Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sheldon a jeho matka paní Levinová se nahánějí v Řeznické

FOTO: Sheldon a jeho matka paní Levinová_1Divadlo v Řeznické přivádí na scénu nový divadelní formát. Drama v dopisech. Naďa Konvalinková a Jan Zadražil si mění dopisy tak dlouho, až zjistí, že ačkoliv spolu nedokázali žít v jedné domácnosti, tak si prostě chybí.

FOTO: Sheldon a jeho matka paní Levinová_1

Paní Levinová dohnala syna svou péčí k odchodu Zdroj: Divadlo v Řeznické

Román Sama Bobricka a Julie Steinové, později přepsaný na divadelní hru, v Divadle v Řeznické ukazuje divákům, jak je někdy těžké odpoutat se od svých rodičů a hlavně, že jsme jim mnohdy podobnější, než bychom chtěli. Režie netradičně zpracovaného dramatu se ujal Viktor Polesný a návštěvníkům předkládá kvalitní podívanou plnou jazykového i situačního humoru, navíc v zajímavém jevištním ztvárnění.

Čtěte také: Zlomatka v Řeznické. Drama o předsudcích vůči gayům

Jeviště Divadla v Řeznické je sice velice malé a v některých okamžicích by se hodilo, kdyby měli herci více prostoru, ale naštěstí si celá inscenace vystačí se dvěma postavami, takže si nijak nepřekáží.

FOTO: Sheldon a jeho matka paní Levinová_2

Sheldon si jako náplast na osamění pořídil papouška. Ten mu zatím do ničeho nemluví

Velice dobře na mě působilo uspořádání prostoru, kdy je scéna rozdělena na dvě části, z nichž je vždy jedna aktivní díky nasvícení. Diváci tak mohou pozorovat, jak souběžné okamžiky prožívají obě postavy. Jedna část jeviště znázorňuje byt paní Levinové a druhá různá místa napříč světem. Od USA až po Tibet.

Se Sheldonem a jeho matkou se setkáváme v okamžiku, kdy se třicetiletý syn konečně hodlá osamostatnit a odstěhuje se od své matky. Snaží se vymanit z jejího vlivu a hlavně se schovat před jejím neustálým dohledem. Maminka si ale zajistí soukromé lekce u šamana, naučí se číst myšlenky na dálku a ví o každém synově kroku.

Očima Evy Síčové: Vztah matek a synů vystihl autor s naprostou přesností. Když jsou na dosah, odmítáme je, když se nám vzdalují, musíme je mít nablízku. Velmi vyvážený herecký vztah Nadi Konvalinkové a Jana Zadražila by si snad jen zasloužil větší prostor. Ale magický prostor Divadla v Řeznické sluší i této výměně humorných replik. Možná jen agitku paní Levinové bych oželela, lehce zkazila jinak velmi inteligentní text.

Hodnocení: 70 %

Jako hodný syn ale své matce Sheldon píše a dopisují si tak dlouho, až zjistí, že si vlastně chybí. Oba zároveň prochází určitým vývojem. Od znechucení a vzájemného pohrdání se jejich vztah vyvíjí až k vzájemné oblibě a úctě. A i když si to ani jeden nejsou ochotní připustit, jsou si stále podobnější.

Marné pokusy o setkání

Několikrát se pokusí znovu setkat doma, ale vždy se minou a jeden z nich vyráží na další cestu, zatímco druhý zoufale čeká doma. Na obou postavách se ukazuje, že člověk může projít jakýmkoliv vývojem a zažít různá dobrodružství, ale nakonec se zase vrátí k tomu svému stereotypu.

FOTO: Sheldon a jeho matka paní Levinová_4

Třešinka představení? Jan Zadražil jako Elvis

Naďa Konvalinková předvádí herecké mistrovství v každém pohybu i každé větě a dodává inscenaci to správně zvrhlé mateřské zázemí. Počáteční obavy, zda nebude Jan Zadražil vedle stále energické herečky působit jen jako dekorace, se naštěstí ukázaly jako liché. Oba herci si notují a místy jim divák jejich role i věří.

Pomyslnou třešničkou je Jan převtělený v Elvise a jeho jednoduché zhudebněné rýmovánky, se kterými se snaží prorazit do světa. Sheldon a jeho matka paní Levinová diváky rozhodně pobaví, poskytnou umělecky kvalitní podívanou a ukáží zase nový rozměr divadla.

Sheldon a jeho matka paní Levinová

Divadlo v Řeznické

Autor: Sam Bobrick a Julie Steinová

Režie: Viktor Polesný

Hrají: Naďa Konvalinková a Jan Zadražil

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sheldon a jeho matka paní Levinová se nahánějí v Řeznické