Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rozhovor se Zuzanou Špidlovou, režisérkou Báby!

Redakce

Redakce

16. 11. 2009

Baba1Díky filmu Bába, jenž získal mnohá ocenění, se proslavila po celé Evropě. Zuzana Špidlová, za svobodna Kirchnerová, se narodila roku 1987 v Sokolově. Vystudovala francouzské gymnázium, poté Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a režii na FAMU. Jak se z právničky stala režisérka? Topzine.cz přináší  exkluzivní interview.

Foto z filmu Bába. Zdroj: distributor filmu

Foto z filmu Bába Zdroj: distributor filmu

Recenze zde!

Jak se zrodil nápad pro natočení Báby?

Scénář Bába vznikl částečně na základě mé osobní zkušenosti, i když samozřejmě samotný příběh Báby je zcela fiktivní. Vždy mě zajímalo téma viny, trestu, sobectví, takže jsem hledala příběh, který by se těmito problémy zabýval.

Je pro studenta FAMU těžké zrealizovat svůj projekt?

Bohužel FAMU nemá takové prostředky, aby mohly být pokryty všechny náklady spojené s natáčením školních filmů, zvláště pokud máme točit na filmovou surovinu a ne tzv. na  digitál, takže potíže s financováním byly poměrně velké a vlastně stále ještě jsou. Teď například sháníme prostředky na to, abych s Bábou mohla jezdit po festivalech. Ale na druhou stranu musím říct, že FAMU je jedna z mála škol ve světě, kde se ještě na filmovou surovinu točí, takže i přes veškeré komplikace jsem ráda, že jsem měla možnost si pětatřicítku vyzkoušet.

Na festivalu v Cannes jste potkala mnoho známých tváří stříbrného plátna – za všechny jmenujme Brada Pitta a Angelinu Jolie. Jakého setkání si nejvíce ceníte?

Nejvíce si cením setkání s ostatními mladými režiséry z mé sekce Cinéfondation. Dostala jsem od nich zajímavé tipy na filmy z jejich zemí, diskutovala o různých přístupech k natáčení, o jejich plánech…

Původně jste studovala práva na Univerzitě Karlově, později jste byla přijata i na FAMU. Tyto obory k sobě nemají zrovna blízko. Jak se z právničky stala režisérka?

Musím především říct, že jsem práva pouze vystudovala, jako právnička jsem se nikdy necítila,  takže ta změna nijak zásadní nebyla. Navíc jsem již při studiu na právech natočila několik menších filmů.

Pohybuje se na české filmové scéně někdo, s kým byste si přála spolupracovat?

Vzhledem k tomu, že už svůj štáb mám, přemýšlím, co se potencionální spolupráce týče,  spíše o hercích. Na divadle mě například velice zaujala Ivana Wojtylová, dlouhodobě se mi líbí práce Lenky Vlasákové.

Kvůli své krátké stopáži musí být Bába promítána spolu s Druhým dějstvím, jež natočil slovinský režisér Olmo Omerzu. Proč jste se na společném uvedení domluvila právě s ním?

S Olmem Omerzu jsme spolužáci z ročníku a oba naše filmy jsou absolventskými pracemi bakalářského stupně FAMU, takže se spojení vysloveně nabízelo. Navíc  mi Olmův film přijde velice zajímavý, a stejně jako Bába oslovil i publikum v zahraničí a vyhrál několik cen na festivalech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor se Zuzanou Špidlovou, režisérkou Báby!