Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

RECENZE: Nevěrní muži se setkali S cizí dámou v cizím pokoji v Pardubicích

FOTO: Hlavní scéna komedie S cizí dámou v cizím pokojiDivadelní koláž o nevěře tří českých mužů se představila v Pardubicích pod režisérským vedením Lumíra Olšovského. Inscenace zaujala hlavně vnitřní stavbou, která se skládá ze tří komedií o nevěře v českých ložnicích.

FOTO:Mladičká asistentka Petra Tenorová

Mladičká asistentka Heda alias Petra Tenorová přiveslovala na scénu Zdroj: Pavel Průcha, VČD

Základ celé hry tvoří příběh statkáře Hrdého, kterého s dokonalým přesvědčením ztvárnil Petr Dohnal. Statkář Hrdý si jede odpočinout od těžké práce a na lodi potká krásnou ženu. A jak jinak by to mohlo dopadnout, než že skončí v jednom pokoji.

Nepřehlédněte: Váňa vyhrál Velkou pardubickou steeplechase

Ale nešťastnou náhodou se ukáže, že krásná žena je podvodnice a Hrdý se s ostudou před přáteli a s prázdnou peněženkou musí postavit před svou ženu, která ho přijede zkontrolovat.

FOTO:Krásná podvodnice Kristina Jelínková

Krásná podvodnice zamotala statkáři hlavu

Dále se na stejné lodi jako statkář Hrdý objeví i Bohuš Nový. Bohuše Nového si zahrál Ladislav Špiner a bylo vidět, že mu role velice dobře sedla.

Bohuš Nový se svou manželkou nežije již dlouho. Každý rok ale před movitou tetičkou Klotyldou předstírají, že spolu žijí ve šťastném manželství. Když tetička odjede, žije pak spokojeně s milenkou. Když ho tedy přijedou navštívit manželka s tetičkou, ocitne se před těžkou volbou: milenka, nebo manželka.

FOTO:Podvodník s manželkou v milostné scéně

Bohuš Nový alias Ladislav Špiner podvádí milenku s manželkou

A nakonec se tu odehrává příběh Emana Diblínka, kterého bravurně předvedl Jiří Kalužný. Diblínkův příběh je velmi vydařený. Chce svést svou asistentku Hedu, a tak si od dobrého přítele spisovatele Arnošta Krátkého propůjčí pokoj. Ovšem pan Krátký žil bujarý život a hodně lidem dluží peníze, proto se v pokoji každou chvíli někdo objeví a chce peníze zpět.

Emana stojí malé povyraženíčko mnohem více peněz, než čekal. Nakonec se objeví i jeho manželka, která se tajně vídá s panem Krátkým. To ovšem Eman Diblínek netuší a má velké výčitky, že byl načapán. Když ale vstoupí do pokoje sklepnice, začnou se role nevěrníků obracet.

FOTO: Manželka Emana Diblínka a asistentka Heda

Manželka Emana Diblínka přišla za milencem a načapala manžela, jak se dvoří své asistentce

Jednotlivé části spojuje nepříliš jednoduché místo. Celý děj se odehrává na lodi, což se zdá dost komplikované. S tím si ale Martin Černý při rozestavění scény hravě poradil.

Loď stojí na otočné plošině. Pokaždé, když se mění scéna, se loď jen otočí a divák se dívá na úplně novou scénu bez přerušení hraní. Trik umožňuje divákům neobyčejný zážitek.

Očima Martiny Žáčkové: Veselé, vtipné, hravé, odpočinkové. I tak lze zkráceně vystihnout nové představení Východočeského divadla. Už na první pohled mě zaujala zajímavě prostorově řešená kulisa – loď. Hra je sice protkaná chytlavými melodiemi, ale v určitých okamžicích mi chyběly písničky.

Hodnocení: 80 %

O výjimečně povedené kostýmy se postaral Radek Šolc. Diváka upoutají svým střihem i barevností a zavedou ho do 30. let minulého století.

FOTO: Ladislav Špiner v obklopení dvou krásných žen

Tetička Klotylda domlouvá mladému páru, že je potřeba mít děti

Každý přechod scény je doprovázen milou a hravou hudbou. Někdy hudba zasahuje i do scén, tam ale tvoří dojem, že bude následovat píseň. Žádná nepřijde, a scéna tak působí neúplně.

Čtěte také: Dvanáct rozhněvaných mužů rozhoduje

Za uznání stojí výkon režiséra Lumíra Olšovského. Nejen že inscenace je lehká a odpočinková, dokonce je přehledná. Ač se zde setkávají tři různé komedie, přechody od scény ke scéně jsou velice dobře promyšlené a navazují na sebe s neuvěřitelnou přesností.

FOTO: Zoufalá a bezvýchodná situace

Takhle to vypadá, když statkář přijde o všechno kvůli podvodnici

Inscenace má spoustu kladů, ale i několik záporů. V komedii chybí především ryzí humor. Některé scény jsou vtipné, ale nemají potřebnou jiskru, která by v divákovi vyvolala salvu smíchu. I přesto divák odchází z divadla v dobrém naladění a s pocitem plnohodnotného zážitku.

S cizí dámou v cizím pokoji

Východočeské divadlo Pardubice

Režie: Lumír Olšovský

Hrají: P. Dohnal, L. Špiner, J. Kalužný, Z. Rumpík, P. Novotný, K. Jelínková , L. Mecerodová, L. Vlášková a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nevěrní muži se setkali S cizí dámou v cizím pokoji v Pardubicích