Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Maďarská vláda chrání nezkaženost své mládeže. První médium pod gilotinou

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

10. 1. 2011

RádioOd počátku kalendářního roku platí v Maďarsku kontroverzní „náhubkový“ zákon, proti němuž brojí celá Evropa. Maďarská média jsou nově omezena pevně stanoveným minimálním poměrem domácí produkce vůči zahraniční nebo  nesmějí například narušit správný vývoj dětí. Podle příslušného orgánu tento zákon překročilo loni v září první médium.

Rádio

První rádio obětí nového maďarského zákona Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Z rádia se line střelba, která je podle doprovodných slov amerického rappera Ice-T mířena na příslušníka policejních složek, pověření pracovníci nově zřízeného Národního mediálního a komunikačního úřadu (NMHH) už zvedají telefony a rozčileně do nich hovoří. Budapešťské privátní rádio Tilos v září kolem šesté hodiny večerní zahrálo písničku „It’s On“ z roku 1993, čímž ohrozilo vývoj mladých Maďarů.

Gangsterský rap prvním terčem

Kontroverzní zákon proti médiím vyvolal pozdvižení už při svém prosazení, v okamžiku jeho vejití v platnost na něj minulý týden většina médií reagovala novoročními titulky a články žádajícími svobodu tisku. První obětí nového kontrolního úřadu se stalo rádio Tilos, jehož redaktoři se museli zodpovídat z toho, že zmiňovaný song amerického rappera pustili do éteru v odpoledních hodinách, kdy jej mohla zaslechnout řada osob mladších 16 let. Posluchače rádia přitom tvoří jen nepatrné množství Maďarů této věkové skupiny, přičemž i jim by jistě činilo problémy specifickému gangsterskému argotu rozumět.

Maďarsko se tak vydává cestou Německa, v němž je už po delší dobu ochrana mládeže zákonem vůbec nejpřísnější ze všech demokratických států. Výrok NMHH ohledně brzkého odvysílání jedné nedůležité písně v privátním rádiu nicméně vyvolává otázku, kam až může nový maďarský zákon dosáhnout. Může se totiž velmi jednoduše stát, že média nepohodlná vládě, jejíž zástupci mají v NMHH největší slovo, budou záhy doslova plná článků a pořadů, které by mohly ohrozit bezúhonnost rozvíjející se maďarské mládeže. V očích nemnohých kritiků se Maďarsko svými mediálními restrikcemi navrací ke komunistické cenzuře 60. a 70. let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maďarská vláda chrání nezkaženost své mládeže. První médium pod gilotinou