Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zdeněk Troška: Další Slunce, seno nebude

Tereza Janíková

Tereza Janíková

9. 5. 2011

!Rozhovor!Zdeněk Troška. Někteří jeho filmy nemůžou vystát, jiní je milují. A režisér zase miluje pohádky. Ta zatím poslední, Čertova nevěsta, momentálně běží v kinech. Přinášíme vám rozhovor, ve kterém se mimo jiné dozvíte, proč už nebude další Kameňák ani Slunce, seno nebo co ho nejvíc štvalo v soutěži Talentmania. 

FOTO: zdeněk troška

Zdeněk Troška nebo Peter Jackson?, zdroj: youtube

 

Recenzi k Troškově nové pohádce Čertova nevěsta si můžete přečíst zde.

Baví vás ještě pořád natáčet pohádky?

To si pište. Bavilo by mě to až do konce života.

Čím to, že ty předešlé se nesou spíš v temnějším tónu? Třeba O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Je to předlohou. Ale myslím, že to zas tak temné nebylo. Měli jsme tam čarodějnice, ale srandovní – pochopitelně je hrály Růžičková s Blanarovičovou. V každé pohádce potřebujete mít nějaké tajemno, něco napínavého. Tady jsou to čerti, tam čarodějnice nebo vodník a tak dále. Patří to k tomu – je svět lidí a je svět pohádkových bytostí.

V šuplíku prý máte spoustu nerealizovaných scénářů.

Ano, mám tam připravených pět nádherných pohádek, které jsem nabídl pánům nahoře, aby se na ně podívali. A tu, která se jim bude líbit a na kterou budou mít peníze, snad natočím.

Podívejte se, paní redaktorko… foto: Pavlína Nouzová

Máte plány natáčet i něco jiného než pohádky?

Mám tam ještě jeden, vlastně dva historické seriály a jeden seriál ze současnosti.

Vadí vám, že vás kritici označují za lidového režiséra?

Vůbec ne, naopak. Jsem velice potěšen, že jsem se stal lidovým režisérem, protože jak říkal už svatý Augustin: „Lépe, když nás budou kritici pomlouvati, než aby nám lid nerozuměl.“

Pokračování vašich nejúspěšnějších sérií Slunce, seno… nebo Kameňák ale neplánujete?

Slunce, sena ne, protože už není s kým. Od prvního dílu uplynulo dvacet osm let a spousta lidí už mezi námi není. Další Kameňáky mně maminka zakázala, protože jí prý přijdou sprosté, mám dělat raději pohádky. No a já jako hodný syn musím poslouchat.

Vracíte se často do Hoštic?

No jistě, bydlím tam.

Aha, ještě pořád.

Pořád, pořád.

Jak vás tam lidé vnímají?

Úplně normálně. Jako kluka, který tam od dětství vyrůstal.

Zmínil jste, že vás soutěže jako Superstar moc nezajímají. Mohli jsme vás ale vidět jako porotce v Talentmanii. Bavilo vás to?

Mě nebaví, když všichni zpívají anglické písničky. Protože to je trošičku podvod na diváka. V angličtině se spousta nuancí ztratí. Když soutěžící zpívají česky, každý okamžitě slyší, jestli dobře frázují, dobře dýchají… A to je pak pro ně sakra těžké. Hrozně mi vadí, jak se všichni schovávají za angličtinu, a proto jsem chtěl, aby mi zazpívali českou písničku. Koukali na mě jako vejři. Když jsem jim řekl, aby mi místo všech těch breakdanců a podobně zatancovali polku, tak to nesvedl nikdo. Myslím si, že je to opravdu alarmující, neboť to, aby lidé uměli zatancovat valčík, mazurku nebo polku, patří k národní kultuře. Pokud to neumí, je to špatně.

Nelákala by vás v tom případě nějaká hudební nebo taneční pohádka?

Určitě, samozřejmě. Ale větší radost bych měl, kdyby někdo přišel a řekl: „Pane Troško, natočte nám pohádkovou Rusalku jako film!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zdeněk Troška: Další Slunce, seno nebude