Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Jana Eyrová přichází z Olomouce. Tramtarie vsadila na klasiku

Redakce

Redakce

17. 4. 2013

Klasický milostný román o cestě chudé dívky ke štěstí předvedla nezávislá divadelní společnost Divadlo Tramtarie Olomouc. Mezi hlavní klady Jany Eyrové patřilo držení se původní kostry příběhu a žádné velké experimenty.

FOTO: jana eyrova jeji sokyne

Vybere si pan Rochester chudou vychovatelku, nebo slečnu z dobré společnosti? Zdroj: divadlotramtarie.cz

Nezávislé Divadlo Tramtarie má na repertoáru různorodé inscenace. Pro Janu Eyrovou zvolili klasický kabát, který, když je dobře zahrán, padne nejlépe. Román anglické spisovatelky Charlotte Brontëové popisuje příběh chudé dívky, která se po krušném dětství dostává jako vychovatelka do domu Rochesterů.

Zamiluje se do svého pána a ten její lásku opětuje. V den své svatby se však Jana dozvídá, že Edward Rochester je stále ženat se svou šílenou manželkou. Zraněná a zklamaná odjíždí z panství. Po smrti svého strýce zdědí velké peníze a v závěru románu přichází zpět do domu Rochesterů za svým milovaným Edwardem. Zjistí, že jeho panství vyhořelo, jeho šílená manželka zemřela a on zůstal slepý, zmrzačený a sám. I přes nepřízeň osudu tedy v závěru milenecký pár zůstává spolu.

FOTO: jana eyrova domaci hadka

Jana Eyrová bojuje o své štěstí.

Hlavní zásluhu na kvalitním převedení románu do divadelní podoby mělo obsazení Gabriely Veselé jako Jany Eyrové. Do postavy asketické dívky zkoušené životem, jež opatrně přijímá nabízenou lásku, se vžila. Věrohodně působil Janin vnitřní rozpor mezi silně zakořeněnými morálními zásadami a její touhou po lásce a po osvobození se od společenských konvencí. I když stála na jevišti prakticky v každé scéně, ani na chvilku nevypadla z role.

Jedním z důvodů, proč vám Jana Eyrová ani ke konci představení nepřijde otravná, je i Veselé hlasový projev. Její příjemný hlas se dobře poslouchal. S hereckým partnerem Vojtěchem Johaníkem jako panem Rochesterem vypadali na jevišti jako opravdový pár, mezi kterým to jiskří.

Divadlo Tramtarie se drželo původního díla, ale někde si neodpustilo menší inovace. Momenty, kdy pan Rochester používal moderní výrazy, dokázaly nahnat u diváků kladné body.

FOTO: eyrova s milencem

Jana se snaží lásku pana Rochestera si nepřipouštět.

Ale některé případy byly v rozporu s původním zpracováním. Taneční sestavu s kabaretním nádechem, kterou předvedla Rochesterova služebná, jako by vystřihli z jiné inscenace a nalepili do této.

Ač je původní dílo poměrně obsáhlé, Tramtarii se podařilo do jejich ztvárnění zapracovat opravdu jen to důležité. Čímž zabránili tomu, aby Jana Eyrová mohla připadat divákům příliš dlouhá, roztahaná a tím pádem i nudná. Vystihnout hlavní myšlenku, předat kýžené poselství a schopnost udržet divákovu plnou pozornost, i  za to má Tramtarie kladné body.

Jana Eyrová, Divadlo Tramtarie Olomouc, autor: Charlotte Brontëová, režie: Matěj T. Růžička, hrají: Gabriela Veselá, Vojtěch Johaník, Dáša Rybářová a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jana Eyrová přichází z Olomouce. Tramtarie vsadila na klasiku