoročně máme letní prázdniny v lednu a únoru, protože přes pravý letní prázdniny je spousta fesťáků a přes podzim jsou šňůry po klubech a kulturácích. Minulý rok jsme byli s Martinem a Honzou na Bali a letos se tam celá kapela chystá znovu na měsíc v únoru. Je to tam můj druhej domov. Miluju to tam.

Na turné s sebou vozíte světelnou stěnu s projekcí. Můžete nalákat alespoň na pár věcí, které na ní mohou návštěvníci vašich koncertů vidět?
Mohou na ni vidět především projekci. (smích)

Na YouTube se v srpnu objevilo video nazvané KAŤATA 2012 SUMMER HIT, které vzniklo jako cover parodie na píseň TAKATA od TAKA BROS. Hlavním protagonistou je Kuba Ryba a jakýsi Pekař. Co je zač?
Tuhle píčovinu jsme udělali s kamarádem Pekařem. Nudili jsme se o jednom prázdninovém dni a náš kamarád Hadrák zase umí točit videa. Celý jsme to vymysleli, složili, natočili, nazpívali a sestříhali pouze za dvanáct hodin a hodili na net. Dneska to má po dvou měsících asi 700.000 zhlédnutí. Docela nás to pobavilo. Je to jenom prdel, kterou se bavíme ve chvílích volna. Jinak Pekař je výbornej skladatel a písničkář. Naše podzimní tour s námi jede jako support a hraje před naším koncertem svoje písničky s kytarou. Lidi na to výborně reagujou a jeho texty je baví.

Jak říkáš, video viděly statisíce lidí. Hodláte v těchto srandičkách nějak pokračovat?
To, co s Pekařem v projektu Kaťata bros děláme, je hlavně prdel. Máme hodně pozvání na diskotéky, ale jelikož není čas kvůli koncertování s Rybičkama, tak si opravdu vybíráme, kde tuhle párty uděláme. Neděláme jich moc. Vždycky se u toho parádně pobavíme a ožerem. Pokračovat v tom asi budeme, ale kdy a jak se nám bude chtít, to ví Bůh. (smích)
Je to hlavně a jenom legrace.

Onen Pekař má být i hostem vašeho turné. Zazní tedy i Kaťata?
FOTO: Rybičky 48 - VIVA LA REVOLUCIÓNAno, jede jako předskokan s kytarou a zpívá ty svoje super texty. Kaťata Bro děláme po koncertech Rybiček, kde prostě dva kteréni (já a Pekař) na sobě mají kostýmy a knírky, pouštíme diskotéku a lejeme u toho. Lidi to na turné překvapivě bavilo. Například na Flédě v Brně prý po koncertě ještě tolik lidí na diskotéku nezůstalo. (smích)

Berete na turné ještě někoho dalšího?
Turné jedeme Pekař, Rybičky 48 a na konci after party Kaťata bro. Ve vybraných městech jsme vzali oblíbené kapely jako například Cookies nebo do Kolína UDG a Smola a Hrušky.

Už několik let fanouškům slibujete DVD obsahující nejen záznamy z koncertů a mix vašich klipů, ale také záběry ze zákulisí, párty apod. Vyjde nyní k desátému výročí kapely? Co na něm skutečně bude?
FOTO: Rybičky 48 - Deska rokuSlibujeme to dlouho, ale myslím, že se vyplatilo počkat. Pořád nám chodily nový a nový materiály. Na DVD je celej záznam z letošního Votvíráku, což byl fakt výjimečnej koncert a je tam dvanáct miniklipů sestříhaných z koncertů po dobu cca pěti let z after party na hotelech, z cest a prostě blázniviny… Navíc tam jsou videa z natáčení prvních demáčů, kde jsme ještě dlouhovlasý princezny. Taky jsou tam všechny klipy, i úplně první, nikdy nevydaný. (smích)

Dokážete si představit, jak budete slavit výročí dvacet let kapely? Jak budete vypadat?
Jestli budeme všichni zdraví a živí, tak si to umím krásně představit. Chceme trumfnout Olympic a hrát aspoň 60 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rybičky 48: Chceme trumfnout Olympic a hrát aspoň 60 let