Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Walter Mitty a jeho tajný život. Ben Stiller si hraje na superhrdinu

Nela Christovová

Nela Christovová

20. 12. 2013

Ben Stiller se vrací na filmová plátna jako režisér a zároveň hlavní hrdina nové komedie Walter Mitty a jeho tajný život. Bavit se budete skvěle i přesto, že se Stiller tentokrát nepitvoří jak o život.

Od posledního celovečerního režijního počinu Bena Stillera uplynulo pět let, během nichž se zřejmě odhodlával znovu usednout do režisérského křesla. A není divu, Tropická bouře z roku 2008 nepatří zrovna mezi nejpovedenější dílka tohoto charismatického mrňouse.

Novinka Walter Mitty a jeho tajný život je ale trochu jiná liga. Sice u ní ve filmových databázích najdete popisek, že jde o komedii s prvky fantasy, řezat smíchy se ale moc nebudete. Tenhle snímek je mnohem uvážlivější a postava Waltera Mittyho civilnější než role, na které jsme u Stillera zvyklí.

Scénář byl volně inspirován krátkým příběhem The Secret Life of Walter Mitty z pera Jamese Thurbera. Postava Waltera Mittyho ostatně vystupuje už ve stejnojmenném filmu z roku 1947, v obou případech si ale scenáristé vypůjčili jen jméno hlavní postavy a jeho charakteristické snílkovství a s předlohou příběh nemá moc co dělat.

Ben Stiller válí na skateboardu

Walter Mitty (Ben Stiller) v této verzi pracuje jako vedoucí oddělení negativů v prestižním časopisu Life. Jenže jak víme z historie, tento časopis v roce 2007 zanikl, respektive se z něj stal internetový magazín. Příběh filmu se odehrává právě v době, kdy se připravuje úplně poslední vydání v papírové verzi.

video
play-sharp-fill

Fotografii na obálku, ztvárňující kvintesenci časopisu Life, navrhl neohrožený fotograf Sean O’Connell (Sean Penn). Jenže její negativ není k nalezení, a tak se uťápnutý Walter vydává na cestu za Seanem, aby od něj fotografii získal. Jako by ale nestačilo, že fotograf Sean zrovna pořizuje snímky někde v Grónsku nebo Afghánistánu, Walter sám o sobě má problém s tím, že se každou chvíli zasní a představuje si něco, co není v životě schopen udělat. Třeba pozvat kolegyně Cheryl (Kristen Wiig) na rande. Jaká ironie, pracovat v časopisu Life a nemít pořádný vlastní život…

Walterovy živé představy často bývají vtipné, jenže zásadně zpomalují děj v první polovině filmu. Teprve s tím, jak ubývají, se děj začne hýbat kupředu. Těšit se můžete třeba na vymakané triky Bena Stillera na skateboardu nebo na jeho odvážný skok z vrtulníku do oceánu. Hlavně v druhé části filmu jedna akce střídá druhou, navíc jsou po vizuální stránce překvapivě propracované, což je v případě žánru komedie příjemná změna.

Stiller se ani tentokrát nevyhnul roli podivína. Civilnější poloha mu sice sedla, ale zároveň mu ubrala na originalitě. Bez všeho toho pitvoření je z něj zas jen mrňavec, který působí sympaticky, ale na komedii trochu nudně. Nebo to byl záměr?

FOTO: Walter Mitty a jeho tajný život

Walter si rád představuje různé věci. Třeba to, co by s gustem provedl tupému šéfovi. Zdroj: CinemArt

Walter Mitty a jeho tajný život je spíše drama s komickými prvky. Prvoplánové poselství, že život se musí užívat, ne přežívat, z něj čiší na sto honů. Ale to se od filmu tohoto kalibru a obsazení tak nějak dalo očekávat. Nebo bychom to mohli vzít z druhé strany a naopak ocenit, že koncept snímku není tak nablblý jako u Zoolandera (mimochodem, už se chystá pokračování příběhu o tomhle šíleném supermodelovi, jupí?).

Důležitou roli hraje i výběr hudby pro soundtrack, který je stejně jako celý film silně mainstreamový. Kromě současné hudby různých žánrů si ve filmu můžete notovat také u několika verzí melancholické písně Davida Bowieho Space Oddity, kterou tvůrci jako hlavní hudební motiv vybrali opravdu výborně. Je jasné, že to bylo především kvůli očividné paralele obou příběhů – hlavní postava písničky se totiž stejně jako Walter vydává do neznáma za nezapomenutelnými zážitky. Zkrátka a dobře, pokud si chcete v kině na slabé dvě hodiny oddychnout od vánočních stresů, smažených kaprů a nesnesitelných příbuzných, Walter Mitty se zdá být ideální volbou.

Verdikt Nely Christovové:

Nela ChristovováPrvní půlka filmu mě trochu zklamala – kvůli těm snivým zásekům hlavní postavy to nebylo svižné ani moc vtipné, jenže zkrátka takový byl starý život Waltera Mittyho. Ale jakmile se příběh rozjel, oujé! Propracovaná grafika a příjemný soundtrack (který vsází na silně mainstreamovou vlnu, ale k filmu se to prostě hodí) podtrhují skvělou režii a příběh kombinující fakta a fikci takovým způsobem, že vám ani nevadí, že koukáte jen na Stillera-herce dirigovaného Stillerem-režisérem.

Hodnocení: 80 %

Verdikt Oldřicha Mánerta:

Oldřich MánertTěšit se na filmy, to jest věc, která se nevyplácí. Když však takové filmy očekávání naplní, je radost o to větší. A pak existují filmy, které očekávání překonají o parník. A přesně takový je Walter Mitty. Filmová Bible kovaných introvertů, kteří ve svých hlavách porážejí draky, zachraňují pejsky z hořících domů a jsou neohroženými dobrodruhy, již procestovávají svět. „Dobronáladový“ film s myšlenkou, čitelným poselstvím a vším tím, z čeho budou kovaní intelektuálové zvracet ještě půl roku po projekci. A dobře jim tak.

 Hodnocení: 100 %

Verdikt Pavlíny Nouzové:

Pavlína NouzováStejně jako Jim Carrey umí hrát civilně (Věčný svit neposkvrněné mysli) a Adam Sandler rozbrečet (Volání o pomoc), tak i Ben Stiller ukázal, že umí víc než zrežírovat geniálně praštěnou komedii. Jeho Walter Mitty je prototyp podivínského čtyřicátníka, který ví, že má pravděpodobně půlku života za sebou, ale stále ještě nic nedokázal (nebo si to alespoň myslí).

Když však vyklouzne ze své ulity a začne se vydávat tou méně bezpečnou, zato barevnější cestou, život ho odmění. Walter Mitty je tak trochu v každém z nás, a tak nevadí, že snímek je lehce předvídatelný a postrádá ucelenější dramatickou linku. Hraje v něm parádní hudba, doplňují to nádherné scenérie a Ben Stiller je milý šmudla, kterého už po prvních pár sekundách chcete obejmout.

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Walter Mitty a jeho tajný život. Ben Stiller si hraje na superhrdinu