Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tvá ruka v mé dlani. Pohled do Čechovova srdce vás okouzlí

Eva Síčová

Eva Síčová

20. 11. 2011

FOTO: Tvá ruka v mé dlaniVinohradské divadlo nabízí divákům komorní drama pro dva herce Tvá ruka v mé dlani. Příběh o lásce dvou výjimečných lidí ve 412 dopisech nenadchne, ale okouzlí.

FOTO: Tvá ruka v mé dlani

Milý spisovateli..., Drahá herečko... Foto: Viktor Kronbauer, DnV

Anton Pavlovič Čechov se stal slavným již za svého života. Ve svých osmatřiceti letech při zkoušce Racka v Moskvě potkal o devět let mladší herečku Olgu Leonardovnu Knipperovou.

Ona obdivovala jeho hry, postavy, které mohla hrát a později také jeho osobu. Čechov začal obdivovat Olgu a vznikl mezi nimi nejprve přátelský a později i citový vztah.

Čtěte také: Tartuffe jde na Vinohradech do trenek

Potkali se šest let před jeho smrtí. Čechov byl již vážně nemocný a Knipperová měla před sebou zářnou budoucnost. Vzali se po třech letech známosti.

Vyměnili si mezi sebou 412 dopisů. Velmi se milovali. Tak by se dal shrnout příběh lásky slavného dramatika, který trpěl neúspěchem a mladé herečky, která jej přežila o padesát pět let.

Rande na Vinohradech

Zkušebna Divadla na Vinohradech se otevřela pro diváky, kteří na chvíli odcestovali do Ruska konce 19. století, aby se stali svědky laskavého příběhu od Carol Rocamora.

FOTO: Tvá ruka v mé dlani

Olga Knipperová (Daniela Kolářová) a Čechov (Ladislav Frej)

Do hlavních rolí obsadila režisérka Lída Engelová stálice hereckého souboru Divadla na Vinohradech Danielu Kolářovou a Ladislava Freje. Díky těmto dvěma vynikajícím hercům si mohou dávat oba milenci a manželé dostaveníčko stále dokola.

Carol Rocamora je americká dramatička a překladatelka Čechovových her. V roce 1999 publikovala poprvé inscenaci Tvá ruka v mé dlani… Jako autorka biografie o Čechovovy dokázala prostřednictvím inscenace poskytnout divákům pohled na ruského dramatika s jemnou grácií.

Sebevědomá, ambiciózní, ale milá a přívětivá Olga v podání Daniely Kolářové oplývá také díky velmi slušivému dobovému kostýmu elegancí a správnou ženskostí.

Když omluvím mírnou zapomnětlivost Ladislava Freje, zůstane ve mne vzpomínka na to, jak Frej propůjčuje Čechovovi velkou dávku šarmu a galantnosti.

Olze Knipperové, své milostné, báječné, jedinečné, kouzelné Olje, muljitce, drahouškovi, umělkyni, kumštýřce, pejskovi, šmudlíkovi, holubičce, krokodýlovi, Němčičce, ale i protivě, flamendřičce a ožbrundáčkovi.

Jemná scéna tvořená světlými závěsy působí odlehčeně a nenásilně. Celá hra představuje jakýsi vzpomínkový rozhovor obou milenců.

Oba herci jsou starší než postavy, které hrají. Olze bylo pohých třicet šest let, když Čechov umírá. Přítomnost starších a zkušenějších herců však posouvá inscenaci do vážnějších a decentnější rozměrů.

Milé, leč znovu už vidět není potřeba

Inscenace postrádá akci – jde spíše o převypravování děje a situací, které se v jejich životech staly. Chvílemi si připadáte, že sedíte v kavárně. Díváte se na pár lidí, kteří se po dvaceti letech setkají a zpomínají na to, co bylo.

Přečtěte si: Recenze na Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!!

Vinohradské divadlo zvolilo menší prostor, což jim chválím, na velkém jevišti by se postavy utopily v sentimentalitě a diváci by chtěli více než jen zamilované pohledy, pár židlí jako rekvizity a hrstku replik z Čechovova díla.

FOTO: Tvá ruka v mé dlani

Osudová láska Antona Pavloviče Čechova, Olga (Daniela Kolářová)

Inscenaci doporučuji všem divákům, kteří mají rádi Čechova, ale hlavně těm, co jej rádi nemají. Vidět slavného dramatika soukromým okem může jeho nedostupnost zlidštit, a díky tomu jeho hry naleznou možná více zájemců než doposud.

Inscenace pohladí na duši, ale jinak vás moc neoslní.

Tvá ruka v mé dlani… / I take your hand in mine…

Zkušebna Divadla na Vinohradech

Autor: Carol Rocamora

Režie: Lída Engelová

Hrají: Daniela Kolářová, Ladislav Frej

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tvá ruka v mé dlani. Pohled do Čechovova srdce vás okouzlí