Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Rokoko uvede premiéru Sebevraha. Návod, jak se zabít co nejefektněji

Anna Kottová

Anna Kottová

1. 6. 2012

Hru ruského dramatika Nikolaje Erdmana připravuje režisér Ondřej Zajíc. V Divadle Rokoko plánují premiéru inscenace s názvem Sebevrah na 16. června.

FOTO: Sebevrah Divadla Rokoko

Jiří Hána si zahraje ruského sebevraha v divadle Rokoko Zdroj: Jarmila Kovaříková-Štuková, Mdp

Znáte Nikolaje Erdmana? Jde o scenáristu kultovní pohádky Mrazík nebo animovaného seriálu Jen počkej, zajíci! Právě on je autorem hry Sebevrah, kterou si na repertoár od 16. června přidá Divadlo Rokoko.

Čtěte také: Temné Želary překypují v Rokoku napětím

„Podsekalnikov je nezaměstnaný muž, frustrovaný tím, že ho živí jeho žena. Jeho milující bližní, sousedi z pavlače, usoudí, že by měl ukončit trápení své rodiny i svoje, a zabít se. Ovšem zabít se za nějakou krásnou politickou ideu. Čím víc se ale blíží okamžik skutečného skonu, tím se mu i bědný život zdá lákavější,“ nastínila příběh dramaturgyně Věra Mašková.

Podskalnikov se ocitl na samém dně společnosti a jediným způsobem, jak se proslavit, je pomocí vlastní smrti. Hlavní roli si zahraje Jiří Hána.

FOTO: Sebevrah Divadla Rokoko

Inscenační tým se připravuje na jedné ze čtených zkoušek Zdroj: Markéta Bendová, Mdp

Tentokrát tedy nepůjde o pohádku, ale o černou komedii plnou gagů a bláznivých situací. Kombinuje v sobě satirické drama s absurdním divadlem. Režisér Ondřej Zajíc se v ruské hře z roku 1928 pokusí najít aktuální momenty.

„Je to příběh o ztrátě lidskosti, o všední, každodenní podobě hyenismu, pro který se smrt bližního stává zpestřením všední nudy, ale i šanci malého člověka dojít velké katarze a prozření,“ vysvětluje dramaturgyně Mašková.

Sebevrah

Divadlo Rokoko

Autor: Nikolaj Erdman

Režie: Ondřej Zajíc

Hrají: Jiří Hána, Máša Málková, Lenka Termerová, Pavel Juřica, Jan Vlasák/Jan Szymik, Stanislav Lehký, Radim Kalvoda, Lucie Roznětínská, Robert Hájek/Zbigniew Kalina.

Premiéra: 16. června

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rokoko uvede premiéru Sebevraha. Návod, jak se zabít co nejefektněji