Menu
TOPZINE.cz
Recenze filmů

RECENZE: Tommorow Will Be Better. Freestyle motokros má svůj dokument

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

11. 5. 2012

Freestyle motokros – pojem, který většině čtenářů filmových recenzí moc neřekne. Paradoxně v něm naše země slaví velké úspěchy, u kterých je až podezřele často jméno Libora Podmola. Stoupající hvězdy se za zadní blatník chytil mladý režisér Martin Přívratský a více než rok dokumentoval jeho cestu na vrchol.

Z malé kotliny zvané Česká republika za těch několik let demokratického hýření vzešla celá řada světoznamých jmen. Ve světě popíjejí naši plzeňskou dvanáctku, oslavují Jardu Jágra a s pobavením sledují vystoupení dříve obrýleného, dnes už operací vylepšeného Václava Klause. V posledních letech ale proslovy navážející se do globálního oteplování nabourává mladík s tak trochu jinými choutkami. Politické veletoče nahrazuje salty na motorce. Libor Podmol je hvězdou nejvyšší svítivosti, v Česku ho paradoxně zná jen úzká skupina fanoušků.

Freestyle motokros je jednoduše řečeno provádění akrobatických kousků na speciálně upravených motokrosových strojích. Jeho zakladatelem a největší legendou je Američan Travis Pastrana, u nás se o prosazení mladého sportovního odvětví nejvíce zasadil Petr Kuchař a v posledních letech také světově uznávaný Libor Podmol.

To se snaží ve svém dokumentu změnit mladý Martin Přívratský a jde na to zatraceně správnou cestou. Čekat by se dalo nekonečné oslavování a zbožšťování mladého motokrosového talentu, Přívratský raději skromně ukáže, jaký je Podmol vlastně člověk. Místo zpomalených záběrů na ladné triky a hluboké sondy do historie freestyle motokrosu tak čekejte vtipné scénky typu banda mladíku si v Americe snaží koupit trochu chlastu, ale zásadová prodavačka jim ho nechce prodat, popřípadě zápolení s převodovým systémem zámořských motorových mazlíčků.

Vlastně by v mnoha momentech stačilo, aby hlavní hrdina pronesl hlášku: “Hi, I’m Libor Podmol, welcome to Jackass!” Divácká mysl si totiž šílené kousky čítající poletování ve vzduchu ve slušivém černém saku zákonitě musí spojit s partou zámořských bláznů, jejichž největší zábavou je mlácení do varlat nebo šňupání wasabi.

Na první pohled se může zdát zvolený přístup jako cesta do pekel, během pár minut vás ale upřímnost a obyčejnost všech hlavních protagonistů jednoduše pohltí. Ani na moment vás nenapadne, že snímku vlastně chybí jakékoli historické záběry nebo alespoň stručné nastínění pravidel a historie tohoto mladého sportu.

Dokument od srdce

Dobré úmysly přímo sálají i z technického zpracování, z minima je zde totiž vytěženo naprosté maximum. Svižný střih, řízná hudba a celá řada dalších drobných vychytávek čítajících fiktivní novinové titulky sednou k prezentovanému materiálu jako pověstné pozadí na hrnec. A když už se na malý moment divák začne ocitat na prahu nudy, dostanou se hlavní hrdinové omylem k sestrojování a objednávání součástek atomové bomby.

[youtube_660]spI03aEMelk[/youtube_660]

Skromné natáčecí podmínky s sebou samozřejmě nesou i hromadu neduhů. Občas je těch titulků trochu moc, stejně tak jako několika příliš velkých časových skoků, kdy by diváka lačného po informacích určitě zajímalo, co se s usměvavým Podmolem vlastně dělo. Dílčí kaňky ale ani na moment nezakryjí čistokrevně pozitivní filmový základ.

Tommorow Will Be Better tak snese otřepané a trochu teplé označení svěží vítr v české dokumentární tvorbě. Po všech těch srdceryvných osobních dramatech o fetující mládeži a těžkých společenských problémech nabízí jen osobní a úsměvný pohled na jednoho zatraceně úspěšného mladého Čecha. To jen samozřejmě patří do uvozovek. Ať už víte, co je to ten freestyle motokros vlastně zač, nebo ne, rozhodně naklusejte (nejedná se o rýpnutí do Víta Klusáka) do kina, litovat nebudete.

Tomorrow Will Be Better – FMX Movie

Dokumentární / Sportovní
Česko, 2012, 73 min

Režie: Martin Přívratský
Hrají: Libor Podmol

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tommorow Will Be Better. Freestyle motokros má svůj dokument