Menu
TOPZINE.cz
Studium

Výuční list nestačí. Rekvalifikační kurzy rozšíří vaše znalosti

Redakce

Redakce

25. 2. 2012

FOTO: Diplom a akademický baretČím dál tím víc platí, že člověk se učí po celý život. Zvyšovat si kvalifikaci patří k trendu dnešní doby. Podívejme se na rozdíl mezi nástavbovým studiem a rekvalifikačními kurzy.

FOTO: Diplom a akademický baret

Výuční list ani diplom v kapse zaměstnání nezaručí. Zdroj: www.sxc.hu

Jakmile jsou výuční list, maturitní vysvědčení nebo vysokoškolský diplom v kapse, často propadneme uspokojení a pověsíme sebevzdělávání na hřebík. Zaměstnavatelé ale požadují flexibilní adepty, kteří jsou schopni a ochotni učit se novým věcem.

Trh práce je jedna velká soutěž, do které je nutné se kvalifikovat schopnostmi, zkušenostmi a nasazením. Pokud jedna z těchto ingrediencí chybí zcela nebo částečně, je třeba ji získat.

Co je to nástavbové studium

Nástavbové studium znamená šanci pro absolventy Středních odborných učilišť. Navazuje na tříleté učební obory a je zakončené maturitní zkouškou. Lze studovat v denním, dálkovém, případně večerním studiu, což znamená další dva nebo tři roky v lavici.

Oborů je celá řada. Rozvíjejí hlavně schopnost po ukončení studia samostatně podnikat. Předpokladem pro přijetí je úspěšné absolvování učebního oboru, což se dokládá výučním listem. Povinnost platit školné se liší u jednotlivých škol.

Rekvalifikační kurzy alias rekvalifikace

Rekvalifikační kurzy jsou primárně zaměřené na nezaměstnané v evidenci úřadů práce, ale slouží všem, kteří mají zájem zvýšit svoji konkurenceschopnost na trhu práce. Připravují na výkon určitého povolání, případně rozvíjejí znalosti a dovednosti v daném oboru.

Čtěte také: Rekvalifikační kurzy jsou šancí pro lepší uplatnění na trhu práce

Mohou je provádět pouze zařízení s akreditovaným vzdělávacím programem, akreditace uděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Po absolvování kurzu dostanete osvědčení s celostátní platností. Účastníci kurzů ovšem nejsou považováni za studenty, a nemají tedy žádné studentské výhody. Kurzovné se liší podle délky kurzů, v případě nezaměstnaných je může, ale nemusí uhradit úřad práce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výuční list nestačí. Rekvalifikační kurzy rozšíří vaše znalosti