Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Enderův svět O. S. Carda: Střílečka i filozofie

Redakce

Redakce

18. 3. 2010

Orson Scott Card: Válka o dárkyV dnešní době se vyskytuje nepřeberné množství autorů, kteří se snaží psát jakési sci-fi, potažmo fantasy s vyšším cílem než pouze popsat čtenáři krveprolití. O. S. Card je jejich králem.

Orson Scott Card

Orson Scott Card Zdroj: luminousnerd.com

Hned na začátek si ve stručnosti shrneme základní informace o autorovi, abychom trochu tušili, co je vlastně zač. Orson Scott Card se narodil 24. srpna 1951 ve státě Washington v USA. Pochází z mormonské rodiny a dokonce působil v letech 1971 – 1973 jako misionář v Brazílii. V současné době je profesorem na univerzitě v Buena Vistě. Proslavil se sci-fi romány Hot Sleep a Capitol. Série začínající románem Enderova hra se stala Cardovou vlajkovou lodí a na rok 2011 se chystá příchod jejího filmové zpracování do kin. Zároveň za ni získal ceny Hugo a Nebula.

V Enderově cyklu se ocitáme v budoucnosti. Ne moc specifikované. Víme pouze to, že je to budoucnost, možná bychom mohli říci, že minimálně po roce 2100, ale může to být kdykoliv. Technologie znatelně pokročila, ve školách se běžně používají datové papíry a terminály, schopné všeho možného, lidí stále přibývá a vesmír už není tak neznámý a nedosažitelný.

obálka Orson Scott Card: Enderova hra

Politické zřízení na Zemi se sestává ze tří hlavních úřadů:  Polemarch, Hegemon a Stratég. Ti se spolu donedávna neustále hašteřili o moc, probíhaly války a lidstvo se dostalo navzdory své technologické pokročilosti na pokraj sebezničení. Poté se objevil nový problém, větší a zásadnější, než válčení o kousek země.

Termiťané jsou rasou, o které se zpočátku Enderovy hry moc nedozvíme. Všechno přichází pěkně postupně. Víme, že se pro lidstvo stali ohromným nebezpečím a proto vznikl nový nadnárodní orgán, převyšující pravomoci všech tří úřadů, Mezinárodní Flotila. Jedná se o vojenskou organizaci, která má téměř neomezené prostředky a dominuje díky své absolutní kontrole nad vesmírnými bitevními loďmi, kterými lidstvo disponuje.

obálka Orson Scott Card: Xenocida

MF dokonce může ale tvořit i zákony – například může kdykoliv od rodiny odvést jejich dítě, pokud se prokáže jako nadprůměrně inteligentní, nebo dokonce geniální. V takovém případě ho naverbují do tzv. Bitevní školy, která se nachází na orbitě Země a kde se již odmalička učí děti základy vojenské strategie. Za zmínku zcela jistě stojí i fakt, že lidstvo se hrozivě přemnožilo a každá rodina má tedy povoleny maximálně dvě děti. Sám náš hlavní hrdina, Ender, je dítě třetí, které bylo rodičům povoleno pouze díky neskutečně vysoké inteligenci rodičů a tudíž velikým předpokladům pro genialitu potomka.

Podobné  zajímavosti se ve větší hloubce můžete dočíst v knize První setkání, která je koncipována jako sbírka povídek doplňujících a obohacujících svět Endera Wiggina o další souvislosti.

obálka Orson Scott Card: Válka o dárky

Pokud jste sérii nebo alespoň Enderovu hru ještě nečetli, nechci vám nic prozradit. Přesto, ale musím říct, že další díly (Mluvčí za mrtvé, Xenocida, Děti ducha) se odehrávají o mnohem později ve vnitřní časové ose. Jsou to de facto zcela jiné příběhy, které jsou sice úzce propojené s první knihou, ale přesto vypráví o něčem jiném. Jejich kouzlo spočívá v postupném odhalování všeho, co skýtají.

Card byl ale ke svým čtenářům velice štědrý. Napsal totiž i Stínovou sérii, která vypráví příběh Fazolka, malého chlapce, který svou inteligencí dosahuje té Enderovy, možná ji dokonce převyšuje. Znovu prožijete Bitevní školu, ale z pohledu někoho jiného. Vydáte se po stopách Fazolkovy minulosti a zjistíte další fakta o hlavních protagonistech příběhu, o Bitevní škole. To vše v první knize, Enderově stínu. Skutečně, dvojitá linie světa, který se rychle naučíte milovat a napůl prožívat, vás nadchne. Cyklus pokračuje v románech Hegemonův stín, Stínové loutky a Obrův stín.

Orson Scott Card: Enderův stín

O světě a příběhu Endera Wiggina se dá vyprávět dlouho, ovšem zkazil by se tím váš dojem z barvitého a veskrze zajímavého světa amerického spisovatele Orsona Scotta Carda. Takže směle do první knihy, abyste byli připraveni na hlubší sondu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Enderův svět O. S. Carda: Střílečka i filozofie