Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

RETRO: Sladká Marilyn, BB a Kladivo na čarodějnice. Dostanou i vás?

Redakce

Redakce

28. 2. 2012

FOTO: Marilyn MonroeZlatá éra filmu a sexsymbolů na plátně. I takovou přezdívku by mohlo retro nést z pohledu diváka. Odráží následky války, ale zároveň přináší i hořkosladké komedie v podání těch největších hvězd.

FOTO: Božská Marilyn

Marilyn Monroe okouzlila celý svět, Zdroj: youtube.com

Nová vlna filmu neminula ani Česko. Přinesla nesmrtelné snímky jako Hoří, má panenko, Ecce homo homolka, Černý Petr, Únos nebo Lásky jedné plavovlásky. Pod scénáři, které pobaví a připoutají diváka k židli, se podepisoval Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer a další.

Miloš Forman (nar. 18. 2. 1932)

Nedávný oslavenec proslavil tehdejší Československo svými komediemi a je jedním z nejvýraznějších filmařů nejen své doby. Režisérovi rodiče padli za oběť režimu a zemřeli v koncentračním táboře. Miloš Forman vyrůstal v domově mládeže pro oběti 2. světové války a po studiu na FAMU, kde se věnoval scénáristice a dramaturgii, si zahrál vedlejší roli ve filmu Stříbrný vítr.

Po úspěšném uvedení celovečerních filmů Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko emigroval v roce 1968 do USA.

[youtube_660]m9DLpZczTO8[/youtube_660]

Na konci šedesátých let se přes Čechy převalila vlna zděšení u filmu Kladivo na čarodějnice. Režisér Otakar Vávra přinesl nezkrášlený a autentický pohled na proces s čarodějnicemi. Působivý scénář, na kterém se podílela i Ester Krumbachová, šokuje dodnes a nenechá svého diváka zapomenout na jediný okamžik z filmu.

Diamonds Are A Girl’s Best Friend…

Marilyn Monroe. Zvučné jméno, které se stalo synonymem retra. Už od malička se toužila stát herečkou a v tom jí nezabránilo ani těžké dětství, ani matčina závislost na antidepresivech.

[youtube_660]8ZRs__rmYMc[/youtube_660]

Po sérii snímků jako Šťastni v lásce, Vše o Evě nebo chytlavé komedii Někdo to rád horké přišla 60. léta. Marilyn trpěla těžkými depresemi a pátého srpna 1962 byla nalezena mrtvá s telefonem v ruce ve své posteli.

Čtěte také: RETRO. 60. léta: Studenti se učili rusky, Beatles a Dior měnili svět

Černé linky, natupírované vlasy, vosí pas a hluboký pohled. To byl sexsymbol francouzského filmu 60. let. Zatímco se Česko smálo nebo děsilo u nadčasových filmů, Francii okouzlila mladá a osobitá Brigitte Bardot.

[youtube_660]rnUZW1fcE44[/youtube_660]

Zarputilá ochránkyně zvířat si rozuměla i s fotoaparátem a už v 16 letech nafotila obálku pro Elle. Ačkoliv by se mohl zdát její život perfektní, na veřejnost se brzy dostaly informace o sérii sebevražedných pokusů. Vrchol její kariéry můžete vidět ve filmu …a Bůh stvořil ženu.

Čtěte také: RETRO. Vánoce pod rouškou sněhu a tlačenka” Děda Mráze

Snídaně u Tiffanyho, Prázdniny v Římě, Jak ukrást Venuši. Filmy, kterým Audrey Hepburn propůjčila svou osobitou a nevinnou krásu. Diktovala módní trendy a jakoby mimochodem okouzlila celý svět nejen svým zevnějškem, ale i dobromyslnou povahou. Když opustila světla kamer, zaměřila se na boj za dětská práva.

Retro chrlilo umělce jako na běžícím pásu a zde se můžete dočíst jen o zlomku z nich. Pokud vás zajímají víc, vřele doporučuji film Škola života. Dostane vás nejen svým dějem, ale i výborným přiblížením tehdejší doby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RETRO: Sladká Marilyn, BB a Kladivo na čarodějnice. Dostanou i vás?