Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Oui, šéfe! Jean Reno neservíruje blafy, ale nepochutnáte si

Marek Benda

Marek Benda

6. 12. 2012

Jean Reno od dob Bessonova Leona shodil drsné vousy, přibylo mu pár vrásek a přibral nějaké to kilo. Jako správný šéfkuchař a milovník dobrého jídla tedy působí věrohodněji s tělnatější strukturou, ale je na co se dívat?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/oui-sefe/|width=660]

Režisér a scenárista Daniel Cohen na třetí pokus vyrukoval s čistokrevnou komedií bez příkras jiného žánru. Vsadil na ostříleného Jeana Rena, který je spojován nejen s vážnými krvavými rolemi, ale i komickými postavami.

Daniel Cohen je francouzský režisér, herec a scenárista. První film natočil již v roce 1999. Podruhé usedl na režisérskou židli až v roce 2007, kdy natočil komediální fantasy Dva světy. Ke všem svým počinům si napsal scénář.

Francouzsko-španělská koprodukce oživila Cohenův scénář a přivedla na svět prostý příběh, v němž hlavní úlohu hraje mladý a nadějný kuchař Jacky Bonnot (Michaёl Youn) s ambicemi dosáhnout co největší dokonalosti a kultivovat i své zákazníky. Jeho přílišný perfekcionismus mu však komplikuje život. Zaměstnavatelé prostých restaurací nepotřebují, aby kuchař poučoval strávníky, jaké víno si musí dát k hovězímu masu, nebo aby upravoval jejich objednávky.

Jacky je proto věčně nezaměstnaný. Jeho těhotná přítelkyně ho donutí vzít práci malíře, aby byl schopen finančně zabezpečit nastávající rodinu. Jacky však díky svému čichu, který by mu mohla titulní postava z filmu Parfém, příběh vraha závidět, chuti a inovativnosti nadchne samotného mistra v oboru i své okolí.

OBR: Oui, šéfe! 2

Úsměv, bílou čepici, černé brýle a můžeme vařit. Zdroj: H.C.E.

Jackyho spása přichází v podobě nabídky od jeho idola šéfkuchaře Alexandra Lagardeho (Reno). Lagarde se totiž sám zmítá v profesní krizi a potřebuje pomoc. Pokud neobhájí svou pověst, přijde o restauraci, na kterou se třese mladý a moderní kuchař, který se soustřeďuje na molekulární gastronomii. Lagarde kvůli práci opomíjí svou dceru, pro niž nemá místo v životě.

Očima Nely Christovové: Kombinace Jean Reno a Michaël Youn působí dost výbušně. Tahle dvojka svými zběsilými eskapádami zachraňuje dost přímočarou a průhlednou zápletku. Občas ale zajdou do extrému, jako když spolu se šíleným vědátorem vymýšlejí molekulární kuchyni. Tvůrce zřejmě moc netrápilo, že vybuchující zkumavky působí v konzervativním námětu jako pěst na oko, hlavně když to bude zábavné. Celkově se ale Oui, šéfe! výborně hodí k víkendovému oddechu, u něhož zapojení mozku není zrovna žádoucí.

Hodnocení: 3***

Hlavním účelem komedie je pobavit. To Oui, šéfe nezvládá natolik, aby se divák řezal smíchy a padal ze židle. U sledování se budete pouze jemně uculovat díky přímočarým, místy chytře postaveným dialogům a vzniklým situacím. Není to moc, ale je to to nejlepší, co Cohen nabízí. Nejpovedenější sekvence se odehrává v restauraci molekulární gastronomie, kde je Reno stylizován do japonského stylu. Pořádná pleš, culík ze zbylých vlasů a upravené vousy mu seknou. Youn je pak v roli gejši neméně pozoruhodný.

[youtube_660]PKAndZutGi8[/youtube_660]

Na oba hlavní představitele se tak pěkně kouká, jsou důkazem, že sympatičtí herci film nezkazí, ale v tomto případě ani nijak nespasí. Scénář jim to ani neumožňuje, nevytváří možnost, aby postavy navázaly emoční kontakt s divákem. Ten nedostane příležitost dozvědět se více o osudech postav.

V jednoduchosti není krása

Celému filmu totiž sráží vaz jeho jednoduchost. Na stopáži dlouhé osmdesát čtyři minut je načrtnuta spousta vedlejších zápletek, které nejsou dostatečně živeny a rozvětveny, ale utlumeny na základní rovině. Nastalé problémy se zkrátka vyřeší rychle a bezbolestně. Film je tak pouhou složeninou plné nevyužitého potenciálu.

Jednotlivé zápletky byly řešeny v mnoha jiných filmech a lépe. Cohen působí dojmem, jako kdyby si nemohl vybrat, co chce zdůraznit. A tak si vzal od každého něco a smíchal to dohromady, aniž by se obtěžoval tomu dát hloubku.

OBR: Oui, šéfe!

Opakujte po mně, děti: menu.

Sečteno podtrženo je film povrchovou sondou do kulinářského prostředí, kde byste si rádi vychutnali položky nabízeného menu, ale nemůžete, protože cítíte, že jste ošizeni. Oui, šéfe! se stává z hlediska obdobných projektů zbytečným, nic nového a jedinečného nenabízejícím počinem.

Oui, šéfe! (Comme un chef)

Komedie
Francie / Španělsko, 2011, 84 min.

Režie: Daniel Cohen
Hrají: Jean Reno, Michaёl Youn, Raphaёlle Agogué, Julien Boisselier, Pierre Vernier, Salomé Stévenin, Santiago Segura

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Oui, šéfe! Jean Reno neservíruje blafy, ale nepochutnáte si