Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Rozluštěte záhadu stromu života stojícího v srdci pouště v Bahrajnu

Redakce

Redakce

7. 12. 2011

FOTO: Strom života se hrdě tyčí na vrcholku písečné dunyOsamoceně v srdci pouště na vrcholku 25 metrů vysoké písečné duny asi 2 kilometry od bahrajnského města Jebel Dukhan stojí strom, který je jedním ze světově nejvýznamnějších fenoménů.

FOTO: Strom života se hrdě tyčí na vrcholku písečné duny

Strom života se hrdě tyčí na vrcholku písečné duny, Zdroj: youtube.com

Již léta nedává 400 let starý přírodní zázrak biologům spát. Jak je možné, že strom byl schopen po tak dlouhou dobu přežít na míle daleko od jakéhokoliv zdroje vody či jiné vegetace? Bylo vysloveno několik teorií, pravda však stále zůstává záhadou.

Snad by se za ní mohly skrývat vlastnosti tohoto původem severoamerického stromu s rodovým jménem Naditec (mesquite či prosopis). Tvrdí se, že tyto stromy jsou velmi dobře adaptabilní na životní podmínky a že kořenový systém stromů je široký a je schopen se zahloubit do netušených hloubek až k neznámým zdrojům vody.

Nerozluštěná záhada dává podněty ke vzniku legend

Tajemství jeho života v tak drsných podmínkách přitahuje do Bahrajnu nejen návštěvníky z celého světa, ale zároveň dává podněty ke vzniku nejrůznějších legend. Místní lidé mají, pokud jde o tajemství stromu života, své vlastní vysvětlení. Věří, že strom stojí v místech skutečné rajské zahrady. Naopak Beduíni jsou přesvědčeni, že strom byl požehnán mýtickým bohem vody Enkim.

Ať už je to jakkoliv, Sharajat-al-Hayat, jak stromu Arabové říkají, si roste nepřetržitě již 400 let. Až jej půjdete navštívit, nezapomeňte si zkontrolovat své vybavení a hlavně stav automobilu. Mohlo by se vám totiž při poruše auta stát, že budete dělat 32 stop vysokému velikánu na nějakou dobu společnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozluštěte záhadu stromu života stojícího v srdci pouště v Bahrajnu