Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Nebezpečná metoda. I slavní psychologové mají zvrhlé choutky

Nela Christovová

Nela Christovová

25. 1. 2012

Freud a Jung, dva psychologové, lékaři a v neposlední řadě také přátelé. Jungova sláva stoupala rychleji než Justin Bieber na žebříčku MTV, jenže všechno má svůj konec.

S vydařenými adaptacemi jako by se v poslední době roztrhl pytel. Příběh o Freudovi a jeho žáku Jungovi ale urazil delší cestu, filmoví tvůrci totiž upravili divadelní hru, která ovšem vychází z knižní předlohy. A to celé v nehollywoodském provedení, což je v tomto případě nepochybně výhoda.

Michaela Fassbendera můžete v posledních letech vidět v jednom úspěšném projektu za druhým. Zatím se vyhýbá jakémukoli škatulkování se, a tak jste ho mohli vidět jako Magneta v akčních X-Menech: První třída, v dramatu Jana Eyrová nebo jako vojáka v Hanebných panchartech.

Psychoanalýze rozumím jenom o něco málo víc než kvantové mechanice, takže z pozice odborníka můžu směle tvrdit, že myšlenky probírané v dialozích působily realisticky a především pochopitelně. Takže velké díky dialogovému bohu za značné zjednodušení a docenti psychologie ať si prskají, jak chtějí.

Kdo naposledy zaregistroval Vigga Mortensena jako vousatého Aragorna, se možná podiví, kdy že se z rozcuchaného hraničáře stihl stát ten starý pán s pěstěným knírkem. Perfektní líčení vás zkrátka nechá během pár minut zapomenout na Pána prstenů a Mortensen vás přesvědčí, že i takový velikán může být ztvárněn důstojně.

FOTO: Nebezpečná metoda

Z nevinné Keiry se vyklube pěkné kvítko, Zdroj: distributor filmu

To by se nesmělo jednat o Freuda, aby se film obešel bez scenáristických vtípků zahrnujících mimo jiné i jeho teorii orální fixace – tenhle psycholog se vyžívá v kouření doutníků. Zkrátka kovářova kobyla… Která ale vnáší do jinak suchého dramatu špetku štiplavého humoru.

Očima Oldřicha Mánerta: Cronenberg se s přibývajícím věkem posouvá od explicitního zobrazování zla v člověku pod povrch a zkoumá psychologické aspekty lidské sexuality. Vše drží v přísně dialogové rovině a otevřených sexuálních praktik najdeme ve filmu jen velmi málo. O to větší napětí pak prostupuje celým dějem. Bezchybnou práci všech zúčastněných ani nemá cenu zmiňovat. Stačí se jen nechat unášet zajímavým duševním vývojem jedné z největších režisérských osobností současné kinematografie.

Hodnocení: 5*****

Hlavní je mít sexy mozek

Ovšem prim tu hraje někdo zcela jiný – Freudův přítel a žák, který pro svoje teorie zůstal navždy v jeho stínu. Ani v soukromí se chudáčkovi moc nedařilo, ačkoli bohatá manželka, která zároveň nevypadá jak ježibaba, na konci 19. století znamenala maximálně spokojený život. Postavu Carla Junga přesvědčivě ztvárnil Michael Fassbender, kterému by rozhodně neškodilo nabrat pár kilo svalové hmoty navíc, ale tehdy ještě tělesná konstrukce nerozhodovala o tom, z koho se stane playboy. Sexy byl totiž mozek!

[youtube_660]2apPdV_A_DA[/youtube_660]

Jedině tak lze vysvětlit, že se do nepříliš pohledného a hlavně sucharského psychologa zamilovala jeho studentka Sabina Spielrein, která k němu původně přišla jako pacientka s nekontrolovatelnými záchvaty úzkosti. Právě při nich se projevuje pravý herecký talent Keiry Knightley, která se v křečích neváhá tvářit podobně jako matfyzák na Edwarda Cullena. Sabina samozřejmě také trpí freudovskou diagnózou – zkrátka si ráda nechá naplácat.

Režie Davida Cronenberga je sice do detailu propracovaná, ale co naplat, v kombinaci s chladným chováním postav ve vás nevyvolá žádné emoce. Dokonce i zajímavě řešená scéna, ve které se Jung a Sabina oddávají hrátkám v odraze zrcadla, působí odtažitě. Navíc pokud nepatříte mezi skalní fanoušky psychoanalýzy, asi vás budou vleklé konverzační pasáže proložené čtením dopisů nudit. Větší důraz než na dějovou složku se klade na hovory, které, jak víme z dějin, vedly k rozporu obou psychologů.

Nebezpečná metoda zkrátka není film pro každého. Má sice všechno – kvalitní technické zpracování, životopisné téma, na které diváci uslyší. A samozřejmě známé herce, kteří předvedli skvělý výkon. Jenže kvůli zpracování a lá konverzační drama tří osob ve výsledku působí sterilně, což je v téhle snové kombinaci možná trochu škoda.

Nebezpečná metoda (A Dangerous Method)

Drama / Thriller / Životopisný
Kanada / Velká Británie / Německo / Švýcarsko, 2011, 99 min

Režie: David Cronenberg
Hrají: Viggo Mortensen, Michael Fassbender, Keira Knightley, Vincent Cassel, Sarah Gadon, Katharina Palm, André Hennicke, Arndt Schwering – Sohnrey, Mareike Carrière, Anna Thalbach, Mignon Remé

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nebezpečná metoda. I slavní psychologové mají zvrhlé choutky