Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Váňa vyhrál Velkou pardubickou divadelní steeplechase

Aneta Filipová

Aneta Filipová

10. 10. 2011

FOTO: Inscenace Utíkej, Váňo, utíkej! VČD PardubiceV předvečer startu proslulé Velké pardubické uvedlo Východočeské divadlo Pardubice na Malé scéně ve dvoře premiéru komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase.

FOTO: Inscenace Utíkej, Váňo, utíkej! VČD Pardubice

Ladislav Špiner (uprostřed) je držitelem ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Zdroj: VČD

Na Malé scéně ožila 8. října slavná i neslavná historie dostihového závodu, jejíž reflexe příznačně otevírá letošní divadelní sezónu Východočeského divadla s podtitulem Pardubice, co znamenají svět.

„Pochopitelně, že koně miluji, kdo ne, ale dostihové prostředí neznám, takže jsem si říkala, jestli není příliš specifické. Ale potom jsem zjistila, že text je hodně o dějinách našeho státu a obecně lidských věcech,“ řekla v rozhovoru pro Pardubický deník režisérka Tereza Karpianus.

Tereza Karpianus (*1981)

V loňském roce absolvovala studium režie činoherního divadla na DAMU. Během studií mimo jiné vedla autorské divadlo Mama-ya&Papa-ya. Spolupráce s VČD je jejím debutem v profesionálním divadle. Na otázku, jestli má ráda koně, odpověděla: „Miluju je! Kořím se jim! Mám k nim posvátnou úctu. Už jako dítě jsem sedlala kdeco. Gauč, tátu, větev borovice před naší chatou…“

Dramaturgie pod vedením Tomáše Syrovátky a Zdeňka Janála uvedla téma Velké pardubické ve studiovém prostoru, který spolu s téměř minimalistickou scénou dal vyniknout intimitě tragikomických mikrotémat příběhu.

Navzdory názvu hry nejde na jevišti o ztvárnění Váňovy biografie, ale o zachycení emotivně silných i kontroverzních momentů národních a dostihových dějin ve sledu scének a výjevů.

Dramatická předloha Tomáše Syrovátky se osobitě vyrovnává s dobou nacistické i komunistické nadvlády v tehdejším Československu. Tvůrčí tým ale zároveň dokázal odlehčit tíživá místa příběhu parodickými skeči, které se například snaží odpovědět na otázku, kam se poděli žokejové v lesíku?

FOTO: Inscenace Utíkej, Váňo, utíkej! VČD Pardubice

Martina Sikorová jako Lata Brandisová – jediná ženská vítězka Velké pardubické

Jedním z umělecky dobře vypointovaných i zřejmě nejsilněji emotivně podbarvených momentů inscenace je překreslení hákového kříže na českou vlajku uprostřed jevištního prostoru pokrytého pískem, který zároveň vytváří iluzi prachu dostihového závodiště.

Prostředí Velké pardubické dokresluje použitá projekce dostihových záběrů, která je dnes už klasickou metodou zvýšení dynamičnosti představení.

Velká Pardubická Steeplechase

Nejtěžší dostih v kontinentální části Evropy
5. listopad 1874: První Velká pardubická steeplechase
1937: vyhrává jediná ženská vítězka v dějinách VP Lata Brandisová
Délka dnešní dráhy: 6 900 metrů, 31 překážek
Průměrná rychlost: 46 km/h

Josef Váňa je rekordmanem v počtu startů, letos vyhrál už po osmé.

K zápornějším stránkám inscenace patří herecké obsazení, kdy Váňu paradoxně ztvárňuje jeden z nejvyšších herců pardubického souboru Radek Žák. Spojení častující nejslavnějšího českého žokeje poctami ve smyslu malý velký muž tady dostává vzhledem k neodmyslitelné fyziologii herce poněkud negující rozměr.

Nepřehlédněte: Kyborgové a Supermani v pražské Arše

Povedený a dobře vypointovaný je závěr inscenace, ve kterém všechny postavy v pozadí doposud posledního Váňova závodu odříkávají zásadní momenty jeho historie. Tady vyčnívá psychologie postavy ztvárněné Janem Musilem, který je na jevišti Donem Quijotem, a zároveň příznačně i všemi těmi, kdo nevyhráli.

FOTO: Utíkej, Váňo, utíkej! VČD Pardubice

Východočeští herci si užili i chvilky improvizace a kontaktu s diváky

Částečně autorská, částečně komedie, částečně improvizace – to všechno se dá říct o nové inscenaci, jejíž rámec tvoří souboj dvou rivalů i životních přátel Josefa Váni a Václava Chaloupky, kteří proti sobě stojí na začátku i konci představení jako na divokém západě s bičíky přimknutými k rajtkám.

Dostihová komedie nepůsobí prvoplánově, i když se zdá místy trochu splašená. Co by se ale také od inscenace o Velké pardubické dalo jiného čekat. Jakkoli má tento žánr sloužit k pobavení, stačila pardubická divadelní steeplechase s dechem i na historicko-společenské souvislosti.

Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase

Malá scéna ve dvoře, Východočeské divadlo Pardubice

Námět a předloha: Tomáš Syrovátka
Režie: Tereza Karpianus j.h.
Hrají: Jan Musil, Ladislav Špiner, Radek Žák, Zdeněk Rumpík, Martina Sikorová, Lída Vlášková ad.

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Váňa vyhrál Velkou pardubickou divadelní steeplechase