Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Robin Wright: Ke slávě jí stačila láska Forresta Gumpa

Redakce

Redakce

29. 11. 2011

FOTO: Robin Wright!Profil herečky!Z přehlídkového mola se dostala na stříbrné plátno. Zahrála si s Tomem Hanksem, sekundoval jí Morgan Freeman, a přesto si diváci nepamatují její jméno. Přečtěte si životopis Robin Wright, které k nesmrtelné slávě stačila jediná role.

Robin Wright alias Forrestova vyvolená Jenny, Zdroj: distributor filmu

Herečka Robin Wright se narodila 8. 4. 1966 v Dallasu v americkém státě Texas. Její rodiče se ale brzy po jejím narozením rozvedli a Robin se s matkou a mladším bratrem přestěhovala do kalifornského San Diega.

Z modelky herečkou

Jelikož už od mládí Robin Wright oplývala přirozenou krásou, začala si přivydělávat jako příležitostná modelka. Ve čtrnácti dostala nabídku pracovat v Paříži a dokonce i v Japonsku. Modeling ale nebyl to, čemu by se Robin chtěla věnovat celý život. Jelikož ji odmalička lákalo herectví, začala obcházet castingy a hledat filmové role.

Postupně přešla z malých roliček v reklamách k mýdlové opeře Santa Barbara, která jí nečekaně vynesla nominaci na cenu Emmy. Jméno Robin Wright se pomalu začalo zapisovat do diváckého povědomí.

Ale tou osudovou se pro Wright stala hlavní role v epické fantasy Princezna Nevěsta, kterou si vybojovala na konkurzu, kde zvítězila nad dalšími deseti uchazečkami. V pohádkové romanci z království Florin zazářila a českými kritiky začala být dokonce přirovnávaná k naší nejslavnější princezně Libuši Šafránkové.

Mezníkem v jejím soukromém životě se stal hned další film Stav milosti. V akčním dramatu o válce irských a italských gangů v New Yorku si totiž zahrála po boku Seana Penna, kterého si o dva roky později vzala. Šlo už o hereččinu druhou svatbu,  první krátké manželství zkrachovalo ještě v době, kdy hrála v seriálu Santa Barbara.

Má své osudové ženy

Stále zajímavější nabídky rolí vyvrcholily v roce 1994 ve spolupráci s oscarovým režisérem Robertem Zemeckisem v jednom z nejvýraznějších snímků poslední dekády minulého století – v tragikomedii Forrest Gump. Jako Jenny Curranová, životní láska mentálně zaostalého Forresta, sklidila Robin Wright mezinárodní úspěch a nominaci na Zlatý glóbus.

Vzkaz v láhvi se Robin Wright snažila rozluštit za pomoci Kevina Costnera

Forrest Gump okamžitě bodoval po celém světě a z Robin Wright se přes noc stala vyhledávaná celebrita. Nabídky na role se jí jen hrnuly a od osudného Forresta Gumpa Robin natočila ročně minimálně jeden film.

Nemalou příležitost dostala například ve snímku Moll Flandersová, který dokumentuje život dívky, která se narodila ve vězení matce odsouzené na smrt a která se celý svůj život musela potýkat s nepřízní osudu. Hereckým partnerem se tentokrát stal Morgan Freeman.

Jenny ve filmu o baseballu

Její další účinkování v žánrově rozmanitých filmech jako například Vzkaz v láhvi s Kevinem Costnerem nebo Vyvolený s Brucem Willisem, bylo ale kritikou přijímáno velmi chladně a její výkony byly většinou charakterizovány jako rozpačité. O pár let později Robin sama přiznala, že v té době do svého hraní nedávala celou duši. Podle ní za to mohl rozvod, kterým se Seanem Pennem procházeli. Dvojice, která spolu má dvě děti – dceru Dylan Francis a syna Hoppera Jacka – se sice napřesrok znovu dala dohromady, ale na konci roku 2007 se definitivně rozešla.

Robinina herecká úroveň znovu stoupá v posledních letech, a to hlavně díky další spolupráci s Robertem Zemeckisem, tentokrát při natáčení jeho digitálního dobrodružství Beowulf. Animovaný fantasy film na námět prastaré anglosaské hrdinské básně je natočen stejnou technikou jako třeba úspěšný Polární expres a hlasy hlavním hrdinům propůjčili takové osobnosti jako Angelina Jolie nebo Anthony Hopkins.

K animáku se ještě Robin Wright vrátila ještě jednou, v neméně úspěšné Vánoční koledě. Následně se mihla v romantickém povídkovém filmu New Yorku, miluji Tě! a zabrousila i do hudebních vod v komedii I’m Still Here. V letošním roce se můžete těšit na Robin Wright ve sportovním dramatu Moneyball, který právě dorazil do českých kin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Robin Wright: Ke slávě jí stačila láska Forresta Gumpa