Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: O. S. Card představuje chameleonskou knihu Zrada. Exceluje i jako nezkušený

Jan Nohovec

Jan Nohovec

25. 9. 2011

Orson Scott Card: ZradaKdysi byla skupina zrádců vesmírného impéria vysazena na pustou planetu bez kovů, aby zde vytrpěla svůj trest. Vyhnanstvím a nedostatkem prostředků se ale nikdo odradit nenechal.

Orson Scott Card: Zrada

Do vesmíru už se lidé ze Zrady nikdy nepodívají. Nebo ano? Autor: John Harris

Dnes kráčí po povrchu planety Zrada už několikátá generace potomků původních nedobrovolných osadníků. Kdysi byli možná obyvatelé lidmi, ale dnes už mnoho národů zdaleka překročilo hranice člověčenství. Zakladatelem státu Mueller, kde příběh začíná, se stal genetik, který úspěšně odhalil tajemství rychlé regenerace. Podříznuté hrdlo nebo propíchnuté srdce tak pro tamější lid nic neznamená, protože se jim rány během chvíle zacelí.

Ovšem genetický dar v sobě nese i jeden háček. Na konci bouřlivého období dospívání, kdy přebytečná ruka, noha nebo nos nejsou nic neobvyklého, se organismy některých Muellerů nedokážou zastavit a generují stále novou a novou přebytečnou tkáň. I hlavní hrdina, korunní princ Lanik, se stane nešťastnou obětí své vlastní DNA.

Přečtěte si také recenzi knihy Zjizvená od E. Bearové

Lanik ovšem nechce zbytek svého života strávit zamčený ve vězení jako ohavná zrůda, jíž stále něco přirůstá, obzvlášť když na trůn nyní logicky dosedne jeho neschopný bratr. Ze své domoviny proto vbrzku odchází.

Silný čtenářský zážitek

Třísetstránková kniha sice zprvu vypadá pouze jako cesta vadného utečence za větším štěstím, ale záhy se díky velmi svižnému tempu vyprávění a mnoha překvapivým zvratům ve vývoji událostí stane silným příběhem o budoucnosti celé planety.

Orson Scott Card Zradu napsal jako teprve svou druhou knihu a na její stavbě to je podstatně znát. Mnoho postav by si zasloužilo delší čas strávený nad podrobnějším vylíčením jejich osudů, protože autor se nezdráhá některé opustit, když příběh jasně a neomylně centrovaný na Lanika obrací jinam. A ačkoli se spisovatel snažil propracovat jejich charaktery, nedaří se mu to v mnoha případech zase tak elegantně, jak by mohlo – fakt, že obyvatelé Zrady už v mnoha případech ani nemohou mít lidské myšlení, není omluvou.

Orson Scott Card: Zrada (obálka)

Na druhou stranu Zrada je právě kvůli tomu, že ji slavný autor napsal jako jednu z prvních, mimořádně silným čtenářským zážitkem. O. S. Card se nezdráhá vršit na sebe jednotlivé nápady (radikální regenerací počínaje a dilatací času nekonče) jeden přes druhý tak, že kniha chvílemi vypadá až příjemně přeplácaně. Patrná je i jistá naivita, s jakou k osudu Lanika Muellera jako dosud ještě nepříliš zkušený spisovatel přistupuje.

Čtěte také další články věnující se knihám O. S. Carda

Tyto u jiných knih negativní skutečnosti však v kombinaci s mladickou vervou a nepochybným talentem pro správnou volbu slov působí jako základ pro fascinující vyprávění, které dokáže čtenáře chytit, přestože mu počáteční fáze, při níž je hlavní hrdina nucen žít jako žena, příliš nevyhovuje.

Pokud anotace na zadní straně obálky tvrdí, že Card se ve Zradě vrací s jednou ze svých nejoriginálnějších science fiction vizí, není výjimečně zase tak daleko od pravdy. V mnohých svých pozdějších dílech se autor možná stává až příliš ukecaným, ale zde se jako mladý ukazuje v tom nejjasnějším světle, podobně jako v Mistru písní nebo fanoušky zbožňované Enderově hře. Za zkoušku to jednoznačně stojí.

Název originálu: Treason
Český název: Zrada
Autor: Orson Scott Card
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: John Harris
Počet stran: 336
Rozměry: 110 x 165 mm
Vazba: brožovaná
Vydal: Laser-books, Plzeň 20011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: O. S. Card představuje chameleonskou knihu Zrada. Exceluje i jako nezkušený