Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Russkaja se vrátila do Prahy. Vycházející rudá hvězda na koncertě zářila

Ve čtvrtek 16. února přijela do pražského Lucerna Music Baru rakouská ska kapela Russkaja, která zabodovala na loňském ročníku festivalu United Island. A jak se jim samostatný pražský koncert vyvedl?

Soudruzi z Rakouska ve čtvrteční večer neměli chybu Foto: Marie Kozmová, TOPZINE.cz

Russkaja je ska kapela z Rakouska, ale jak napovídá název, nejedná se o tradiční skáčko: skupina ve své hudbě kombinuje vlivy ruské a balkánské hudby a i zpěv v podání zpěváka Georga A. Makazarii je ruský, koneckonců se v Rusku narodil.

Koncert začal přesně ve čtvrt na deset večer, kdy přišla na pódium část kapely, aby zahrála počáteční našlapané intro, za jehož pochodový rytmus by se nemusela stydět ani Sepultura. Po jeho skončení se ke kapele přidal již i zpěvák Makazaria. V klobouku se dvěma činely v ruce zahájil koncert.

A pak už se show začala sypat. Russkaja začala hrát svůj první chytlavý song a spousta natěšených návštěvníků Lucerny se okamžitě chytla. Lucerna Music Bar byl solidně naplněný, i když ještě v půl deváté zel prázdnotou a nevypadalo to, že to bude nějak zvlášť růžové, co se návštěvnosti týče.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_praha_16022012_lmb_russkaja_marie-kozmova/]

Hned po prvním songu Makazaria pobavil, když se zeptal pražského publika, zda má s ním komunikovat rusky nebo anglicky. I když on to možná nebyl záměrný vtip… Každopádně vzápětí přišel hned z kraje vrchol celého koncertu, skladba Psycho Traktor. Během tohoto songu členové Russkaji obíhali trumpetistu a Makazaria vyzval publikum, aby učinilo podobně. Konkrétně aby obíhalo prostřední sloup sálu.

Veselé, dobře naladěné publikum jej poslechlo a hned od začátku obíhalo sloup a křepčilo. A byla to docela sranda – jak pro ty, co aktivně obíhali, tak pro ty, co pasivně přihlíželi.

[youtube_660]ADCvlqc_6ws[/youtube_660]

Zbytek koncertu pak již plynule odsýpal. Balkánský a ruský temperament v hudbě Russkaji se nezapřel a nedal publiku sebemenší čas polevit. Z individuálních výkonů kapely lze vypíchnout houslistku Antoniu Georgiew, která hrála jedno rychlé sólo za druhým a v těch málo chvílích, kdy nehrála, hecovala diváky smyčcem. Do už tak divoké show to skvěle zapadalo.

Závěr koncertu byl poněkud zdlouhavý

Po více než hodině se kapela naoko rozloučila a odešla do zákulisí. Po kratší chvíli, kdy publikum vyvolávalo jméno Russkaji, se pár členů skupiny vrátilo a začalo hrát, pro někoho možná překvapivě, funk. Postupně se připojil i zbytek skupiny a objevil se i zpěvák Makazaria.

Čtěte také reportáž koncertu Russkaji z loňského festivalu United Island

Ten si pražský koncert evidentně užíval. S publikem hodně komunikoval a ke konci si s ním doslova pohrával. Hecoval, nechal dav zpívat ovečky a stále něco sděloval. Asi to bude hodně ukecaný týpek. Faktem ale je, že koncert Makazariovým excentrickým závěrem ztratil na údernosti, celá přídavková část se dost vlekla a byla téměř nekonečná. Dalo by se říct, že vedle zvuku, který nebyl v ten večer úplně ideální, šlo o jediný mínus večera.

Celkově byl koncert příjemným zážitkem. Russkaja do klubového prostředí dobře zapadá a na dlouhé zimní večery je to ideální kapela, která svým temperamentem zahřeje každého již poněkud zkřehlého fanouška.

Russkaja

16. února
Lucerna Music Bar, Praha

Délka koncertu: cca 95 minut

+ atmosféra
+
skvělí diváci
+
divoká hudba
+
výkon houslistky Antonie Georgiew

táhlý konec
zvuk

Hodnocení: 80%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Russkaja se vrátila do Prahy. Vycházející rudá hvězda na koncertě zářila