Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rozsudek noci na DVD: Temné uličky tvoří kulisu nečekané pánské jízdy

Jiří Hannich

Jiří Hannich

25. 12. 2011

Co se odehraje v ghettu, v ghettu obvykle zůstává. Cizinec zde však snadno může přijít k úhoně. Akční thriller Rozsudek noci pojednává o honičce party měšťáků s drsnými gangstery.

To ještě chlapům bylo hej, Zdroj: distributor filmu 

Film

Čtyři kamarádi vyrazí luxusně vybaveným karavanem na pánskou jízdu. Ve snaze vyhnout se dopravním komplikacím zvolí zkratku, jež ale vede přes nehostinnou a velice nebezpečnou chudinskou čtvrť. Zde je čeká jiná patálie – stanou se svědky vraždy. Chladnokrevní mafiáni se nezvané čtveřice hodlají zbavit, a z výletu za zábavou se tak okamžitě stává holý boj o přežití.

Rozsudek noci natočil v roce 1993 Stephen Hopkins jako svůj čtvrtý celovečerní film. Hopkins, rodák z Jamajky a původní profesí grafik, se k němu dostal díky zdařilé práci na pokračováních dvou kultovních filmových děl: Noční můra v Elm Street 5 a Predátor II.

Dějová konstrukce bohužel disponuje poněkud shnilými základy. Gangsteři mohli svou oběť zatáhnout na nějaké opuštěné místo (ve vybydleném předměstí se jich najde hned několik), a tam ji pohodlně zabít bez účasti svědků. Premisa nešťastné náhody, kdy se parta chlapíků ocitla na špatném místě a jejich oči viděly, co vidět neměly, tím částěčně dostává na frak.

Viděli mě vraždit, sami musí zemřít!

Podobně neuvěřitelně na diváka působí situace, v níž hlavní hrdinové zatouží po zbraních, aby se následně vybavili železnými tyčemi, které se jen tak povalují poblíž. V jinak docela slušně gradujícím příběhu se takové momenty jeví jako laciná svépomoc jeho autorů.

Nedůslednosti ve scénáři ovšem hravě vykompenzuje všudypřítomná, ani na chvíli nepolevující atmosféra strachu, jejímž prostřednictvím režisér Stephen Hopkins usiluje o divákovu pozornost.

Tahle noc bude jen má! Nebo taky ne...

Identifikace s postavami nepředstavuje žádný problém. Charaktery hlavních figur jsou velice dobře vykresleny, procházejí vývojem (v krizových situacích tak střídají panické reakce s pokusy o konstruktivní řešení).

Herci se svých úloh ujali se ctí, byť občas museli zápasit se skřípajícími dialogy. Ústřední čtveřice Emilio Estevez, Cuba Gooding Jr., Stephen Dorff a Jeremy Piven po celou dobu odvádí konstatní výkon – nikdo z nich výrazně nevyčnívá, ale ani nijak nezaostává za svými kolegy. Hlavní padouch v podání Denise Learyho je správně zvrhlý a odhodlaný dosáhnout svého.

Cuba Gooding Jr. se příští rok objeví v dramatu Red Tails o prvních Afroameričanech v druhé světové. Podívejte se na trailer!

Rozsudek noci představuje průměrný thriller, který na jednu stranu boduje slušnou dávkou akce, svižným tempem vyprávění a dramatickou hudbou (za pozornost mimochodem rovněž stojí filmový soundtrack, který se kombinací ostrých kytarových riffů s gangsta rapem stal ve své době předzvěstí nástupu nu metalu), na straně druhé oplývá žánrovými klišé (ach ano, i zde záporák oddělá jednoho ze svých kumpánů – je snad díky tomu drsnější?). Na necelé dvě hodiny ovšem zaručeně zabaví.

DVD

Disk, ukrytý v papírovém obalu, obsahuje pouze anglické menu. Zde je možné vybrat zvuk: a to buď původní (tedy v angličtině), nebo s českým dabingem. K první variantě se nabízejí české titulky, ty anglické byste ale hledali marně. Ani bonusy se nekonají, divák musí vzít zavděk jen výběrem jenotlivých scén.

Rozsudek noci (Judgement Night)

Krimi / Thriller / Akční
USA/Japonsko, 1993, 105 minut

Režie: Stephen Hopkins
Hrají: Emilio Estevez, Denis Leary, Cuba Gooding Jr., Stephen Dorff, Jeremy Piven aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české
Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Hodnoncení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozsudek noci na DVD: Temné uličky tvoří kulisu nečekané pánské jízdy