Menu
TOPZINE.cz
Recenze filmů

RECENZE: Přizdis*áči. Partička lůzrů to rozjíždí na prázdninách v Řecku

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

22. 12. 2011

Parta nadržených maturantů se rozloučí s rodiči a odjíždí na nejlepší dovolenou svého života. Dokáže si při tom někdo udržet zdravý rozum?

Cílová skupina. Klíčové slovo pro každého, kdo začne uvažovat o tom, že by šel do kina na Přizdis*áče. Teenagerská komedie navazuje na britský seriál a odehrává se ve stejném duchu jako komedie o sexu bez sexu Prci, prci, prcičky (1999) a podobné kinematografické perly. Pokud nejste nadržený, náctiletý nebo trochu podivín se zálibou ve fekálním humoru, příliš mnoho neočekávejte.

Snímek Přizdis*áči vychází ze tři roky starého britského sitcomu The Inbetweeners (2008 – 2010). Seriál o čtyřech dospívajících kamarádech byl velmi úspěšný, získal několik cen British Comedy Award a byl nominován v několika kategoriích ceny BAFTA. Ben Palmer režíroval původní seriál a Přizdis*áči jsou jeho prvním celovečerním filmem.

(Ne)hrdinové

Čtveřice kamarádů Will (Simon Bird), Simon (Joe Thomas), Jay (James Cartwright) a Neil (Blake Harrison) právě dokončila střední školu a před nástupem na vysokou je čekají ty nejlepší prázdniny v životě. A kde jinde by si partička nadržených Angličanů mohla přijít na své než ve sluncem zalitém a nejdivočejšími večírky proslaveném Řecku?

Jediný problém je v tom, že kluci nejsou tak úplně standardními krasavci, které by si kterákoli dívka chtěla přivést z prázdnin domů. Will je sice inteligentní a správně ironický glosátor všeho dění, ale divně se obléká. Simon se nedávno rozešel s přítelkyní a sobecky brečí na každém rameni, které se namane. Jay hraje prototyp vulgárního úchyla, který však má zlaté srdce, a Neil se na diskotéce nalepí na každou ženu přes padesát.

Podívejte se taky na trailer k novému dílu Prciček

Snímek stojí a padá s tím, zda si divák (ne)oblíbí hlavní hrdiny. Pokud vám budou jen trochu nesympatičtí, pravděpodobně tenhle film vůbec nerozdýcháte, protože nic jiného zde prostě není. Přizdis*áči představují tradiční příběh, sen každého studenta, který na střední škole dostával co proto. Ať už je to univerzita nebo exotická prázdninová destinace, i největší lůzr si konečně najde holku, jakmile opustí školní škamnu.

První představitelé žánru teenagerských sexuálních komedií se objevili na přelomu 70. a 80. let. Kromě toho, že se většinou točí kolem snahy hrdinů přesvědčit někoho, aby se by se s nimi vyspal, snaží se také definovat, co je normální a co je divné. Ať už je to kontrast mezi oblíbeným sportovcem a opovrhovaným šprtem nebo bohatým dědicem a synem jeho zahradníka, příběh se odvíjí od třídní (a vzhledové) nerovnosti. Přikloní se na stranu utlačovaného, který v srdceryvném finále zvítězí.

[youtube_660]bkBd6VS4Ll0[/youtube_660]

Také Přizdis*áči hrají na tradiční strunu. Většina vtípků čerpá z toho, jak se parta snaží zapadnout do společnosti, ve které se ocitá zjevně poprvé. Na diskotéce napodobují tanec, aby zaujali čtveřici okouzlujících dívek. Jejich slovník ale obsahuje takovou míru fekálního humoru, vulgárních přirovnání a trapnosti, že se každý musí divit, proč by někdo trávil čas v jejich společnosti. Snímek poskytuje jediné vysvětlení – pod vší tou nadržeností jsou to přece milí kluci.

Očima Oldřicha Mánerta: Každé druhé slovo sprosté, až by vaše babička do mdlob padala, co pět sekund, to zvracení, popřípadě vyměšování různorodých tělesných tekutin. A světe div se, ono to vůbec nepůsobí trapně a vykonstruovaně.

Banda nerdů z Británie si vyjede zasouložit na Krétu a na hodinu a půl nenechá vaší bránici v klidu. Hrdý nástupce prvních Prciček a ideální film letošních Vánoc pro ty, kteří Mrazíka po stopadesáté prostě nevydýchají.

Hodnocení: 4****

Díky ironickému voice-overu Willa a občasném záblesku dobrého komediálního nápadu, film poměrně rychle ubíhá. I když by mu jistě prospělo mírné prostříhání, devadesátiminutová stopáž není ubíjející a Přizdis*áči vás pravděpodobně nestihnou naprosto znechutit. Cílovou skupinu mezi 15 a 20 lety by snímek mohl dokonce bavit.

FOTO: Prizdisraci (2011)

Účastníci zájezdu neumí dobře plavat

Ačkoli původní televizní předlohu neznám, recenze ji většinou popisují jako zábavnou britskou verzi filmu Prci, prci, prcičky. Přechod od pětadvacetiminutové epizody k celovečernímu formátu zjevně ubral původnímu nápadu na smrtonosné kadenci vtipů. Snímek však působí lépe než jeden naředěný díl seriálu. Jde o průměrnou zábavu pro dospívající.

Z televize na plátno

Nasazení filmu do kin v předvánočním čase je přinejmenším diskutabilní. Jsem přesvědčena, že kdyby Přizdis*áči běželi v létě, zcela jistě by posílili turistický ruch v krizí zkoušeném Řecku. Více než cokoli je komedie totiž reklamou na tuto prázdninovou destinaci.

Přizdis*áči (The Inbetweeners Movie)

Komedie
Velká Británie, 2011, 97 minut

Režie: Ben Palmer
Hrají: Simon Bird, James Buckley, Blake Harrison, Joe Thomas, Laura Haddock, Tamla Kari, Lydia Rose Bewley, Jessica Knappet, Emily Head

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Přizdis*áči. Partička lůzrů to rozjíždí na prázdninách v Řecku