Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Rumunskému Banátu odzvonilo. Tamní české vesničky nemusí přežít moderní dobu

Redakce

Redakce

12. 4. 2012

FOTO: malebná krajina rumunského BanátuProzkoumejte tradiční české vesnice v horách západního Rumunska, podobné těm, ve kterých vyrůstaly naše babičky. Měli byste si ale pospíšit. Banát, žijící skanzen, tu nemusí být napořád.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/rumunsky-banat/]

V horách na západě Rumunska nad Dunajskou soutěskou leží oblast zvaná Banát.

Ve dvacátých letech devatenáctého století sem dorazilo několik odvážlivců z Čech, a to za vidinou dobře placené práce v podobě těžby dřeva v místních lesích. Naši krajané tu založili vesnice, kde se dodnes mluví česky.

Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibentál a Šumice. To jsou názvy ryze českých vesnic, kde si můžete užít skutečnou venkovskou idylku. Ráno vás probouzí kohouti, venku se pasou krávy a prasata, všude voní seno a ves obklopuje malebná kopcovitá krajina.

Přečtěte si, proč v Rumunsku nesnášejí Drákulu a co skrývá tajemná Transilvánie

Místní lidé vás rádi nechají přenocovat ve svých chalupách, pohostí dobrým jídlem a podělí se s vámi o zážitky i starosti každodenního života na tomto bohem zapomenutém místě.

FOTO: Rovensko, Banát, Rumunsko

České vesnice jsou propojeny dobře značenými turistickými stezkami. Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Tahle venkovská pohádka ale nemusí trvat věčně. České vesnice v Banátu se potýkají s velkým úbytkem obyvatel. Za posledních 30 let se počet obyvatel většiny zdejších vesnic zredukoval na polovinu. Mladí odchází do Česka, není tady práce, tvrdí místní.

„Zakázek na dětské postýlky máme málo. Většinou děláme rakve,“ říká Josef Pek, který ve Svaté Heleně provozuje malou truhlářkou dílnu.

Lidé tady v minulosti pracovali v nedalekých rudných dolech. V devadesátých letech se ale všechny doly postupně uzavřely a práce v Banátu skutečně chybí. Krajané jsou zcela odkázáni na práci na polích a také ubytovávání turistů, které jim pomáhá zlepšit nelehkou finanční situaci.

FOTO: Venskovská idyla na Rovensku

Zvoní této idylce umíráček? Foto: B. Babčanová, Topzine.cz

Šetrně nešetrné elektrárny

Další ránou pro místní obyvatele je výstavba větrných elektráren, která začala před rokem v blízkosti Svaté Heleny.

Mělo by tu vyrůst až 21 větrných mlýnů, další se plánují v okolí vesnice Gerník a Rovensko. Obrovské vrtule zásadně změní vzhled této romantické krajiny. Místní se proto obávají odlivu turistů, a tím i ztráty příjmů.

„Turista nepřijede odpočívat pod větrnou elektrárnu, nerozloží si tam deku, aby si mohl hrát s dětmi,“ řekl pro Českou televizi Ivo Dokoupil ze společnosti Člověk v tísni, která v oblasti dlouhodobě působí. „Obávám se, že až elektrárny budou stát, dojde k odlivu turistů a česká obec Svatá Helena během deseti let zcela zanikne,“ dodává.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rumunskému Banátu odzvonilo. Tamní české vesničky nemusí přežít moderní dobu