Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rozmarná léta českého filmu se utkají s Ordinací v růžové zahradě

Originální výpovědi českých filmových tvůrců a hereckých hvězd, ukázky z archívů, vzpomínky stovek osobností a největší perly českého filmu. Filmoví fanoušci i běžní televizní diváci se mají opravdu na co těšit. Dokáže ale projekt 20 filmových sezón v České televizi obstát v souboji o přízeň diváků s oblíbenou Ordinací v růžové zahradě v hlavním vysílacím čase?

Oscarový snímek Kolja, Zdroj: youtube.com

Čeká nás první ucelené ohlédnutí za českým celovečerním filmem. Česká televize bude od 4. ledna 2011 každé úterý od 20:00 vysílat cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů Rozmarná léta českého filmu a provázet nás přitom bude hlas herce Viktora Preisse. Každý díl se bude věnovat událostem jednoho roku (1989-2009), které budou zasazené do příslušných souvislostí. Dozvíme se tedy, jaké bylo probuzení filmových tvůrců z euforie nově vzniklého českého státu do reality, ve které se s většími obtížemi shání peníze.

Na dokument bude vždy od 21:00 navazovat vybraný český film k příslušnému roku. ČT 1 uvede, mimo nestárnoucí české klasiky jako Kolja a Pelíšky, například filmy Učitel tance, Výlet, Pravidla lži, Karamazovi a 3 sezóny v pekle.

Projekt vzniká ve spolupráci režiséra Petra Vachlera (Doblba!) a scenáristů Jana StehlíkaJaroslava Sedláčka. Prozradili, že jednotlivé díly nemají předem připravený scénář, ten totiž tvoří doba. Jejich náročná mravenčí práce se skládá z vybírání ukázek, natáčení rozhovorů, zpětného dohledávání informací a střihu, kde často vyvstává problém omezené stopáže. Rozhodnout se, co je pro daný rok charakterističtější, je často obtížné.

Režisér Petr Vachler

Hosté často tvůrce velmi příjemně překvapovali svou otevřeností a ochotou prozradit něco ze svého soukromí. Pro diváky tak může být velice přitažlivé si vyslechnout zcela nové názory a zpovědi získané až s odstupem času. „Uvidíte český film tak, jak jste ho ještě neviděli,“ říkají.

Osobní reflexe

Na tiskové konferenci, která měla představit projekt 20 filmových sezón v České televizi, jsem měla možnost zhlédnout jeden díl z připravovaných dokumentů. Konkrétně jsem absolvovala výlet do roku 1996. Svět mých čtvrtých narozenin, který si přirozeně příliš nepamatuji, mě okouzlil. Po celou dobu jsem ho fascinovaně pozorovala a užívala si nové pohledy na slavný, Oscarem oceněný český film Kolja, perličky z života herců, nyní již uvolněná ohlédnutí za tvůrčími krizemi, vyrovnávání se s kritikou nebo například problematiku udílení ceny Plyšového lva za nejhorší film roku.

Tento dokument má velký potenciál stejnou měrou zaujmout a obohatit mladší i starší diváky. Jestliže vás už tedyRůžovka omrzela, Rozmarná léta českého filmu si jistě zaslouží vaši pozornost. Pro filmové nadšence je to přímo nepsanou povinností. Víte například, proč chtěl původně Jan Svěrák pojmenovat film Kolja úplně jinak?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozmarná léta českého filmu se utkají s Ordinací v růžové zahradě