Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

RETRO 60. léta: Studenti se učili rusky, Beatles a Dior měnili svět

Redakce

Redakce

14. 1. 2012

FOTO: Audrey HepburnThe Beatles, Elvis Presley a Twiggy. Jen hrstka osobností, které jsou neoddělitelnou součástí retra. „Sweet sixties“ ale nepřinesly jen skvělou hudbu a módu. Jak se žilo studentům v 50. a 60. letech?

FOTO: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn zazářila ve filmu Snídaně u Tiffanyho, Zdroj: youtube.com

Retro znamená doba minulá. Většina lidí si ho ale spojuje s 50. a 60. lety 20. století. Mladé dívky obdivovaly štíhlou Twiggy a oblékaly se jako Audrey. Byla to ale i doba, kdy Otakar Vávra natočil Kladivo na čarodějnice a Yves Saint-Laurent započal budovat svou značku. Kdo neznal The Beatles, jako by ani nebyl.

Studenti běhající v plynových maskách

Budík zvoní a nikdo si nemůže dovolit zaspat. První hodinu je ruština. Jakožto k povinnému předmětu k ní chovali někteří studenti náležitou zášť. V občanské výchově nebyla výjimkou branná cvičení. Tehdejší studenti byli dokonce připravováni na útok imperialistů. Běh v plynových maskách byl ale pro většinu studentů důvodem k pobavení.

FOTO: Studenti

Studenti neměli svobodnou volbu jazyka, Zdroj: youtube.com

Ani o přírodní vědy nebyli studenti ochuzeni. Ale co je pár hodin prosezených ve škole v porovnání s povinnými brigádami na polích. Mandelinky bramborové se rozhodně v závalu brambor nehledají snadno.

Povinná četba českých studentů zahrnovala i Marii Pujmanovou a Marii Majerovou. Marie Pujmanová, národní umělkyně, bojovala ve svých dílech proti nezaměstnanosti a fašismu. Její myšlenky tedy byly ideální pro socialistickou dobu. Marie Majerová naopak ve svých dílech řešila špatné postavení žen ve společnosti.

Please Please me, hlásí se The Beatles

V raných 60. letech nabýval na popularitě mezi mladými studenty jazz. Zlatá šedesátá ale přinesla i největší hudební hvězdy, jaké rocková hudba pamatuje. Když v roce 1957 založil John Lennon skupinu The Quarrimen, netušil, že ho jednou bude znát celý svět jako člena kapely The Beatles. První velké hity Love me do a Please please me ukázaly, že vrcholky hitparád místo pro jiné na dlouho neuvolní.

O pět let později se zrodila kapela s potenciálem konkurovat Beatlesákům. The Rolling Stones v čele s Mickem Jaggerem má své kořeny také ve Velké Británii, která hvězdy neskutečného rázu jen chrlila.

V Čechách zatím začali psát své dějiny Karel Gott, ale i muzikálová hvězda 60. a 70. let Milena Zahrynovská. Jestliže o něco studenti nouzi neměli, pak to byla hudba, která se zapsala do dějin.

Elvis Presley, „král Rock ‚n‘ Rollu“, se svým prvním singlem v roce 1954 That’s All Right příliš neprorazil. Události ale nabraly nevídaný spád. Jako běloch s černošským hlasem prodal o dva roky později milion kopií singlu Heartbreak Hotel.

Jsou libo pastelové barvy, či výrazné vzory?

Pravá retro éra je už pryč, ale většina jejích zásahů do života zůstává. Výrazně ovlivňuje i dnešní módu. Klasické retro kousky, jako kalhoty nad kotníky, minišaty, velké pásky, pletené svetříky, lodičky, vestičky a mnoho dalšího, i dnes plní obchodní centra. A není se čemu divit.

OBR: Retro

Retro změnilo svět, Zdroj: youtube.com

Studenti nosili nadčasové kousky, které napodobujeme my dnes. Také vzniklo nejúspěšnější spojení v historii módy.

V dnešní době faux-pas, v retru běžná věc. Obchod naplnil výlohy novou kolekcí a celé město se procházelo po ulicích jako přes kopírák. Ale stylově.

Sedmnáctiletý mladík, toužící po zkušenostech, čerpal inspiraci v módním domě. Tam se ho ujal světoznámý návrhář a jejich nápady se propojily do jedné velké vize. Okamžitě se stal jedním z nejlepších návrhářů. Sedmnáctiletý mladík se jmenoval Yves Saint-Laurent a jeho myšlenky se sjednotily s ideami Christiana Diora v módním domě Dior.

Příště se můžete těšit na retro filmy a velké režiséry té doby. Své místo si najde i Brigitte Bardot.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RETRO 60. léta: Studenti se učili rusky, Beatles a Dior měnili svět