Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: V Olomouci tiše našlapuje tygr. Tracy přesně vystihl náladu

Hana Švarcová

Hana Švarcová

8. 5. 2013

Olomoucké Divadlo Tramtarie převedlo na divadelní prkna novelu amerického spisovatele Williama Saroyana s názvem Tracyho tygr. Zpracování nedopadlo úplně špatně.

Inscenace …a za Tracym tygr vypráví o Thomasi Tracym, jehož nejvěrnějším přítelem je tygr. Všude ho doprovází. Tygra však vidí pouze Tracy. Kromě imaginárního tygra však utíká ze ZOO také tygr skutečný.

Na základě kontrastu mezi reálným tygrem a tygrem imaginárním vzniká napětí a zápletka, na níž se rozvíjí příběh. Tracyho tygr je metaforou pro mládí, nespoutanost, svobodu a lásku. S touto představou kontrastuje realita dospělých.

FOTO: Inscenaci ...a za Tracym tygr uvádí Tramtárie

Ochutnavačem kávy se Tracy touží stát. Zdroj: Divadlo Tramtarie

Divadlu Tramtarie se pomocí scénické hudby a žlutavého světla podařilo navodit magickou atmosféru, jejíž struktura je velice křehká a může se kdykoli zhroutit. Zejména pasáže, kdy Tracy hovoří o tom, že „není důležité, jestli se věci staly, ale že se mohly stát“, sálají atmosférou plnou naděje.

O to chladněji a racionálněji působí scény, v nichž vystupuje doktor Rudolf Scatter, představující vyprázdněnou existenci. Nic však není ztraceno ani pro něj, nechá-li se strhnout Tracyho imaginativním pohledem na svět.

Autor William Saroyan (1908–1981) byl americký spisovatel, básník a dramatik arménského původu. Po celý život se potýkal s finanční tísní, jejíž příčinou byla jeho častá účast na hazardních hrách. Proslavil se novelou Tracyho tygr z roku 1951. Jeho tvorba je však rozsáhlejší. Za zmínku stojí například Jmenuji se Aram, Lidská komedie, Trable s tygry nebo Tati, tobě přeskočilo. Z dramatické tvorby potom Mé srdce je v horách nebo Jeskynní lidé.

V tomto směru působí inscenace …a za Tracym tygr velice silným dojmem. Ten však nedokázali podpořit herci. Představiteli hlavní role Tomáši Davidovi nebylo místy rozumět, zejména tehdy, když mluvil ohlížeje se přes rameno, zdali ho tygr následuje.

FOTO: Inscenaci ...a za Tracym tygr uvedlo Divadlo Tramtárie

„Příběh o tygrovi, který je láska.“

Autoři ponechali textu jeho literární podobu, což se podepsalo na výrazných a hlavně rušivých přechodech mezi dvěma časovými liniemi, z nichž se příběh skládá. Ačkoli scéně dominuje železná konstrukce, která proměny scény usnadňuje, jejich četnost působí rušivě.

Na jednu stranu se tvůrcům podařilo vytvořit poetickou atmosféru, na straně druhé stojí nepřesvědčivé herecké výkony a rušivé předěly mezi scénami. Navzdory prohřeškům působí inscenace …a za Tracym tygr příjemným a klidným dojmem. Atmosféra, kterou se tvůrcům podařilo na scéně vytvořit, je natolik silná, že dokáže utlumit výraznější nedokonalosti.

…a za Tracym tygr, Divadlo Tramtarie, autor: William Saroyan, režie: Vladislav Kracík, hrají: Tomáš David, Marek Zahradníček, Zuzana Zapletalová, Jana Posníková, Barbora Šebestíková, Veronika Löflerová, Marek Hajžman, Miroslav Hruška

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V Olomouci tiše našlapuje tygr. Tracy přesně vystihl náladu