Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Reportéři bez hranic varují: Nový zákon v JAR omezuje svobodu slova

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

22. 12. 2011

FOTO: NovinyMezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic ostře kritizuje nově schválený zákon v Jihoafrické republice. Omezuje podle nich svobodu slova.

FOTO: Noviny

Novináři v JAR už si nejspíš ani neškrtnou Foto: Fracesco Castelli, Topzine.cz

Na konci listopadu schválil parlament v Jihoafrické republice Zákon o ochraně státních informací. Kontroverzní novinka přitom již před svým schválením vyvolala řadu protestů. Na stranu kritiků se nyní přidala i mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic, která už od poloviny 80. let bojuje za svobodu tisku.

Až 25 let za mřížemi

Nový zákon v jedné z nejvyspělejších zemí afrického kontinentu výrazně omezuje investigativní žurnalisty. Ti, zveřejní-li informace, které státní správa považuje za tajné, mohou skončit až na 25 let za mřížemi. Nepřímo tak dochází k omezení investigativních žurnalistů při odhalování provinění, jakými jsou korupce na vysokých politických postech, finanční úniky či protekce, upozorňuje na stránkách organizace.

Zákon dovoluje úředníkům označit jakékoliv vládní dokumenty za tajné, což sice není praxe nikterak neznámá ve zbytku světa, ve většině zemí jsou však podobnými klasifikačními privilegii pověřeni pouze nejvyšší úřady spjaté s bezpečností v zemi, zatímco v JAR má toto právo každý státní zaměstnanec. Pokud by tedy některý novinář ukázal prstem na zkorumpovaného státního úředníka a doložil svá tvrzení „tajnými“ dokumenty, vystavuje sám sebe nebezpečí trestního stíhání.

Proti je i držitelka Nobelovy ceny

V největších městech v zemi se proti novému zákonu otevřeně protestovalo. Na stranu kritiků se přidala mj. i jihoafrická spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimerová. Pro zemi, kterou formovala britská nadvláda a apartheid, by to byl jednoznačný krok zpět.

Jinde ve světě: Maďarské rádio pod gilotinou

Přitom bývalý prezident Nelson Mandela v roce 1997 prohlásil, že dokud bude vládnoucí stranou Africký národní kongres, svoboda tisku nebude v Jihoafrické republice ohrožena. Africký národní kongres na jihu Afriky u vlády ještě je. Zda však dojde i na slova Nelsona Mandely, to se ukáže teprve v nejbližších dnech, kdy má zákon podepsat prezident Jacob Zuma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportéři bez hranic varují: Nový zákon v JAR omezuje svobodu slova