Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Bahrajnská básnířka uvězněna za přečtení pro-demokratické básně

Dvacetiletá básnířka a studentka Ayat al-Gormezi byla uvězněna poté, co na veřejném protestním shromáždění v hlavním městě Bahrajnu Manámě přečetla báseň pro demokratická práva.

Foto: Ayat-youtube

Básnířka a studentka Ayat al-Gormezi, Zdroj: youtube.com

Maličká, ale díky těžbě ropy bohatá, arabská země Bahrajn je konstituční monarchií. Hlavou státu je král Hamad Bin Isa Al Khalifa. Mladá básnířka se připojila do boje za rovnoprávnost a demokracii ve svém rodném Bahrajnu v době, kdy podobné protesty současně probíhaly i v Tunisku a Egyptě (volání po politických reformách a zrovnoprávnění občanských i politických práv pro šíity a sunnity). A ačkoliv její vystoupení na Perlovém náměstí v hlavním městě Manámě 30. března nebylo radikálnější než kohokoli jiného, osudným se jí stalo to, že svou báseň adresovala právě panovníkovi. Dav posluchačů její báseň oslovila natolik, že pak rozohněně vykřikoval hesla pro svržení Hamada.

Ayat jako jedna z obětí vládní represe. Odsouzena bez právního argumentu

Krátce na to do domu jejích rodičů vtrhli maskovaní ozbrojení policisté a se zbraněmi u hlav jejich synů je přinutili mluvit, aby našli Ayat, která v té době doma nebyla. Během jejího zadržení byla mučena a po devět dní držena v maličké cele, kde teplota dosahovala téměř bodu mrazu. Po telefonu, což bylo její jediné spojení s rodinou, řekla matce, že byla donucena podepsat falešné přiznání. 12. června se konal soud, který rozhodl o jejím jednoročním uvěznění. Bratr Yousif Mohammed, který byl přítomen líčení, pro The Independent uvedl, že Ayat byla odsouzena bez jediného právního argumentu. Jejímu právníkovi ani nebylo dovoleno mluvit. Nicméně po jejím odsouzení už je s ní prý ve vězení jednáno lépe.

Bahrajn je první ze zemí revoluční vlny Arabského jara (demonstrace a protesty v arabských zemí trvající od prosince minulého roku), kde se žen represe dotýká nejvíce. Skupiny bojovníků za lidská práva uvádí, že stovky žen jsou vězněny, surově bity a vydírány pod hrozbou znásilnění skupinami policistů, kteří se donedávna vymlouvali na stanné právo.  A ačkoliv stanné právo bylo 15. března zrušeno jako ukázka zlepšení stavu v Bahrajnu, aby se tam mohl konat závod formule 1, stovky lidí nadále zůstávají uvězněny a šíitská sedmdesátiprocentní většina nadále omezována ve své víře v zemi sunitského krále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bahrajnská básnířka uvězněna za přečtení pro-demokratické básně