Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Režiséři o kritizovaném filmu Devínsky masaker: Měli jsme na to málo času

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

11. 6. 2011

FOTO: Devínsky masaker (2011)!Exkluzivní rozhovor!Režisérská a scenáristická dvojice Gejza Dezorz a Jozef Páleník natočila dokument s prvky hraného filmu Devínsky masaker. Jak si podle nich povede slovenské dokudrama v českých kinech?

FOTO: Devínsky masaker (2011)

Režisér a scenárista Gejza Dezorz (vlevo) při natáčení filmu, Zdroj: distributor filmu

Snímek Devínsky masaker sice vznikl na objednávku producenta, ale jeho hlavními tvůrci jsou Gejza Dezorz a Josef Páleník. Zatímco Páleník je v oboru nováčkem, Dezorz jako režisér spolupracoval například na českém seriálu Kriminálka Anděl. Jejich hlavním cílem bylo ve skromných podmínkách natočit divácky atraktivní žánrový film o události, která se stala před rokem v Bratislavě. Na tamějším sídlišti jeden z obyvatelů zavraždil sedm svých sousedů a desítky dalších zranil.

Proč jste pro film zvolili právě tento žánr?

Zadáním producentů bylo natočit právě dokudrama. Pro nás jako pro filmaře bylo zajímavé vyzkoušet si natáčení žánrového filmu, které se na Slovensku netočí. Na toto téma by mohl vzniknout i jiný film, s hlubším psychologicko-sociálním záběrem, ale to by vyžadovalo daleko více času, než kolik jsme měli k dispozici.

Jak jste s výsledkem spokojeni?

Film je vždy kompromis a je třeba se na něj dívat také s ohledem na místo a podmínky jeho vzniku. Máme v současnosti možnost porovnávat naši produkci s tím nejlepším, co se ve světě tvoří. Je proto potřeba si vždy uvědomit, že podmínky, v jakých vznikají filmy u nás a ve vyspělém světě, jsou neporovnatelné. Akceptujeme odbornou kritiku, ale s ohledem na podmínky, v jakých film vznikal, si myslíme, že výsledek splnil očekávání.

Proč jste začali točit tak brzy po události?

Už od začátku bylo záměrem producentů natočit a uvést film v době, kdy bylo téma ve společnosti stále čerstvé a stále se mu dostával prostor v médiích. Zadáním nebylo vytvořit sociálně-psychologický portrét události, ale dramaticky napínavý a divácky atraktivní film.

Přečtěte si i recenzi na Devínsky masaker, ve které film moc neobstál

FOTO: Devínsky masaker (2011)

Tvůrci filmu se snažili o co největší realističnost

Jak se vám natáčelo s lidmi, kteří měli tragédii stále v živé paměti?

Všichni oslovení nám ochotně poskytli rozhovory. Jediné odmítnutí jsme dostali od rodiny vraha, což jsme z pochopitelných důvodů akceptovali.

Povedlo se vám si prostřednictvím natáčení vytvořit nějaký názor?

Všichni aktéři této tragédie byli z chudých poměrů, většinou nezaměstnaní lidé, žijící na okraji společnosti. Neřešené mezilidské vztahy, neschopnost a neochota úřadů reagovat a řešit stížnosti občanů, koncentrace většího množství nepřizpůsobivých a problémových lidí na jednom místě, to všechno jsou důvody, které vedly k tragédii. Stejně alarmující je také ztráta důvěry občanů ve stát a státní úřady.

Jak si film vede na Slovensku a jaký ohlas očekáváte v Česku?

Devínsky masaker na Slovensku vyvolal velkou diskuzi a polemiku o tom, zda je morálně přijatelné takový film natočit. Češi jsou na Slovensku všeobecně považováni za svobodomyslnější národ, a proto jsme sami zvědaví na jejich reakce na snímek samotný i na jeho téma. Film je podnikání jako každé jiné, a neobejde se bez reklamy. To, jestli lidé přijdou do kina, bude záviset na tom, jak zvládnutá bude kampaň.

Devínsky masaker

Dokudrama
Slovensko, 2011, 69 minut

Režie: Gejza Dezorz, Josef Páleník
Hrají: Pavel Vrabec, Yoshua Kanálosh, Daniel Lipšic, Cecília Maderová

Premiéra v ČR: 9. června 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Režiséři o kritizovaném filmu Devínsky masaker: Měli jsme na to málo času