Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Zlomatka v Řeznické. Mít syna teplouše, to ho radši zabít

Redakce

Redakce

21. 4. 2012

Divadlo v Řeznické již šest let uvádí hru Zlomatka, kde v hlavní roli matky, která se nehodlá smířit s tím, že její syn je gay, exceluje Jitka Smutná. Kam až může zajít mateřská láska italské katoličky?

FOTO: Zlomatka

Jitka Smutná a oba představitelé Diega, Radek Valenta a Jan Zadražil Zdroj: DvŘ

V režii Petera Gábora vznikla inscenace, která odhaluje kontroverzní téma homosexuálů, jak na něj nejsme zvyklí. Přesto, že když se heterosexuál potká s homosexuálem, často bývá jeho první otázka: co na to vaši, nikdo si snad ani nepřipouští, že reakce rodičů by mohla být tak negativní, jako je tomu právě ve Zlomatce.

Čtěte také: Radek Valenta v exkluzivním rozhovoru pro TOPZINE.cz

Diego je mladý, krásný a inteligentní muž, který studuje na univerzitě. Jeho matka Anna je na něj velmi pyšná a v jeho studiu ho podporuje i za cenu toho, že se z ní občas stává lichvářka.

Vyhraje tolerance, nebo předsudky?

Poté, co Diego přijede domů, aby se matce svěřil, že je gay a má milenecký vztah s Robertem, se Anna rozhodne, že synův rozmar vyléčí. Uchyluje se tak od domácího věznění až k objednávce prostitutky, která má za úkol Diaga svést a ukázat mu, že ženy jsou přece to, co on opravdu chce a potřebuje.

FOTO: Zlomatka Divadla v Řeznické

Maminka miluje svého synáčka a vyléčí ho ze všech neduhů.

Děj od nevinného špičkování a úporného přesvědčování, že homosexualita není nemoc, která by se dala vyléčit, graduje až na hranici únosnosti a závěr rozhodne o tom, kdo s koho.

Roli přecitlivělého, avšak do poslední chvíle trpělivého Diega si zahrál Radek Valenta. Jeho přesvědčivý a originální výkon dodal představení na šťávě, často se až divák diví, co všechno ještě neuvidí, nemluvě o naturalistických scénách a pikantních replikách.

FOTO: Zlomatka Divadla v Řeznické

Diego (Jan Zadražil) jako fešný gay

Střídání poloh od hodného a trpělivého syna až po matčina rozzuřeného soka Valenta předvedl velmi profesionálně a publikum ho v závěrečné děkovačce náležitě ocenilo.

Jitka Smutná alias milující, avšak konvencemi spoutaná žena, která odmítá připustit, že zrovna její syn chce být gayem, šokuje diváky přesvědčivostí a temperametem Italům vlastním. Smutná se předvedla ve zcela jiné poloze, než jak ji známe například z televize, kde hraje hodné babičky a obětavé maminky. Zde její obětavost hraničí s psychopatií.

Divadlo v Řeznické patří mezi pražská komorní divadla, kde herci hrají jen pár metrů od diváků. Děj se odehrává v létě a postavy se symbolicky koupou ve vlastním potu a stěžují si, že se v bytě nedá dýchat, protože matka zabednila okna a zamkla dveře.

FOTO: Zlomatka Divadla v Řeznické

Jitka Smutná v roli exceluje.

Tísnivá a dušná atmosféra tak padá i na diváka, který má pocit, že se stal nechtěným pozorovatelem soukromého dramatu, do nějž nemůže zasáhnout, i když se ho často dotýká natolik, že má každou chvíli chuť vykřiknout vlastní názor.

Obrázek si udělejte sami

Příběh přehraný až mrazivě přesvědčivě nenechá bez odezvy nikoho ze zúčastněných a ani po představení nemáte pocit, že všechno skončilo a vy můžete jít bez starostí domů. Názor na problém si asi uděláte celkem snadno, ale kouzlo představení tkví v tom, že problémy a jejich řešení nikdy nejsou a nebudou černobílé.

Zlomatka

Divadlo v Řeznické

Autor: Mario Gelardi

Režie: Peter Gábor

Hrají: Jitka Smutná, Radek Valenta, Anna Kulovaná, Ivan Koreček

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zlomatka v Řeznické. Mít syna teplouše, to ho radši zabít